Rowerowa Ankieta 2019 – Wyniki

No i gotowe, przez dwa tygodnie zebrałem 2263 Waszych odpowiedzi w ankiecie. Przyszedł czas na przedstawienie wyników, a są one (jak co roku) bardzo interesujące.

 

Na początek demografia. Ciekawe są wyniki odnośnie płci czytelników/widzów. Ankietę w 91,1% wypełnili faceci. Natomiast Facebook podaje, że stanowią oni tam 76% fanów. Google Analytics twierdzi, że panowie to ok. 67% czytelników bloga. Cóż, drogie Panie, musicie trochę nadgonić z wypełnianiem ankiety :) Reszta wyników mnie nie zaskoczyła, większość z Was ma od 25 do 44 lat, natomiast każda grupa wiekowa ma tu swoich reprezentantów, z czego się bardzo cieszę. Miejsce zamieszkania rozłożyło się prawie po równo, co mnie też cieszy, że Rowerowe Porady czyta cała Polska :)

Cieszy mnie, że większość z Was zagląda zarówno na bloga, jak i na kanał na YouTube (już niedługo wracam z nowymi odcinkami!). O nowych wpisach dowiadujecie się z różnych źródeł i to też dobry sygnał, ponieważ Facebook ucina zasięg coraz bardziej (posty są mniej widoczne), ale są inne metody dotarcia z informacją o nowych wpisach, chociażby powiadomienia mailowe czy w przeglądarce.

Wynik pytania o ulubione działy szczególnie mnie nie zaskoczył. Porady/Sprzęt/Testy są czytane najchętniej, wpisy o wyjazdach i ciekawostkach (czyli na tematy, które nie mieszczą się w innych kategoriach) także mają swoją grupę zwolenników, ale trochę mniejszą. Zdecydowana większość z Was (ponad 78%) czyta tylko internetowe blogi oraz portale i nie kupuje papierowej prasy. Ten wynik mnie nie dziwi, papier od dawna traci na znaczeniu, choć oczywiście nie jest to reprezentatywny wynik – gdyby ankietę przeprowadzić wśród czytelników papierowych magazynów, wyniki byłyby zupełnie inne.

Cieszy mnie także, że jestem Wam pomocny w podejmowaniu zakupowych decyzji. Codziennie odpisuję na dziesiątki Waszych komentarzy na blogu, sam na sobie testuję różne rowery/części/akcesoria, szczerze je potem opisując. Super, że się to wszystko przydaje :)

Ankietę zdominowali posiadacze rowerów górskich z przednią amortyzacją, ale po piętach gonią ich posiadacze rowerów crossowych i trekkingowych. Kolejne miejsca to rowery szosowe (sportowe i endurance), miejskie i… rowery gravelowe! Wynik tych ostatnich pokazuje, że ta kategoria całkiem nieźle się przyjęła w Polsce, gravele są dostępne na prawie każdej półce cenowej, a ich uniwersalność sprawia, że trafiają w gust i potrzeby wielu osób.

Większość z Was nie przejeżdża w ciągu roku więcej niż 5000 kilometrów, ale to i tak, nie oszukujmy się, bardzo fajny wynik. Jest z nami 6 osób, które przejeżdżają rocznie więcej niż 15 tysięcy kilometrów! Wyniki przy pytaniu o najczęstszy sposób jazdy mnie nie zaskoczył, sam nie trenuję i nie biorę udziału w zawodach (poza bardzo amatorskimi startami, maksymalnie 1-2 razy w roku). Większość z Was po prostu idzie pojeździć albo jeździcie turystycznie. Sporo z Was również dojeżdża rowerem do szkoły i pracy.

 

Zdecydowana większość z Was (85%) nie bierze udziału w zawodach rowerowych. A Ci, którzy już startują, robią to w większości dla przyjemności/sprawdzenia się. Mamy tu też kilka osób cisnących na wynik, a nawet na bycie na pudle, co mnie również bardzo cieszy :)

Widać, że zaglądają tu rowerowi pasjonaci, którzy potrafią otworzyć portfel, gdy chodzi o serwisowanie i doposażenie roweru :) Dominuje odpowiedź od 200 do 500 złotych, a to już naprawdę spora kwota, za którą można co nieco do roweru dokupić. 20% z Was wydaje rocznie na utrzymanie rowerów od 1000 złotych w górę. Nie chcę nawet liczyć, w której części wykresu ja się znajduję :)

Tylko 13% z Was serwisuje rower wyłącznie w serwisie. I to mnie bardzo cieszy, w końcu zarówno na blogu, jak i na YouTube znajdziecie sporo poradników, jak podłubać w rowerze samemu. Zdecydowana większość z Was (64%) korzysta od czasu do czasu z serwisu, przeplatając go z własnoręcznymi naprawami. Sam tak robię, nie wszystko da się zrobić w domu lub potrzebne są do tego narzędzia, z których nie korzysta się zbyt często. Prawie 23% z Was serwisuje rower samodzielnie, co też bardzo cieszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

32 komentarze

  • Świetna robota z blogiem i filmami :)
    Zakładam, że w pytaniu „Ile kilometrów łącznie przejeżdżasz na rowerze” chodzi o dystans roczny, ale może warto to dopisać.

      • Fajna ankieta oczywiście wypełniłem.
        Mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie Łukasz

        Jestem szczęśliwym posiadaczem ramy Genesis Tarn do niej zakupiłem cały napęd Sram GX Eagle
        I tu klapa bo nie mam szans zamontowania tylnej przerzutki do ramy. Nigdzie nie sprzedają takiego ustrojstwa znaczy się haka (dropout) oś 12×148 mm.
        Są ale takie jak mam przy ramie a ta przystosowana jest tylko do Shimano , hak odsunięty do tyłu. W przypadku zamocowania Gx małe kółko zazębia się z kasetą.

        Znalazłem na jakimś innym forum opis podobnego problemu i tam pan stwierdził że ten hak powinien być nie pod kątem 45 stopni a 90 znaczy prosto do dołu i taki właśnie gdzieś dorobił, były nawet fotki.
        Wysyłałem maile z zapytaniem do firmy Genesis ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. Również do sklepów sprzedających ich ramy czy są kompatybilne ze Sramem też nic.

        Dobra dosyć tych żalów, teraz pytanie czy ty jesteś mi w stanie dać namiary na kogoś kto by mi taki hak dorobił. Jeden mały problem mieszkam poza granicami naszego pięknego kraju ale w dobie internetu myślę ze to nie przeszkoda.
        Chciałbym również ostrzec innych przed zakupem ram aby zorientowali się o kompatybilności.

        Z góry dziękuje. Gusiu

        • Masz poprostu hak direct mount pod shimano,
          Tu jest taki jaki potrzebujesz:
          https://www.arragons.com/product-page/genesis-tarn-hanger-non-direct

        • Cześć,
          mimo wszystko próbowałbym cisnąć producenta ramy, niech się wypowie. Napisz ponownie maila, może przez fanpage na Facebooku, w końcu ktoś może coś odpowie.

          Jeżeli chodzi o firmy zajmujące się produkcją tego typu części pod zamówienie, to poszukałbym w Google pod hasłem – dorabianie haka przerzutki.

  • A jak ktoś przejechał 7300 km w zeszłym roku to który zakres powinien zaznaczyć ? 5000-7000 za mało, 8000-10000 za dużo :(

  • Łukasz,
    W pytaniu „Jak oceniasz rowerowe blogi i portale, w stosunku do prasy papierowej?” brakuje opcji „Czytam zarówno blogi i portale jak i czasopisma rowerowe” – którą akurat podzielam :-)

  • Szkoda ze nie ma takiej opcji w ankiecie, więc to napisze tutaj, brakuje mi czestszych filmów na kanale, filmy trzymają poziom a polski YouTube jest ubozszy bez regularnych rowerowych porad pozdrawiam :)

  • w pytaniu ile wydajesz na rower – kupiłam rower za 2500 i jeszcze sporo wydałam na akcesoria, wiec od razu wpadam w najwyższy przedział ;)

  • Interesujący blog i co dla mnie istotne bez wymądrzania się. Wiele razy skorzystałem z porad odnośnie tych dotyczących personalizacji ustawień, jak i tych dotyczących doboru części.

  • Nic, tylko pogratulować jakości tego blogu. Bez wymądrzania się, bez popisów, sensownie i logicznie z korzyścią dla czytającego oraz z humorem – rzadkość w dzisiejszej tzw. „przestrzeni publicznej” :) Przydatne rady – skorzystałem też z nich przy zakupie roweru. Dlatego z ogromną przyjemnością wziąłem udział w ankiecie. Serdecznie pozdrawiam.

  • Łukasz,
    w najbliższym czasie chcę kupić nowy rower. Chcę aby posłużył mi do niedługich (75-100km) wycieczek i do codziennego dostawania się do szkoły. Doradzisz który z nich bardziej zasługuje na uwagę? Może polecisz mi coś innego w podobnym zakresie cenowym ?
    1) KANDS STV 900 28′ ROWER SOLIDNY ALUMINIOWY 2018
    2) ROWER 26 MĘSKI ALU MTB KANDS ENERGY 700 2018 24GW

    Z góry dzięki za odpowiedź :)

  • Może w przyszłorocznej ankiecie pojawią się pytania odnośnie naszego stosunku do przepisów i przyzwyczajeń np. oświetlenie, kask, ulubione trasy (miasto, szosa, las) … ?

  • Cześć mam problem.
    Wsiadając na rower i kręcąc pedałami rower się nie przemieszcza, pedały kręcą się do przodu jak do tyłu.
    Mógłbyś mi jakoś pomóc?
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

    • Problem zapewne tkwi w tylnej piaście, do czego jesteś w stanie sam dojść. Trzeba byłoby rozebrać piastę i zobaczyć co się tam dzieje. Ew. po prostu oddać rower do serwisu, niech zobaczą co i jak.

  • Bardzo ciekawa ankieta, bo od razu można zobaczyć, jak postępują inni rowerzyści. Nie spodziewałem się, że jest taka mniejszość kobiet, a szkoda ;) Trzeba zarażać Panie pedałowaniem!

  • Dorzucam kobiecy komentarz dla urozmaicenia ;p.
    Zastanawiam się dlaczego tak mało pań wypełniło ankietę? Być może po prostu czytają, oglądają, a niekoniecznie interesują się statystykami i porównaniami?
    Wypełniłam ankietę już kolejny raz z czystej ciekawości. Ponad 2 tys. uczestników, to dość spora grupa reprezentatywna i można wyciągnąć interesujące wnioski.
    Fajnie, że się dzielisz wynikami, chętnie wezmę udział w następnej, choćby dlatego by zwiększyć damski wycinek koła ;).

  • Mimo licznej grupy aktywnych czytelników czy też członków społeczności wokół blogu, jakimś cudem zachowujesz zdolność kontaktowania się z każdym. I to bez tzw. zadęcia, wymądrzania się czy tzw. gwiazdorzenia. Ogromnie to sobie cenię. Nie tylko ja, co potwierdza liczba odpowiedzi na ankietę. Ankietę wypełnia ledwie kilka procent jej adresatów.
    Szacun!

    • Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Nie jestem w stanie odpowiadać na pytania zadawane na priv, w sumie dlatego powstało forum i grupa na Facebooku. Ale za to staram się (szybciej lub wolniej) odpowiadać na wszystkie pytania na blogu. Moje odpowiedzi idą w eter i przydają się większej liczbie czytelniczek i czytelników :)