Skocz do zawartości

Jaki rower z niedużą ramą


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, jako, że zacząłem myśleć nad kupnem roweru, a u mnie w miejscowości raczej kiepsko ze sklepami rowerowymi, pomyślałem że poszukam online. Tak trafiłem na to forum.

Na początku zaznaczę, że mam dość krótkie nogi (niepełnosprawność) i wzrost około 170cm. Posiadam w domu rower stacjonarny, więc usiadłem na siodełku i moje stopy od góry siodełka sięgają ok. 72-73 cm. Czy to właściwe zmierzenie przekroku? Powinienem więc szukać roweru z ramą 16 calową? Czy dobrze wyczytałem?

No i teraz do rzeczy: Szukam roweru, zastosowania: Weekendowe wypady nad jakieś jezioro, grilla, czasem pewnie dojazdy do pracy. Więc głównie asfalt, drogi rowerowe i od czasu do czasu bardziej nierówne grunty. Jeśli dobrze wydedukowałem, to odpowiednim dla mnie rowerem byłby Crossowy? Bagażników itd. nie potrzebuję. Chciałbym, żeby nie był za ciężki. Z tego co wyczytałem tu w jednym z postów, to dobrze, aby miał amortyzator RockShox Paragon i napęd Deore.

Które modele z godnych polecenia miałyby ramę odpowiednią dla mnie? Kwota jaką chciałem przeznaczyć, początkowo zamykała się w 3 tysiącach, jednak po poczytaniu trochę, jestem w stanie spokojnie nagiąć budżet, zamiast wydać 3 tysiące i po roku żałować przeciętnego zakupu.

Odnośnik do komentarza

Przekrok mierzy się trochę inaczej. Musisz stanąć tyłem do ściany, jakaś książka w twardej oprawie pomiędzy nogami, zaznaczasz punkt na ścianie i mierzysz odległość od podłogi. Bardzo dokładnie raczej nie zmierzysz, ale i tak lepiej niż tak jak to robisz obecnie. Rowery crossowe mają dość niski przekrok, więc raczej nie powinno być problemu. Zresztą ryzyko spadnięcia na ramę w trakcie jazdy jest znikome, więc przekrokiem za bardzo bym się nie przejmował. Jak chcesz mieć większy komfort w terenie, to w tej cenie można dostać też rekreacyjny mtb 29er. Rama raczej 17 cali niż 16. Odnośnie polecanych modeli crossów to jest tu gdzieś obszerny post Jacka na ten temat.

Odnośnik do komentarza

Zawsze możesz w razie czego wybrać po prostu mniejszy rozmiar roweru. Może faktycznie 16 cali będzie punktem wyjścia. Musiał byś się przymierzyć do kilku modeli różnych producentów. Np w przypadku crossów Treka rozmiar dla ciebie patrząc po przekroku wychodzi 15 cali (S), a wg wzrostu 17,5 cala (M) : https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-crossowe/rowery-hybrydowe/dual-sport/dual-sport-3/p/28839/?colorCode=grey . W razie czego w mniejszym rozmiarze można zawsze wymienić mostek na trochę dłuższy, np. w przypadku tego Treka zamiast 80 mm dać 90 albo 100.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...