Skocz do zawartości

Darius

Użytkownicy
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Darius

  1. Widelec w Shannonie to Kinesis FML21A (ze zdjętymi napisami). Aluminiowy, waga ok. 875g. Wymiar ATC 440mm. Tyle też podaje FL specyfikacja ramy. Nie wiem dokładnie, jakie tam się zmieszczą opony. Mogę podwiedzieć tylko, że DL (od osi koła do szczytu łuku) to 385mm. Nie używałem opon szerszych niż 40mm. I tak w ramę nie wejdzie opona szersza niż 47mm (28x1.75).

  2. Drugie podejście do chińskich klamkomanetek. Tym razem "gravelowe" 1x10 Ltwoo GR7 (a la Campa "shape") w komplecie z przerzutką (a la starszy Sram "shape"). Po kilku miesiącach napęd sprawuje się OK.
    Poza tym wymieniona kierownica na Riverside Touring. Poprzednia miała, jak dla mnie, zbyt wąski górny chwyt.
    Hamulce hybrydowe IIIPro zamiast Tektro Mira. Fajnie działają z szosowymi klamkami. Siodełko to tym razem Wittkop Medicus Air Memory Foam.

    To już prawie Accent Shannon Adventure Evolution ?

    SHA.jpg

  3. Bycze rogi na dłuższą metę mi nie podeszły. W tym roku więc czarny koń znów ewoluował. Dostał korbę Shimano FC-MT300 przerobioną na jeden blat z Fouriers 40T, kierownicę Red Cycling Gravel z klamkami TRPpodobnymi, przerzutkę Shimano RD-M5120 z manetką bar end Microshift XLE BS-M10-R, hamulce Tektro Mira i opony Specialized Trigger. Kaseta Sram PG-1030 przerobiona z 11-36 na 11-42 za pomocą koronki Gear King. W konsekwencji jeszcze bardziej się zmonsterował ;)

    Shannon01.JPG

  4. Możliwe jest jeszcze zastosowanie Travel Agenta.

    https://www.ebay.pl/itm/Problem-Solver-Travel-Agent-V-Brake-Adapter-Converter-For-Road-Mountain-BMX/122977640839?hash=item1ca209e187:m:mAmUCx0QK_vpNKHPmv2_uyg

     

    Ale to dodatkowe koszty. Najtaniej chyba mają na Aliexpressie jako "V Brake Adapter Converter to Caliper Brake".

     

    Lepiej jednak kupić klamki Tektro RL520, jeśli nie chce się zmieniać hamulców na szosowe.

     

     

    Czarny koń w zimowej odsłonie. Już z hamulcami szosowymi TRP Spyre i klamkami Tektro RL340.

     

    c2cf2adcfc6e90b6.jpg

     

    Po zmianie widelca z Force na Kinesis, pojawił się problem z montażem "pełnych" błotników SKS na przodzie. Nowy widelec nie ma otworów do przykręcenia drutów. W sukurs przyszło ...mocowanie SKS do pompki. Po przycięciu drutów wygląda to tak:

     

    2c3cfbb3165541a3.jpg

     

     

    Jak też powiedziałem, tak zrobiłem: przybliżyłem manetkę do kierownicy. Tak, manetkę, bo czarny koń dostał napęd 1x10.  Manetka to Shimano SLX SL-M670 I-spec. Trzeba było odpowiednio podpiłować obejmę. Teraz nie ma problemu z przerzucaniem biegów. Oczywiście, tylko w górnym chwycie  ;) . Obejma pasowała idealnie na kierownicę o średnicy 31.8, ale wpadła mi do głowy zamiana Accenta Execute Road na Ritchey VentureMax. Ta druga ma zmienną średnicę: 31.8 tylko przy mostku. Trzeba było zastosować redukcję. I jest już OK  :) .

  5. Manetki już na obejmach. Obejmy to KCNC do przerzutki przedniej 31,8mm (otwór trzeba przewiercić do 6mm). Do tego dwie śruby M6x50mm i dwie tukejki 22mm (z profilu aluminiowego). Można włożyć w pozostałe uchwyty rurkę np. przyciętą ze starej kierownicy. Ja miałem rurkę z extendera. Można na niej zamontować np. lampkę czy dzwonek. Mostek 80mm/7st. Teraz wygląda to tak:

     

    a32462a6d3d4ee69.jpg

     

     

    5368f4c8fda89da3.jpg

     

    Idealnie nie jest, ale daje radę.

    I w ten oto sposób możemy tanim kosztem w crossie zamontować baranka  :)

  6. Miałem Treka - 800 Sport. Lata 90-te. Jak go kupowałem, to facet w sklepie powiedział: nadmuchać opony i jeździć. Tak też zrobiłem. Może to zabrzmi niewiarygodnie, ale rower nie był serwisowany kilkanaście lat. Poza dmuchaniem opon, smarowałem może raz do roku łańcuch. W końcu zaczął się rozpadać. A po siodło pękło, a to koszyki na łożyskach suportu i piast się zmieliły, a to stery rozklekotały i gwint na widelcu zjechał, w końcu szprychy zaczęły pękać. Ale ramie nic nie dolegało, żadnej rdzy, a była ze stali hi-ten, tylko rura podsiodłowa cro-mo. Wymieniłem stery, widelec,hamulce, kierownicę, sztycę, mostek, koła i jakiś czas jeszcze pojeździłem. Kiedyś to robili rowery  :rolleyes: .

  7. Jeśli rogi do ergonomicznych gripów, a takie są zamontowane na kierownicy tego roweru, to polecałbym te:

    TranzX JD-861A (jest też wersja Meridy). Można na nich ładnie podeprzeć sobie nadgarstki. Miałem je z ergonomicznymi gripami Meridy. O ile same gripy średnio mi podeszły, to te rogi były OK.

     

    Poza tym warto zerknąć na to:

    http://www.blogmtb.pl/2014/04/porady-sposoby-na-bolace-donie-palce-i.html

  8. W końcu jednak kupiłem ze Smart Headem. Tego Speca:

    https://www.specialized.com/pl/pl/equipment/accessories/air-tool-sport-switchhitter-ii-floor-pump/117311

    W tej cenie jak na stronie, czyli 129zł.

    Przekonało mnie to, że, jakby co, można dokupić samą głowicę, Twin albo Smart Head, za ok. 30zł.

    Wreszcie mam pompkę z poprawnie wskazującym manometrem. Chociaż jak ktoś jest przyzwyczajony do barów, a nie psi, może mieć problem, bo bary są oznaczone malutkimi cyferkami w środku.

    Głowica dobrze trzyma (już się uwaliłem zatrzaskiem w palec), nie puszcza powietrza i da się ewentualnie wymienić uszczelki. Zobaczymy. Nie pompuję jakoś często, raczej co kilka dni dopompowuję do 6 bar. Może pożyje.

    Lezyne trochę drogawe. Rozglądałem się za pompką za ok. 100zł.

  9. Właśnie myślałem o pompce Specialized, model Air Tool Sport. Są dwie wersje z Twin Head i Switch Hitter. Może w Topeaku Smart Head działa lepiej. Albo może psuje się od pompowania kół z różnymi zaworami. Chyba bezpieczniej wezmę Twin Head. Poza tym mam wrażenie, że można tutaj ewentualnie uszczelki wymienić.

    Dotychczas miałem pompkę Lidlową, ale według jej manometru 6 bar to 8 bar :D .

  10. Stoję przed wyborem pompki rowerowej. Właściwie zdecydowałem się na model, ale nie wiem jeszcze, czy będzie z głowicą Twin Head czy Smart Head (Topeak)/Switch Hitter (Specialized).
    To drugie rozwiązanie charakteryzuje się tym, że głowica dostosowuje się do rodzaju wentyla, Schrader lub Presta. Jednak czytałem opinie, że nie działa to dobrze, bo po pewnym czasie zawór zaczyna puszczać powietrze.
    Czy ktoś miał doświadczenia z takimi głowicami? Czy rzeczywiście są tak wadliwe?

  11. Mam pytanie trochę z boku do Jajacka. Piszesz: "Wsadziliśmy napęd 48/32 oparty o Tiagra 4700". Różnica jest tutaj 16T. Jakie przerzutki to obsługują?

     

    Co do opon Continental Ride Tour to był tylko przykład. Sam mam takie, tylko 37, na wycieczki. Opinie na ogół są o starszej wersji Tour Ride, którą sprzedaje się jeszcze w Polsce. Ja swoje kupowałem na niemieckim bikesterze.

     

    Ostatnio oglądałem w Decathlonie Tribana 540. Fajny rowerek. Obręcze Mavic nie powinny być "plastelinowe". I rzeczywiście można tam wsadzić nieco szerszą niż 25 oponę.

  12. Szosa endurance to fajny typ. Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Nie wsadzi się tam pewnie opony szerszej niż 1.1" [28mm] z jakimś wyraźniejszym bieżnikiem. Niemniej 1.1. to dla szosowców  już niezły balon ;) .

    Można co prawda na szosie jechać szutrem czy leśnym duktem, ale to chyba niezbyt komfortowe? Jednak przydałaby się tam szersza opona z bieżnikiem. Ale być może sprawdziłaby się np. Continental Ride Tour 700x28C.

    Ja osobiście nieco obawiam się zbyt wąskich i twardo nabitych opon. A to z racji stanu poboczy na polskich jezdniach i stanu niektórych ścieżek rowerowych w miastach. Nawet na oponach 700x35C czasem nieźle telepie i kierownica chodzi samopas, kiedy koło wjeżdża w koleiny, które tworzą się np. na rozłażącej się kostce. Nie mówiąc już o krawężnikach, które trafiają się na DDR-ach. Ciekawe, jak często centrują koła ci, którzy używają rowerów szosowych w miastach :) .

×
×
  • Dodaj nową pozycję...