Skocz do zawartości

Pedały SPD w gravelu


Rekomendowane odpowiedzi

Temat ovala zgłębiałem w zastosowaniu szosowym i torowy. Nie ma żadnego badania potwierdzającego aby dawał COKOLWIEK w szosie. Natomiast w mtb teoria mówi że przy ekstremalnie niskiej kadencji pozwala lepiej przepychać niektóre podjazdy. I są tacy co chwalą. Ale ten koncept ma wiele lat i nie przyjął się powszechnie. Gdyby był lepszy to Shimano dawno by już go produkowało. A już Sram szczególnie.  

Odnośnik do komentarza

Zimą problem jest też z uślizgiem koła. Dlatego zimą w SPD jeżdżę tylko jak nie ma lodu. Mając SPD jak się uśliźnie koło nie ma  żadnych szans się wypiąć. Dlatego zimą mam pedały z jednej strony SPD a z drugiej platformy. Jak jest ślisko jeżdżę w ciepłych butach trekkingowych na stronie pedała z płaską platformą.

Odnośnik do komentarza

Zimą zakładam na buty ocieplacze i ciśnie się dalej. Problemu z zimnym kawałkiem metalu nie doświadczyłem. Ba, zimą fajnie jeździć w spd aby ćwiczyć technikę wypinania. W kolcach nigdy nie jeździłem, ale w zimę jest gigantyczna różnica w jakości gum na kołach. Tak jak w lato nie ma specjalnie różnicy na suchym między oponą z drutem a high tech super race perfomance ultra oponą do wyścigów, tak w zimę tanie opony tańczą i zachowują się nieprzewidywalnie na lodzie a te lepsze dają jakąś tam kontrolę. 

Owal ani spd nie da 10%. To bardziej na zasadzie "lubię owal to jeżdżę z owalem". Chcesz jeździć szybciej? Zrzuć 10% masy, wtedy będziesz podjeżdżał 10% szybciej pod wzniesienia. Kadencja 90 jest uznawana jako optymalna, ale to nie jest tak, że mamy wtedy największą sprawność. Im niższa kadencja tym niższe zużycie energii. Pedałując z kadencją 60 zużyjemy mniej kcal na przejechanie tego samego odcinka co pedałując 90 czy 120. Pedałując jednak z wyższą kadencją, aby uzyskać ten sam moment na kole, możemy pedałować z mniejszym momentem siły. Mniejszy moment to mniejsze obciążenie dla stawów i mniejsze obciążenie mięśni. Teoretycznie jadąc z wyższą kadencją napęd też powinien mniej obrywać. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...