Skocz do zawartości

Cross do 3k pln - dylemat z Alfine


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Tuż przed zakończeniem wyprzedaży stwierdziłem, że najwyższy czas kupić pierwszy ciut lepszy rower niż mój komunijny składak Uniwersala :)

 

Poczytałem trochę artykułów Łukasza, za które chyba wszyscy mu dziękują, wraz z komentarzami użytkowników.

Określiłem mniej więcej przeznaczenie (miasto, szuter, ścieżki leśne i parkowe, raczej bez terenów górzystych, co najwyżej jakiś pagórek na wsi), dorzuciłem wymóg możliwości montażu fotelika (jeszcze przez rok muszę wozić się z córą), wytrzymałość (180 cm wzbogacone o niecałe 100 kg moje z tendencją spadkową :D  i max 20kg fotelik z córką) oraz wymóg amora powietrznego,  no i wyszło, że najlepiej zakupić crossa.

 

Przerobiłem, to co polecają na forach, Łukasz w analizach kosztowych itd. i wstępnie (przy moim budżecie ma 3200 pln) w oko wpadł mi polski Romet Orkan.

Wszyscy piszą, że w tej cenie nigdzie nie dostanę lepszego osprzętu.

 

Poszukałem zatem ostatnich ofert z wyprzedaży i mam możliwość kupna modeli z 2016 roku:

- Romet Orkan 5.0 - za ok 2,8k pln (niestety nie ma już ofert za 2,4k pln)

- Romet Orkan 6.0 - za ok 3k pln

 

Jedyna większa różnica to biegi w piaście Alfine 11 w orkanie 6.0, której nieco się obawiam.

Nie chodzi tutaj o małą ilość przełożeń, bo dla mnie to w zupełności wystarczy, a jedna przerzutka z przodu to nawet spory plus, bo nie będę kombinował z przełożeniami.

Najważniejsze to wytrzymałość (w stosunku do wagi rowerzysty), użytkowanie i serwis. Chociaż z serwisem w oficjalnym serwisie Shimano potwierdzili jedynie konieczność przeglądu po pierwszych 5000 km.

 

Mając tak niewielką różnicę w zakupie (spora przecena orkana 6.0), może jednak warto zaryzykować i wybrać tego 6.0.

 

No chyba, że ktoś poleci coś lepszego w tej cenie.

 

Z góry dzięki za pomocne informacje w podjęciu decyzji.

Odnośnik do komentarza

Hej Waldi. Powiem Ci, że również zastanawiałem się nad wyborem pomiędzy Orkanem 5, a Orkanem 6. W ogóle od tego powinienem zacząć, że z miejsca odrzuciłem ofertę Rometa. W miarę przyswajania nowych informacji o rowerach zorientowałem się jednak, że w cenie ok. 2700 zł nie ma nic lepszego niż Romet. Piasta Alfine 11 brzmiała jakoś dla mnie egzotycznie. Co to niby jest? Rower bez kasety, jakaś piasta planetarna? Odrzuciłem więc Orkana 6 i zacząłem szukać ofert i sklepów z Orkanem 5. W jednym stacjonarnym sklepie sprzedawca spytał mnie, czy nie myślałem o Orkanie 6. Powiedziałem, że nie. On jednak, jako użytkownik tego roweru zaczął opowiadać mi o nim nieco więcej. Wróciłem do domu z mętlikiem w głowie i zacząłem czytać o tym Orkanie, o piaście Alfine 11 i ostatecznie zdecydowałem się na Rometa Orkana 6 w cenie 2799 zł :) Mało jest pozytywnych informacji w sieci o tej piaście, choć są. Są też negatywne, ale jest ich bardzo mało. Tak sobie rozkminiałem dlaczego tak się dzieje i wydedukowałem, że jak się nic ze sprzętem nie dzieje, to ludzie nie wchodzą na fora, nie szukają porad, po prostu jeżdżą :) A Ci, którym coś się przytrafiło z tą piastą zaliczam do sporadycznych przypadków. Ja zaryzykowałem. Nie powiem Ci nic o awaryjności i serwisie, bo za krótko jeżdżę. Ci co jeżdżą z tą piastą - zachwalają ją. Jak chcesz coś innego niż Rometa, to polecam Ci Unibika.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za info.

Tak samo podszedłem do tematu. Żona kupiła dachona z nexusem 7, przejechałem się i podjąłem decyzję, że jednak Orkan 6. Zalety serwisowe przeważyły nad nieznajomością napędu i wagą. Ogólnie rower i tak jest sporo lżejszy od poprzedniego. Jak na razie tylko kilkanaście km za mną, ale ogólnie miodzio. Wyzwanie to poprawa formy, bo rower sam w sobie jest ok. Może po jakimś czasie zmienię opony na coś szerszego, jak już będę montował fotelik i planował wypady do lasu.

Ja kupiłem model z zeszłego roku ciut drożej, ale też poniżej 3k pln. Podejrzewam, że w tej kasie raczej nic lepszego nie ma szansy znaleźć. Poza tym rower jest cały czarny z czarnymi napisami, więc jak ktoś ma uprzedzenie do Rometa, to jest dobrze zakamuflowany i nie świeci żarówiastymi napisami po oczach :) 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...