Skocz do zawartości

Damper Rock Shox Super Deluxe Select + ?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Planuje kupić rower z damperem 205x65 mm Rock Shox Super Deluxe Select +. Moja wiedza na temat rowerów jest na początkowym etapie.

Do sedna, chciałem się dowiedzieć:

1. Chodzi mi o twardość sprężyny, na jaką wagę użytkownika jest przeznaczona ?
2. O czym mówią oznaczenia na sprężynie (pogląd na sprężynę w zdjęciu)?

Gdyby coś było nie jasne będę spieszyć z wyjaśnieniem. 
 

IMG_5041.JPG

Odnośnik do komentarza

Planujesz kupić nówkę czy używkę?

Jeśli nówkę, sprzedawca na wstepie wszystko Ci powie , co należy wiedzieć nt. SAG i serwisant na wyjeździ Ci to ustawi i wyjaśni co zacz. SAG to inaczej ugięcie jakie spowoduje Twoje zajęcie miejsca na rowerze. Jest to wybitnie must have dla odwzorowania nierówności w terenie (górki/hopki) .  SAG wyreguluje Ci poprzez dobór twardości sprężyny. Zwojowe sprężyny metalowe mają różną, ale określoną w fabryce twardość i można ją nieco zwiększyć, zwiększając naprężenie wstępne pokrętłem. Sag ustawia się również biorąc pod uwagę skok amora; inny dla 140 i wyższej, inne dla 130mm skoku. Im większy SAG, tym wyższe wymagania dotyczące precyzji ustawiania tłumienia kompresji i pozycji wyjściowej. Jeżdżący na SPD (ja nie używam ) powinni ustawić mniej SAG-u z tyłu, ponieważ ich pozycja jest bardziej wygięta do przodu. Początkujący ustawiaja duży SAG. Oczywiści waga klienta również ma znaczenie.SAG dla xc to podają , że powinno oscylować w granicy 10-15 procent (max20) dla enduro 20-25 (max do 30) i do downhill do 35 procent (manitou podaje 40%).

Odnośnik do komentarza
31 minut temu, ram napisał:

SAG dla xc to podają , że powinno oscylować w granicy 10-15 procent (max20) dla enduro 20-25 (max do 30) i do downhill do 35 procent (manitou podaje 40%).

U mnie dla Foxa Rhythm o skoku 100 mm do zastosowań XC producent w instrukcji podaje SAG dokładnie 20%. I po dopompowaniu odpowiedniego ciśnienia do wagi mniej więcej tyle się pod moim ciężarem ugina.

EDIT: mowa oczywiście o widelcu, nie damperze.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...