Rowerowa Ankieta 2019 – Wyniki

No i gotowe, przez dwa tygodnie zebrałem 2263 Waszych odpowiedzi w ankiecie. Jeżeli ktoś się spóźnił na jej wypełnienie, jest ona cały czas dostępna :) A teraz przejdźmy do tego, co najważniejsze – czyli do wyników, a są one (jak co roku) bardzo interesujące.

 

Na początek demografia. Ciekawe są wyniki odnośnie płci czytelników/widzów. Ankietę w 91,1% wypełnili faceci. Natomiast Facebook podaje, że stanowią oni tam 76% fanów. Google Analytics twierdzi, że panowie to ok. 67% czytelników bloga. Cóż, drogie Panie, musicie trochę nadgonić z wypełnianiem ankiety :) Reszta wyników mnie nie zaskoczyła, większość z Was ma od 25 do 44 lat, natomiast każda grupa wiekowa ma tu swoich reprezentantów, z czego się bardzo cieszę. Miejsce zamieszkania rozłożyło się prawie po równo, co mnie też cieszy, że Rowerowe Porady czyta cała Polska :)

Cieszy mnie, że większość z Was zagląda zarówno na bloga, jak i na kanał na YouTube (już niedługo wracam z nowymi odcinkami!). O nowych wpisach dowiadujecie się z różnych źródeł i to też dobry sygnał, ponieważ Facebook ucina zasięg coraz bardziej (posty są mniej widoczne), ale są inne metody dotarcia z informacją o nowych wpisach, chociażby powiadomienia mailowe czy w przeglądarce.

Wynik pytania o ulubione działy szczególnie mnie nie zaskoczył. Porady/Sprzęt/Testy są czytane najchętniej, wpisy o wyjazdach i ciekawostkach (czyli na tematy, które nie mieszczą się w innych kategoriach) także mają swoją grupę zwolenników, ale trochę mniejszą. Zdecydowana większość z Was (ponad 78%) czyta tylko internetowe blogi oraz portale i nie kupuje papierowej prasy. Ten wynik mnie nie dziwi, papier od dawna traci na znaczeniu, choć oczywiście nie jest to reprezentatywny wynik – gdyby ankietę przeprowadzić wśród czytelników papierowych magazynów, wyniki byłyby zupełnie inne.

Cieszy mnie także, że jestem Wam pomocny w podejmowaniu zakupowych decyzji. Codziennie odpisuję na dziesiątki Waszych komentarzy na blogu, sam na sobie testuję różne rowery/części/akcesoria, szczerze je potem opisując. Super, że się to wszystko przydaje :)

Ankietę zdominowali posiadacze rowerów górskich z przednią amortyzacją, ale po piętach gonią ich posiadacze rowerów crossowych i trekkingowych. Kolejne miejsca to rowery szosowe (sportowe i endurance), miejskie i… rowery grawelowe! Wynik tych ostatnich pokazuje, że ta kategoria całkiem nieźle się przyjęła w Polsce, grawele są dostępne na prawie każdej półce cenowej, a ich uniwersalność sprawia, że trafiają w gust i potrzeby wielu osób.

Większość z Was nie przejeżdża w ciągu roku więcej niż 5000 kilometrów, ale to i tak, nie oszukujmy się, bardzo fajny wynik. Jest z nami 6 osób, które przejeżdżają rocznie więcej niż 15 tysięcy kilometrów! Wyniki przy pytaniu o najczęstszy sposób jazdy mnie nie zaskoczył, sam nie trenuję i nie biorę udziału w zawodach (poza bardzo amatorskimi startami, maksymalnie 1-2 razy w roku). Większość z Was po prostu idzie pojeździć albo jeździcie turystycznie. Sporo z Was również dojeżdża rowerem do szkoły i pracy.

 

Zdecydowana większość z Was (85%) nie bierze udziału w zawodach rowerowych. A Ci, którzy już startują, robią to w większości dla przyjemności/sprawdzenia się. Mamy tu też kilka osób cisnących na wynik, a nawet na bycie na pudle, co mnie również bardzo cieszy :)

Widać, że zaglądają tu rowerowi pasjonaci, którzy potrafią otworzyć portfel, gdy chodzi o serwisowanie i doposażenie roweru :) Dominuje odpowiedź od 200 do 500 złotych, a to już naprawdę spora kwota, za którą można co nieco do roweru dokupić. 20% z Was wydaje rocznie na utrzymanie rowerów od 1000 złotych w górę. Nie chcę nawet liczyć, w której części wykresu ja się znajduję :)

Tylko 13% z Was serwisuje rower wyłącznie w serwisie. I to mnie bardzo cieszy, w końcu zarówno na blogu, jak i na YouTube znajdziecie sporo poradników, jak podłubać w rowerze samemu. Zdecydowana większość z Was (64%) korzysta od czasu do czasu z serwisu, przeplatając go z własnoręcznymi naprawami. Sam tak robię, nie wszystko da się zrobić w domu lub potrzebne są do tego narzędzia, z których nie korzysta się zbyt często. Prawie 23% z Was serwisuje rower samodzielnie, co też bardzo cieszy :)

 

I to by było na tyle. Spóźnialskich jeszcze raz zapraszam do wypełnienia ankiety, a kolejna już za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

23 komentarze

 • W pytaniu jak często zaglądasz na bloga/Youtube brakuje mi odpowiedzi, wtedy jak pojawi się nowy wpis/film

 • Cześć mam problem.
  Wsiadając na rower i kręcąc pedałami rower się nie przemieszcza, pedały kręcą się do przodu jak do tyłu.
  Mógłbyś mi jakoś pomóc?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  • Problem zapewne tkwi w tylnej piaście, do czego jesteś w stanie sam dojść. Trzeba byłoby rozebrać piastę i zobaczyć co się tam dzieje. Ew. po prostu oddać rower do serwisu, niech zobaczą co i jak.

 • Może w przyszłorocznej ankiecie pojawią się pytania odnośnie naszego stosunku do przepisów i przyzwyczajeń np. oświetlenie, kask, ulubione trasy (miasto, szosa, las) … ?

 • Łukasz,
  w najbliższym czasie chcę kupić nowy rower. Chcę aby posłużył mi do niedługich (75-100km) wycieczek i do codziennego dostawania się do szkoły. Doradzisz który z nich bardziej zasługuje na uwagę? Może polecisz mi coś innego w podobnym zakresie cenowym ?
  1) KANDS STV 900 28′ ROWER SOLIDNY ALUMINIOWY 2018
  2) ROWER 26 MĘSKI ALU MTB KANDS ENERGY 700 2018 24GW

  Z góry dzięki za odpowiedź :)

 • Nic, tylko pogratulować jakości tego blogu. Bez wymądrzania się, bez popisów, sensownie i logicznie z korzyścią dla czytającego oraz z humorem – rzadkość w dzisiejszej tzw. „przestrzeni publicznej” :) Przydatne rady – skorzystałem też z nich przy zakupie roweru. Dlatego z ogromną przyjemnością wziąłem udział w ankiecie. Serdecznie pozdrawiam.

 • Interesujący blog i co dla mnie istotne bez wymądrzania się. Wiele razy skorzystałem z porad odnośnie tych dotyczących personalizacji ustawień, jak i tych dotyczących doboru części.

 • w pytaniu ile wydajesz na rower – kupiłam rower za 2500 i jeszcze sporo wydałam na akcesoria, wiec od razu wpadam w najwyższy przedział ;)

 • Szkoda ze nie ma takiej opcji w ankiecie, więc to napisze tutaj, brakuje mi czestszych filmów na kanale, filmy trzymają poziom a polski YouTube jest ubozszy bez regularnych rowerowych porad pozdrawiam :)

 • Łukasz,
  W pytaniu „Jak oceniasz rowerowe blogi i portale, w stosunku do prasy papierowej?” brakuje opcji „Czytam zarówno blogi i portale jak i czasopisma rowerowe” – którą akurat podzielam :-)

 • A jak ktoś przejechał 7300 km w zeszłym roku to który zakres powinien zaznaczyć ? 5000-7000 za mało, 8000-10000 za dużo :(

 • Świetna robota z blogiem i filmami :)
  Zakładam, że w pytaniu „Ile kilometrów łącznie przejeżdżasz na rowerze” chodzi o dystans roczny, ale może warto to dopisać.