Karta rowerowa – jak wyrobić?

Karta rowerowa to zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym, dokument stwierdzający uprawnienie osoby niepełnoletniej do kierowania rowerem. Kartę rowerową można uzyskać po osiągnięciu 10 lat oraz zdaniu egzaminu sprawdzającego wiedzę oraz umiejętności w jeździe rowerem. Egzaminy takie przeprowadzane są zazwyczaj w szkołach z placykiem manewrowym przystosowanym dla rowerów. Warto jest wysłać dziecko na zajęcia, które kończą się otrzymaniem karty rowerowej. Są one organizowane zazwyczaj przez szkoły.

Znajomość przepisów bardzo się przydaje w codziennym poruszaniu się rowerem, nawet w miastach gdzie sieć dróg rowerowych jest rozwinięta – lepiej jest znać swoje prawa i obowiązki na drodze. A wiedza zdobyta na kusie na kartę rowerową – chociaż w pewnej części zostaje na długo w pamięci.

karta-rowerowa-dla-dzieci
fot. J L

Od osób pełnoletnich nie wymaga się dokumentu uprawniającego do kierowania rowerem.
Karta rowerowa uprawnia również, po ukończeniu 15 lat, do kierowania pojazdem zaprzęgowym (np. furmanką).

Niezłą książką do nauki przepisów, która jednocześnie bawi i uczy jest „Z Agatką na Drodze„. Dla trochę starszych, którzy chcą również przygotować się do zdania na kartę motorowerową dobrą książkę można znaleźć tutaj.

 

  • Fan klasykow

    Witam, potrzebuje karty rowerowej najpozniej w maju. Mam 16 lat. Gdzie moge zglosic sie by podejsc do egzaminu, czy tylko szkoly przeprowadzaja takie egzaminy czy mam sie zglosic do np. komendy policji z prosba o egzamin??

    • Hej, pierwsze kroki skierowałbym do Twojego Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Tam uzyskasz najpełniejsze informacje kto w Twoim rejonie zajmuje się egzaminowaniem.