Shimano SH-XC30 Test butów SPD

W życiu każdego produktu przychodzi taka chwila, że następuje jego koniec. Tak się niestety stało z moimi dotychczasowymi butami Shimano SH-M072. Służyły mi dzielnie przez 8 sezonów, przeżyły ulewy, błoto, upał i jeszcze jazdę na trenażerze zimą. Postanowiłem znaleźć ich godnego następcę. Wybór padł znowu na Shimano – zwycięskiego składu się nie zmienia, bo do poprzednich butów nie miałem żadnych większych uwag (może poza coraz słabiej trzymającymi zapięciami, ale to wynikało jedynie z zużycia). Wybór padł na Shimano SH-XC30 głównie dlatego, że zależało mi na stosunkowo niedrogim bucie (ok. 260 zł), z serii „górskich”, ale nie jest to najniższy model w ofercie. Tak naprawdę te buty niezbyt nadają się do profesjonalnej jazdy górskiej, min. przez brak sprzączki czy relatywnie miękką podeszwę – ale właśnie na takich mi zależało – butach do codziennego użytku, które będą wygodne na rowerze, ale także pozwolą na w miarę komfortowe przemieszczanie się na pieszo. Oczywiście daleko im do cywilnych czy turystycznych butów SPD, ale takich też nie chciałem. Więcej na temat butów i pedałów SPD przeczytasz w podlinkowanym wpisie.

SH-XC30 Shoes Shimano Test
Buty zapinane są na trzy rzepy. Po porządnym ich naciągnięciu bardzo dobrze trzymają się na nodze. Tak jak pisałem wyżej – nie jest to może tak ścisłe trzymanie jak w butach z klamrą, ale do jazdy po asfalcie czy spokojnych bezdrożach w zupełności wystarczy. Wentylacja jest wystarczająca, buty miejscami mają siatkę zamiast sztucznej skóry, która ułatwia wymianę powietrza w bucie. Nie wygląda to źle i absolutnie nie psuje odbioru wizualnego butów. Jeździłem trochę w temperaturze ok. 3 stopni i nie było w nich wcale tak zimno jakby można się było spodziewać, więc siateczka nie wpływa negatywnie na walory cieplne.

Podeszwa SPD Shimano

Podeszwa w tym modelu jest wykonana z poliamidu i jest wzmocniona włóknem szklanym – tak jak i podeszwy w wyższym modelu SH-XC50. Brakuje możliwości wkręcenia kolców w przedniej części buta, choć z racji tego, że dzieli on podeszwę z wyższym modelem – widać miejsce gdzie te kolce mogłyby się znaleźć. Do jazdy turystyczno-szosowej oczywiście kolce absolutnie nie są potrzebne. Bieżnik na podeszwie jest wysoki co przydaje się podczas wspinania się z rowerem pod górę.

Test butów Shimano SPD

Ogólne wrażenie z jazdy jest bardzo dobre. Zakładając je na nogi można po prostu zapomnieć o ich istnieniu. Wpływ na to ma z pewnością fakt, że XC30 to najlżejszy model butów SPD typu MTB w ofercie Shimano na rok 2013. Producent podaje, że para butów w rozmiarze 40 waży jedynie 609 gramów. Moje są w rozmiarze 43 i postawione na wadze dały wynik 697 gramów. Są o 170 gramów lżejsze od moich poprzednich butów (które też jakieś ciężkie nie były) – mam nadzieję, że nie odbije się to negatywnie na ich trwałości.

Podeszwa według Shimano ma sztywność 5 (w skali od 1 do 12) co umożliwia komfortową jazdę i całkiem wydajne przekazywanie siły na pedały, ale jednocześnie da się w tych butach „normalnie” chodzić. Nie polecam ich oczywiście na pójście w pielgrzymce do Częstochowy, ale półgodzinny spacer po płaskim w tych butach to nie problem.

Szerszą opinię będę mógł wyrazić dopiero po roku-dwóch użytkowania. A na razie mogę powiedzieć jedno – buty są świetne i są zdecydowanie warte swojej ceny. Można je kupić za ok. 250-260 złotych, moim zdaniem to uczciwa cena. Do jazdy rekreacyjno-amatorskiej w zupełności wystarczą i jest to zdrowy kompromis pomiędzy jakością (oby) a ceną.

Niedawno pojawił się następna, model SH-XC31. Kosztuje tyle samo, ma tylko lekko zmieniony wygląd, ale to w zasadzie nadal ten sam but.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

54 komentarze

  • Kolega zarzyna b. podobne lub takie same buty któryś rok z rzędu, ja jeżdżę w SH-MT40 chyba czwarty rok i buty dalej się dobrze trzymają…

  • No zobaczymy. Sam dziś zakupiłem ten właśnie model więc będzie opinia do konfrontacji :D

    W planach miałem też 087 lub 088 ale musiałem spasować

  • Hej! Właśnie na nie poluje, Jakich pedałów używasz? Ja mam SPD Shimano XT i z tego co widzę, buty w sam raz są pod pedały PD-M780. Czy bloki są w komplecie z butami czy trzeba dokupić osobno?

  • Te buty na pewno będą współpracowały z pedałami od PD-M520 w górę. Ja od tego roku mam PD-M540.

    Bloki dostajesz w komplecie z pedałami, nigdy z butami :)

  • Wydaje mi się, że tak. W PD-M324 zatrzask wystaje dość znacznie, więc nie powinno być problemu, że będą obcierać wystające elementy podeszwy buta.

  • Tak – bez najmniejszego problemu. Są oficjalnie namaszczone przez Shimano do tych pedałów :)

  • A jak z podeszwą?. Czy ona jest faktycznie taka miękka?.
    Mam dylemat i zastanawiam się czy wziąść Shimano M077 czy te XC30, a nie ukrywam, że zamierzam jeździć bardziej terenowo.

  • Po pierwsze model M077 to praktycznie poprzednik XC30. Mają taką samą twardość podeszwy (5 w skali od 1 do 12). Więc większej różnicy między nimi nie będzie, weź te które Ci się bardziej podobają, albo XC30 – bo nowsze :)

    Co do sztywności – to nie jest ona oczywiście miękka jak w adidasach do chodzenia. Jeżeli planujesz pojeździć sobie bez spiny po lasach i bezdrożach, a dodatkowo używać ich na co dzień – to jak najbardziej je polecam.

    Jeżeli planujesz ostrzejsze jeżdżenie, starty w maratonach itd. to moim zdaniem powinieneś poszukać czegoś z twardszą podeszwą i klamrą.

    Takim modelem, w jeszcze nie najgorszej cenie (teraz są fajne obniżki) będzie SH-XC60 (twardość 8 w skali 1-12). Kosztują 380-450 złotych na Allegro.

  • A miałeś może kiedyś okazję, testować czy dogłębnie czytać o Shimano SH-M088? Poszukuję właśnie takich butów, które dały by radę w maratonach i żeby nie było jakiejś wielkiej tragedii w długodystansowych czy krótkodystansowych wycieczkach. Nie ukrywam, że bardziej zależy mi na twardszej podeszwie, bo przeraziłem się że buty które zostały naznaczone przez producenta na cross-country, mają tak naprawdę miękką podeszwę.

    Mam też na oku buty Specializeda, a dokładnie model Sport MTB w tej samej cenie co M088, tylko że tutaj mam problem bo M088 ma klamrę, a Specialized za to rekompensuje się twardszą podeszwą (i podobno jest bardzo wygodny), a nieukrywam, że bardziej stawiam na maratony, treningi, choć i tak gdy stworzy się jakaś wycieczka, to buty będę zabierał ze sobą.

  • „bo przeraziłem się że buty które zostały naznaczone przez producenta na cross-country, mają tak naprawdę miękką podeszwę.” – chodziło mi o buty Shimano SH-XC30 jakby co :).

  • XC30 i M088 mają prawdopodobnie tę samą podeszwę. A na pewno mają tę samą twardość podeszwy.

    Tutaj macie tabelkę ilustrującą modele Shimano na 2013 rok:

    https://roweroweporady.pl/sztywnosc-shimano.jpg

    To nie jest tak, że się taka podeszwa nie nadaje do agresywniejszej jazdy! Buty turystyczne, mające podeszwę o twardości 3 (np. świetny MT91) nie nadają się do sportowej jazdy, ale za to są świetne do chodzenia + normalnej jazdy na rowerze.

    Wszystkie buty z podeszwą 5, według Shimano (i według mnie też) to kompromis pomiędzy wygodą, a współzawodnictwem. Szukając czegoś ambitniejszego trzeba spojrzeć na modele z podeszwą 8 w górę.

    A jeżeli chodzi o „naznaczenie producenta”, to pamiętajmy, że dużą rolę gra marketing i trochę mydlenie oczu. Oznaczenia butów zmieniają się co chwila, a jeśli spojrzy się do katalogu, okaże się, że topowe modele nie mają w nazwie XC. Z drugiej strony Shimano daje znaczek flagi (czyli butów do ścigania) przy butach z podeszwą 5, ale tych, które mają opcję zamontowania kolców. Więc każdy ma jakiś swój system oznaczania :]

    Ja trzymam się swojego zdania z komentarza wyżej, że warto spojrzeć dopiero na model XC60 jeżeli myśli się o poważniejszej jeździe. Tak jak pisałem – na Allegro można je dostać od 380 złotych.

  • A jeśli chodzi o M088, to przez producenta but został oznaczony w katalogu jako typ rekreacyjny. Czy to znaczy, że M088 mimo tej większej sztywności jaką oferuje klamra będzie gorszy do typowych wyścigów niż xc30?, czy to jakoś też ma związek z szeroko pojętym marketingiem?.

  • M088 nie oferuje większej sztywności dzięki klamrze, tylko lepsze trzymanie stopy. I to, że po iluś tam latach (jeśli buty dożyją), to nie będzie problemu z luzującymi się rzepami.

    Ja naprawdę M088 i XC30 nie rozpatrywałbym w kategorii lepszy-gorszy. Są to bardzo podobne modele moim zdaniem.

  • A miałeś może kiedyś okazję testować te Specialized Sport MTB?.
    Podobno są bardzo wygodne i mają nieco twardszą podeszwę niż oba modele shimano. Mówią podobno, że M088 od Speca jest lepszy tylko pod względem klamry.

  • Niestety jak dotąd miałem do czynienia tylko z Shimano. Jeżeli chodzi o wygodę SH ja uwag nie mam żadnych.

  • Witaj! zastanawiam się nad modelami XC30 oraz M088 a co myślisz o butach SH-XC50?(obecnie koszt 399) trzeba do niech dopłacić 150zł moje pytanie czy warto? jest to połączenie obu modeli XC30 i M088 pownieważ maja kramlę i podeszwę taką jak w XC30.

  • XC50 można szukać np. na Allegro za ok. 360 zł + wysyłka.

    Szczerze Ci powiem, że nie wiem czy jest sens dopłacać do tych butów. Tak jak piszesz, to jest w zasadzie XC30 z klamerką. No i mają opcję wkręcenia kolców.

    Jeśli to mają być buty do ostrzejszego ścigania, to nie wiem czy nie wolałbym XC60. Zwłaszcza jeśli pasuje Ci rozmiar 43, bo takie są do kupienia na Bikecenter za 400 zł.

    Jeżeli różnicą między XC30, a XC50 jest tylko klamra i możliwość wkręcenia kolców, to jak dla mnie nie jest to warte dopłaty.

  • Zamówiłem buty spd na stronie internetowej niestety mimo że mój rozmiar 44 zdecydowanie za małe. Czy shimano ma zaniżoną numerację?

  • Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. I Tobie nie radzę sugerować się tym co piszą w internecie, na forach itd. Najlepiej po prostu zmierzyć wkładkę w swoich kilku parach butów i wyciągnąć mniej więcej średnią.

    Kupowanie według numeru buta nie jest dobrym pomysłem, bo co producent to inna numeracja. Zwłaszcza w butach sportowych czy np. rolkach.

  • Witaj już jakiś czas jeździsz w tych butach, napisz proszę twoje zdanie na ich temat, co sądzisz o nich teraz jak sie sprawują rzepy. Zastanawiam się właśnie nad modelami xc30 i m088, między nimi jest mała różnica w podeszwie i klamra w m088 a różnica w cenie 50 zł tern w jakim będę jeździł to piach czasem błoto raczej sucho deszcz sporadycznie., starty w zawodach może 3 razy do roku amatorsko :-P może ktos mial styczność z obydwoma modelami buta? I jest w stanie wyrazić swoja opinię
    Pozdrawiam

  • Jak dotąd złego słowa o nich nie powiem. Wiesz, to nie jest żadna top liga, to nie są na pewno buty do ostrego katowania, chyba, że ktoś chce wymieniać buty bardzo szybko :)

    Do amatorskiej jazdy moim zdaniem w zupełności wystarczą, ale jeśli chcesz startować, to pomyśl może o XC50, mają klamrę i możliwość montażu kolców.

  • Witam, używam tych butów od dobrych kilku miesięcy. Jestem z nich bardzo zadowolony, praktycznie ich nie czuję. Mają dobry stosunek cena/jakość.

    Pozdrawiam, Jacek

  • Hej,

    Startowałem dwa razy na Skandia Maraton w krk i chciałbym zmienić platformy na SPD. Zastanawiam się nad SIDI Eagle 5-Fit i PD-M780, będą ze sobą współpracowały?

  • Dzięki Łukasz!
    Nie zależnie czy SPD pomagają czy nie, ja już chciałbym się na nie przesiąść bo jak zaiwaniam w dół po kamieniach 40km/h to nie chciałbym żeby mi po przypadkowym podskoku roweru stopa ześlizgnęła się z pedału.

    Zastanawiam się jeszcze nad SIDI Dominator 5-Fit, z tego co widzę to różnica względem SIDI Eagle 5-Fit jest tylko taka, że Dominator jest cały w skórze, a Eagle ma siateczkę.
    Zapewne siateczka daje to kilka gram mniej wagi buta, ale jesienią, zimą i wczesną wiosną lepszy pewnie byłby Dominator.

    Zabudowany but, czy z siatką? Co sądzisz?

  • Ano widzisz, jest tak jak piszesz. Zabudowany but będzie lepszy w chłodniejsze dni. Dodatkowo będzie trochę lepiej zabezpieczony przed błotem i wodą, niż ten z siateczką.

    Jednocześnie ten drugi będzie przewiewniejszy i lepszy w gorące dni.

    Kup takie, w jakich warunkach będziesz częściej jeździł :)

  • Witam. A co sądzisz nt butów bontrager? Na internecie znalazłem ciekawą ofertę – http://www.roweromania.pl/index2.php?page=shop.product_details&product_id=4697&flypage=flypage.tpl&pop=1&option=com_virtuemart&Itemid=1. Są podobne do sh xc30 ale lżejsze (ok. 300 g), cena też promocyjna… O ile o shimano można znaleźć dużo różnych opinii, o tyle o bontragerach jest to trudne, wręcz nie ma…

  • Różnica w wadze to 70 gramów, a nie 300 :) W Bontragerze dojdzie jeszcze kwestia jednego rozmiaru w górę, więc ta różnica pewnie jeszcze zmaleje.

    Bontrager to marka Treka, czyli generalnie dobra marka. Ja nigdy nie miałem do czynienia z ich butami, ale po samych zdjęciach wyglądają bardzo dobrze.

  • Witam!
    butów używam od 3kwietnia i przejechałem na nich ok. 3 tys km. Byla to jazda wszelaka od codziennych dojazdów do pracy, po wypady w trudny teren. uważam, ze jest to mega opcja jakości do ceny. twardość jest dość dobra, a dodatkowo można bez problemu śmigać po za rowerem. Moim zdaniem jeśli nie jesteś zawodnikiem, a rower to twoje hobby z akcentem na wypady do szaleństw w lesie jest to najlepszy wybór.

  • Witam,
    mam pytanie-czy poleciłbyś je na spinning? I czy jest wersja damska, czy może jest to uniwersalny model?

    • Wydaje mi się, że buty powinny pasować.

      I mają one swój damski odpowiednik: https://www.ceneo.pl/Obuwie_rowerowe;0112-0;szukaj-SH-WM52.htm#crid=21472&pid=7269

  • Cześć Łukasz. A co z pedałami SPD m505. Takie mam w nowym rowerze. Będą pasowały z butami, które opisujesz, xc30? pozdrawiam

    • Teoretycznie wszystkie buty SPD powinny pasować do pedałów SPD. Problem może być jedynie w przypadku butów z wysokim bieżnikiem i pedałami z dużą platformą.

      W tym wypadku spokojnie będą pasować.

  • Udało mi się dostać jeszcze ten model w dobrej cenie. Zobaczymy jak się sprawdzi na codziennych dojazdach do pracy na moim fitnessie :)

    P.S. Świetny blog i pozdrawiam kolegę z Łodzi

  • Łukasz, właśnie zakupiłem takie buty. Ciężko, co prawda je dostać bo są następcy XC-31. Po wymierzeniu stopy i przymierzeniu modelu XC-31 dobrałem sobie rozmiar 45 i były idealne. Zakupiłem XC-30 w takim właśnie rozmiarze i niestety sam nie wiem co myśleć, czuje, że dotykam dużymi palcami czubów butów tak jakby ich górnej części. Nie wiem czy właśnie tak powinny być dopasowane, czy może mieć trochę więcej luzu. Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam

    • Witaj, buty absolutnie nie powinny dawać Ci uczucia dyskomfortu. Tym bardziej, że one w przeciwieństwie do cywilnych butów nie rozbiją się z czasem. Jeżeli czujesz coś pod palcami i Ci to przeszkadza, to ewidentnie coś jest nie tak.

      P.S. Jeśli przymierzałeś XC31 i były ok, to może weź takie.

      • Po dłuższym namyśle jednak chyba zrezygnuje z tych butów, Czuje raczej dyskomfort. Jako,. że je zakupiłem chciałbym odsprzedać. Może ktoś czytający ten wątek będzie skłonny je odkupić ode mnie. Nie wiem czy jest to dozwolone ale wrzucam link do butów:
        https://olx.pl/oferta/nowe-buty-spd-shimano-sh-xc-30-r-45-CID767-ID9Cnjl.html

        • Wiesz, ja bym nie kupił używanych butów, czy ogólnie odzieży. Ale jeżeli Tobie to nie przeszkadza, to tak naprawdę te modele są do siebie całkiem podobne i jeżeli tylko różnica w cenie jest kusząco duża, a buty w bardzo dobrym stanie – to czemu nie.

          • Dzięki za odpowiedź.
            Jednak wziąłem nowe XC31,szczególnie że wysyłka gratis.
            Sprzedawca pisze,że buty w bardzo dobrym stanie,ale wiadomo że każdy sprzedawca zachwala swój towar.
            Pozdrawiam

    • Kupiłem je przez internet :) Teraz jest już następna tych butów, model XC-31, ale „stare” XC30 jeszcze kupisz gdzie nie gdzie.

      • Martwię się o dobór rozmiaru. Zastanawiałem się gdzie w Łodzi możny by było takowe przymierzyć.

        • Szukałbym w największych sklepach rowerowych: Dynamo na Kilińskiego, Gold Sport na Kopernika, Piasta na Puszkina, Bikemia na Wydawniczej. I ew. popatrz na Allegro czy ktoś z Łodzi się nie wystawia.

  • Pytanie czy warto kupić takie buty gdy nie używa się pedałów SPD, popierwsze czy jest sens po drugie czy wogole będzie wygodnie? Ewentualnie jakich buty polecacie bez zatrzaskow

    • Hej, kupić zawsze możesz. Nie jestem pewny, musiałbyś zapytać w sklepie, ale chyba Shimano daje gumowe zaślepki na wypadek, gdyby ktoś chciał jeździć bez wkręconych bloków. Czy będzie wygodnie – no pewnie! Taki but lepiej trzyma stopę, pod wpływem temperatury i potu raczej się nie odkształca tak jak wiele cywilnych butów, no i jest lepiej wentylowany.

      Czy warto? Sam nie wiem. Stracić nic nie stracisz, no i będzie argument żeby pomyśleć kiedyś o pedałach SPD :)

    • Osobiście od lat jeżdżę w noskach. Wbrew ogólnemu trendowi jest to dla mnie dość wygodne rozwiązanie, noski trzymają nogę, a zarazem jej jakość przesadnie nie usztywniają.
      A głównym tego plusem jest fakt, że stosuję buty jakie mi pasuje do nosków. Nigdy nie lubiłem jeździć bez nosków, gdyż dają pewne trzymanie się nogi na pedale tak jak ma to miejsce z zatrzaskami, które jednak ten chwyt dają pewniejszy.

      Zatrzaski mi chodzą po głowie ale zobaczę jak będą wyglądać ceny butów i pedałów po sezonie.
      ogólnie rzecz ujmując, jeśli nie chcesz pakować się w zatrzaski i wydawać na buty co w sumie wyjdzie jakieś 400zł polecam noski, które kosztują grosze.

  • mam je od 3 lat. Już dożywają swojego wieku i pękają od góry na zgięciach. Ogólnie polecam tak jak pisał autor w artykule. Do codziennej jazdy. Były też w Hiszpanii i górach i było ok.