Otwarty Warsztat Rowerowy – świetna inicjatywa

Gdy napisała do mnie Zofia z Otwartego Warsztatu Rowerowego, informując o szkoleniu z serwisowania amortyzatorów, pomyślałem w pierwszej chwili, że to zwykły biznes serwisowo-szkoleniowy. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że za OWR stoi dużo, dużo więcej – przede wszystkim niekomercyjnych działań, niosących dobre rzeczy.

Otwarty Warsztat Rowerowy

Otwarty Warsztat Rowerowy działa w Warszawie (w dwóch lokalizacjach) jako jedno z działań Stowarzyszenia Mierz Wysoko. Stowarzyszenie zaczęło swoje rowerowe działania od użyczania jednośladów dzieciom ze świetlicy Klubu Młodzieżowego. Jako że zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, założyciele stowarzyszenia zaczęli rozdawać dzieciakom rowery, uprzednio robiąc im szkolenie z samodzielnego serwisowania roweru (jednocześnie dziecko samo naprawiało rower, który miało dostać).

Skąd brały się rowery? Z darowizn od dobrych ludzi, którzy oddawali niepotrzebne, często zapomniane rowery, zalegające gdzieś w odmętach piwnic i garaży.

Otwarty Warsztat Rowerowy
Fot. Otwarty Warsztat Rowerowy

Pomysł na samodzielne serwisowanie rowerów tak się spodobał, że Otwarty Warsztat Rowerowy zyskał własną siedzibę (a potem drugą), ze stanowiskami gdzie można przyjść i samemu (za drobną opłatą lub za darmo) pomajsterkować przy swoim rowerze, korzystając z narzędzi, stojaka serwisowego czy myjni rowerowej.

Stowarzyszenie prowadzi także szkolenia, na których można nauczyć się na przykład jak dbać o rower – czyli wykrywać usterki, wymienić oponę i dętkę, co smarować i pompować. Na wyższych poziomach wtajemniczenia dostępne są warsztaty z serwisowania hamulców, przerzutek i amortyzatorów. Na większość z tych szkoleń można zapisać się za darmo.

Ciekawą opcją jest spotkanie z mechanikiem/mechaniczką rowerową na sesji w pojedynkę, gdzie na przykładzie własnego roweru, będzie można dowiedzieć się wszystkiego co chcecie wiedzieć o jego serwisowaniu.

Recykling

Główną osią Otwartego Warsztatu Rowerowego są działania dedykowane lokalnym dzieciakom. W ramach akcji „Rower za Dobro” dzieci angażowane są do akcji społecznych – sprzątają okolicę, pomagają seniorom czy uczą się naprawy rowerów. W nagrodę otrzymują rower, często własnoręcznie wyremontowany.

Otwarty Warsztat Rowerowy
Fot. Otwarty Warsztat Rowerowy

Inne działania to „Aktywny Warszawiak” czy „Rower na powitanie„. Rowery są też przekazywane potrzebującym, oraz sprzedawane (po pełnym serwisie i z gwarancją).

Przez dwa lata działalności Otwarty Warsztat Rowerowy poddał recyklingowi około tysiąca rowerów – czyli albo je odnowili, albo rozebrali na części zamienne, potrzebne do naprawy innych jednośladów.

Jak napisała mi Zofia z OWR:

Nasza główna działalność to udostępnianie darmowych stanowisk do serwisowania rowerów i prowadzenie darmowych warsztatów. Ze stanowisk napraw można korzystać zawsze, gdy jest otwarte biuro i codziennie przychodzi do nas kilka-kilkanaście osób. Jesteśmy ważnym punktem dla kurierów rozwożących jedzenie :) Z kolei w środy 16-19.00 i w soboty 10-15.00 można do nas przyjść na darmowe warsztaty i otrzymać porady, co i jak naprawić. W lecie organizowaliśmy też Mobilny Serwis Rowerowy – trzy razy w tygodniu wystawialiśmy się na ulicach Warszawy i za darmo wykonywaliśmy najprostsze naprawy.
Z tych darmowych działań skorzystało w samym 2021 oku 2,5-3 tys. osób (w tym 1600 z darmowych warsztatów, reszta ze stanowisk samodzielnej naprawy).
Płatne usługi – 1×1 z mechanikiem i obecnie prowadzony płatny cykl Akademia Serwisowania Rowerów to zupełnie nowy pomysł, póki co udział w tych warsztatach wzięło niecałe 20 osób :) To nasz pomysł na zebranie funduszy na przetrwanie zimy, żebyśmy nadal mogli prowadzić bezpłatne działania.

Przekaż rower

OWR można wspomóc przekazując darowiznę, a także… oczywiście rower :) Przyjmują jednoślady w każdym stanie, deklarując, że nawet jeżeli nie uda się z niego nic wyczarować, to zostanie rozebrany i przekazany do selektywnej zbiórki odpadów. Rower można dostarczyć osobiście na ul. Wolność 2 w Warszawie lub skontaktować się telefonicznie w tej sprawie, ponieważ wolontariusze stowarzyszenia co jakiś czas objeżdżają Warszawę i zabierają zgłoszone rowery.

 

Fajnie, że powstają takie charytatywne inicjatywy i miejsca, gdzie można nie tylko oddać swój stary rower, który może jeszcze komuś posłużyć, ale także samemu go naprawić, wiele się przy tym ucząc :)

Więcej informacji o Otwartym Warsztacie Rowerowym znajdziecie na ich stronie internetowej, a także na Facebooku oraz Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *