Skocz do zawartości

Arti

Użytkownicy
  • Postów

    37
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Arti

  1. Witam.

    Do tej pory jeździłem na rowerach z ramą aluminium. Gravel Boreas 2 i szosa Scultura 400 (bardzo lekka jak na aluminium). Nie wnikałem jak go stawiam., kładę czy też o coś opieram. Wiadomo bolała tylko pierwsza rysa.

    Teraz wpadł mi do głowy pomysł zakupu szosy endurance w karbonie. Powiedźcie mi jak to jest z tym karbonem ? Jak mocno trzeba na niego uważać. Trzeba to delikatnie np. opierać ? Czy np. jeśli rower stoi i się przewróci na bok, może oznaczać to uszkodzenie, pęknięcie ramy? Jakoś specjalnie dbać ?

    Waham się pomiędzy dwoma modelami:

    Merida Endurance 4000 z 2024

    https://www.rowerzysta.pl/Rower-szosowy-Merida-Scultura-Endurance-4000-2024/kolor-srebrno--czarny_rozmiar--ramy-l?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwuJ2xBhA3EiwAMVjkVO3oauAF8h1gfVThqH3wfZ6HCj-cDMix8LXRbZNS3t-m4Z1_nrEeRxoCmCUQAvD_BwE

    lub

    Canyon Endurance CF7 2024 (ma być dostępny w maju)

    https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-szosowe/endurance-bikes/endurace/cf/endurace-cf-7/3707.html

    Który będzie miał lepszą ramę jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia. Canyon  z opinii na grupie facebook różnie się też zachowuje, tzn trzaski stukania itp. Mało serwisów w PL, ale producent mimo to dość dobrze podchodzi do reklamacji. O Meridzie jakoś nie doszukuję się negatywnych opinii.

    Jestem w wieku 52 lat i chodzi też o wygodę, który będzie miał wygodniejszą pozycję ?

    Ale głównie chodzi mi o jakość ram i ich wytrzymałość.

    Dzięki i pozdrawiam.

     

  2. Cześć, w związku ze rowerem lubię jeździć, ale od strony serwisowej to ze mnie kompletny laik to mam pytanko czy już dać rowerek do serwisu na jakiś większy serwis, tzn. przesmarowania wszystkiego co możliwe itd.

    Rower to Romet Boreas 2 z roku 2019 chyba maj. Przejechane ok 4500 km czyli nie dużo. Łańcuch od nowości ale nie wyciągnięty wg. przymiaru nawet nie na 0,75. Do tej pory nic przy nim nie było robione. Jazda to i tak większość szosa , ścieżki rowerowe i trochę szuter. Tej zimy jeżdżę cały czas. O napęd dbam, czyszczę smaruję. Z rowerem nic się nie dzieje niepokojącego.

    Nie chciałbym, aby serwis niepotrzebnie robił coś co zbędne i za to kasował jak to u mechaników :-).

    Dzięki za radę.

  3. Cześć. mam już 50 latek. Do tej pory od 2019 r. jeżdżę na gravelu Romet Boreas 2 na oponach 28 mm. W związku z tym że w okolicy dość mało szutrów i tego podobnych tras 90% jazdy to asfalt. Trasy robię ok 50 km. Raz w miesiącu 100-120 km. Średnia prędkość na 100 km to ok 27-29 km/h. Lubię samotne jazdy w miarę szybkie (jak na mnie) I tak się zastanawiam nad zmianą na szosę. Pytanie czy warto w moim wieku ? Boreas w sumie mi bardzo odpowiada, ale może ciut szybciej na szosie, rower byłby lżejszy. Pomijając dostępność zastanawiałem się nad drugim gravelem od Rometa tj. Aspre 2 (rower właśnie bardziej pod asfalt), ale po głowie chodzi mi szosa. Mój wzrost 182 cm waga 80 kg i trend schodzący :-). Budżet ok. 5000 zł. Jest sens takiej zmiany? Ewentualnie jaka szosa w tym budżecie ? Bardziej pod wygodny rower niż wyścigowy oczywiście. 

  4. Jak z gravela to może Boreas 1 Rometa, ale tylko z przymiarką. Ma dość sportową geometrię. Ja jeżdżę na Boreasie 2 i naprawdę spoko rower, wjedziesz tym praktycznie wszędzie. 

    https://www.rowertour.com/p/215723/rower-romet-boreas-1-bezowo-brazowy?gclid=Cj0KCQjwp86EBhD7ARIsAFkgakhjA_RQR9Nz5FccIRIH4oJeHF36Bp3GNlNgdwgn-iNpXkaIHlcrqScaAo1IEALw_wcB

  5. Cześć pytanko do mądrzejszych ode mnie.

    Które opony będą szybsze, cichsze. Rozmiar 28x1.20. Chcę założyć do mego gravela. 95% to jazda po asfalcie, ścieżki i chodniki.

    No oku mam te:

    Schwalbe G-One Speed 28 MS TL-E VG OSC Opona przełajowa zwijana

    lub

    Schwalbe Marathon Supreme 28 VG LS Opona zwijana

    Doradzicie coś ? A może za wąskie ? 1.35 lepsze ?

     

  6. Musisz zapoznać się z warunkami gwarancji, które są na karcie gwarancyjnej. Jeżeli zareklamowałeś rower w ramach gwarancji producenta to musisz czekać bo punkt 6 gwarancji mówi.

    Rozpatrzenie reklamacji przez KROSS powinno nastąpić w terminie 14 dni od momentu otrzymania roweru przez Autoryzowany Punkt Serwisowy lub punkt sprzedaży KROSS. W przypadku uznania reklamacji producent zobowiązuje się do możliwie najszybszego usunięcia usterki, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od daty wydania decyzji.

    Powinienieś reklamację złożyć w ramach towaru niezgodnego z umową, wtedy odpowiada sprzedawca, a nie producent.

  7. Dzięki za szybką odpowiedź.

    Z tym laskiem i polnymi drogami to raczej bardzo niewiele, więcej to chodniki i ścieżki rowerowe. Te opony co są oryginalnie założone dadzą radę np. na nierównym chodniku, krawężniki ? Czy ewentualnie założyć szersze żeby było ok ? Czy w ogóle da się założyć szersze ?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...