Rowerowy fotelik – jaki kupić i jak używać?

Myślisz o wspólnych wycieczkach z małym dzieckiem na rowerze? Co trzeba kupić dla dziecka, by mogło Ci towarzyszyć i podróżować wygodnie oraz bezpiecznie?

W foteliku rowerowym można wozić takie dziecko, które pewnie siedzi i jest w stanie wytrwać dłużej w pozycji siedzącej. Na krótkie wypady (do pobliskiego sklepu) możesz zabrać już dziewięciomiesięczne niemowlę, natomiast na wycieczkę do lasu lepiej poczekać, aż malec skończy rok. Oczywiście musi zawsze jeździć w odpowiednim foteliku. Jaki fotelik rowerowy kupić?

Fotelik dla dzieci jaki kupić
fot. Umberto Brayj

Gdzie kupić fotelik?

Wybór fotelików rowerowych jest bardzo duży. Najtańsze są wiklinowe potworki, ale nie polecam ich, ponieważ nie mają zapięć zabezpieczających nóżki dziecka. Najtańsze plastikowe foteliki można kupić w hipermarkecie. Największy wybór za to jest w specjalistycznych sportowych sklepach oraz w sklepach internetowych.

Foteliki można także kupić w internecie. Znajdziesz tu nie tylko starsze, używane modele (już od kilkudziesięciu złotych), ale też zupełnie nowe foteliki na gwarancji. Przy przeglądaniu ofert warto zwrócić uwagę na to, czy fotelik jest kompletny. Niekiedy brakuje elementu do mocowania na ramie roweru.

Zanim wybierzesz fotelik, sprawdź…

Przeznaczenie – są foteliki dla maluchów, które ważą do 15 kg, ale są też modele dla dzieci cięższych (do 22 kg). To zasadnicza różnica, bo w tych pierwszych można wozić dzieci najwyżej trzyletnie, a w drugich nawet pięcioletnie.

Sposób mocowania – zdarzają się modele mocowane przy kierownicy, ale przy takim obciążeniu rower trudniej się prowadzi i jest większe ryzyko wywrotki. Najpopularniejsze są foteliki mocowane z tyłu do bagażnika lub do ramy roweru. To ostatnie rozwiązanie jest prostsze dla rodziców (fotelik wpina się i wypina dosłownie jednym ruchem) i wygodniejsze dla dziecka – wyprofilowany metalowy pręt, na którym spoczywa fotelik, zapewnia dobrą amortyzację. System montowania pręta do ramy roweru jest w zasadzie uniwersalny, choć zdarzają się problemy z mocowaniem fotelika do ramy roweru damskiego. Z tego względu do sklepu lepiej się wybrać z rowerem.

Siedzisko – sprawdź, czy zapewnia podparcie główce (niektóre foteliki są dość niskie) i zabezpiecza dziecko z boku. Wygodniej siedzi się w foteliku, który jest miękko wyściełany. Regulowane oparcie przydaje się szczególnie dla mniejszych dzieci i tych, które lubią sobie uciąć drzemkę w czasie wyprawy, ale takie rozwiązanie mają tylko najdroższe modele. W niektórych fotelikach można nawet złożyć oparcie, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w domu.

Szelki – są absolutnie konieczne! Pięciopunktowe są bezpieczniejsze od trzypunktowych. Sprawdźcie, czy zapięcie jest tak skonstruowane, by dziecko nie mogło odpiąć się samo.

Podnóżki – muszą mieć zapięcia na nóżki, bo inaczej dziecko mogłoby włożyć nogę w szprychy. W wielu modelach długość podnóżków można regulować.

Odblaski – im ich więcej, tym lepiej, choć odradzam jazdę z dzieckiem po ciemku. Dobrze by było gdyby była możliwość zaczepienia gdzieś lampki.

 

Kask dla dziecka

Kupno fotelika rowerowego to pierwszy krok. Aby dziecko było w pełni bezpieczne, powinno mieć na głowie kask rowerowy. Kask renomowanej firmy w sklepie sportowym kosztuje około 50-100 zł. Ochrona delikatnej główki jest bardzo ważna, w razie wypadku kask może maluchowi uratować życie albo uchronić przed kalectwem.

Planowanie trasy

Jazda z dziećmi wymaga dużej rozwagi i ostrożności, dlatego do wycieczki trzeba się dobrze przygotować. Powinno się tak zaplanować trasę, by nie przebiegała po ruchliwych, pełnych spalin drogach. Dobrze, jeśli prowadzi po możliwie płaskim terenie, aby ryzyko wywrotki było jak najmniejsze. Musisz także przewidzieć czas na odpoczynek i rozruszanie małych nóżek (maluch nie powinien siedzieć zbyt długo w jednej pozycji). Jeśli więc planujecie dłuższą wycieczkę, mniej więcej co godzina róbcie kilkunastominutowy postój.

Przewidywanie szczegółów

Nawet jeśli dzień nie jest bardzo słoneczny, koniecznie posmaruj odsłonięte części ciała malucha kremem ochronnym i załóż mu czapkę. Warto także mieć coś przeciwdeszczowego na wypadek nagłej zmiany pogody. Jeśli zamierzacie jechać przez las, zabierz preparaty przeciwko komarom, bo unieruchomione dziecko jest dla nich doskonałym celem. Delikatne kołysanie na rowerze często usypia małych podróżników. Wielu rodziców potwierdza, że z tego względu dłuższe wycieczki z maluchem nie wchodziły w grę (niewiele fotelików zapewnia takie podparcie, by śpiącemu dziecku nie dyndała główka w czasie jazdy).

 • Foteliki Samochodowe

  Bardzo interesujący tekst! Trafiłam tu, poszukując co prawda informacji na temat fotelików samochodowych, ale przy okazji może nabędę również fotelik rowerowy. W końcu lato, więc można podróżować ze swą pociechą także w ten sposób ;d dzięki i pozdrawiam!

 • Anonymous

  To prawda bardzo przydatny tekst. W poszukiwaniu fotelika dla pierwszego dziecka zmierzyłam wzdłuż i wszerz cały Internet i sieć chyba wszystkich sklepów, a tu proszę :) Wraz z pojawieniem się nowego bobasa w rodzinie fotelik u nas już nie zdał egzaminu, ale kupiliśmy przyczepkę rowerową która idealnie sprawdza się przy rodzinie czteroosobowej :)

 • Przyczepka

  Owszem fajny tekst, ale podobnie jak poprzedniczka w naszej rodzince typu dwa plus dwa to fotelik nie zdaje egzaminu. Przynajmniej przyczepka rowerowa dla dzieci pozwala na większy komfort i swobodę ruchów małych glizd :) Pod kątem bezpieczeństwa – przy dwójce maluchów w przyczepce nie mam się o co martwić.

 • Anna Pomorska
 • Karolina

  A czy bardzo ważny np. dla trzylatka będzie uchwyt (dziura) na ręce, tzn. miejsce, które będzie mógł chwycić podczas jazdy?

  • A to już trzeba zapytać tego trzylatka :) Szczerze mówiąc nie wiem czy jest to aż tak istotne, może wystarczy, że złapie się za boczne ścianki.

 • cykoria

  Szanowni Państwo,
  Jestem tu pierwszy raz i to świetne miejsce. Nie ukrywam jednak, że potrzebuję pomocy. Mam 5 letnią córkę, która przekroczyła już 22 kg. Niestety nie umie jeszcze jeździć na rowerze, a co gorsza… nie chce się jeszcze uczyć. Czy są foteliki dla jeszcze cięższych dzieci?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.