Skocz do zawartości

Czy mam obowiązek pozwolić się wyprzedzić?


gaazkam

Rekomendowane odpowiedzi

Ścieżka rowerowa. Dość wąska, jak to zwykle - miejsce w zasadzie dla dwóch rowerów.

Dojeżdżam do przejścia (czy raczej przejazdu) przez jezdnię. Piesi i rowery mają akurat zielone. Gość, który jechał za mną postanowił za wszelką cenę na to zielone zdążyć. Gwałtownie przyspieszył, rozpoczął manewr wyprzedzania.

Problem w tym, że ja też postanowiłem za wszelką cenę zdążyć na zielone... i też zacząłem gwałtownie wyprzedzać. Myślałem, że widząc to, facet zaniecha zamiaru wyprzedzenia mnie.

Nie zaniechał. Uparł się, żeby mnie wyprzedzić. Wymusił to: skręcił prosto na mnie. Gwałtownie zahamowałem, by uniknąć kolizji, ale i tak moje przednie koło uderzyło o jego tylne koło.

"Ścigać się chcesz, co, ścigać się chcesz?!" - obrócił się i krzyknął do mnie.

Zresztą chyba w ogóle mu się spieszyło, bo nawet, gdy obaj przejechaliśmy już światło, i tak dalej pognał jak szalony.

...

Poważnie nie wiem - kto z nas złamał przepisy? On? Ja? Obaj byliśmy piratami drogowymi?

Czy widząc, że ktoś za mną próbuje mnie wyprzedzić, mam obowiązek dać się wyprzedzić i nie wolno mi przyspieszać, nawet kosztem utraty zielonego światła?

(Jeśli tak, to jest to interesująca sytuacja, bo to znaczy, że... opłaca się jechać za kimś ? Jak tylko chcę zdążyć na zielone, wystarczy, że ja przyspieszę, wtedy temu przede mną zakażę zdążyć na zielone ? )

Odnośnik do komentarza

Tu https://lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/oddzial-6-wyprzedzanie/2620/ masz przepisy tyczące wyprzedzania - ogólnie prawo o ruchu drogowym także obowiązuje na ścieżce rowerowej z tym że w zasadzie 2/3 osób korzystających z roweru nie ma zielonego pojęcia o przepisach obowiązujących na jezdni a tym samym na ścieżce.
najważniejsze z powyższych to:
1. rower za tobą powinien zasygnalizować wyprzedzanie - ty jeśli nie musisz wyprzedzać NIC nie musisz robić po prostu jedziesz i przyspieszasz
2. zasuanym obowiązkiem rowerka za TWOIMI plecami jest zachowanie dystansu - oficjalnie jest to metr ale dotyczy jezdni, na ścieżce nikt na to nie patrzy ale bezpieczny oznacza bez zahaczania o cokolwiek Twojego
Dodatkowe wymogi typu: nie możesz przyspieszać jak CIe ktos wyprzedza - w zasadzie NIE musisz o tym wiedzieć gdy nie masz lusterka i nie zobaczysz rowerka cudzego na wysokości Twojej głowy czyli jadącego obok ciebie - no ale to bardziej intuicja i kultura jazdy niz przepisy na ścieżce które wiekszość rowerzystów na w toopie.
Ogólnie jak wyprzedzam dzwonię dzwonkiem i krzyczę "lewa wolna" - w zasadzie 95% ludzi w tym kobiety zjeżdża w prawo - czasem jakas kobieta zjedzie w lewo ? no ale ZANIM wyprzedzę sygnalizuje to.
Wniosek - poniosło was i podjęliście tę sama decyzję w niewłaściwym momencie z tym że on kompletnie nie przestrzegał przepisów - jeśli czułeś się na siłach trza było gościa udupcyć siłowo i po sprawie, jeśli żałujesz naucz sie karate, krav magi czy innego tajiczi i naucz się przepisów co do joty - jeśli argumenty perswazj słownej i merytorycznej nie zadziałają to powalisz następnym razem kola argumentem siły.
Tyle w temacie ? - tak to działa w realu - jeśli nie masz kamerki a nie chcesz dostać batów MUSISZ znać życie lepiej niż Twój oponent ...
A poważniej - jeśli nic poza duma sobie nie nadwyrężyłeś to odpuść dywagowanie i kup se lusterko jak ja.

Odnośnik do komentarza
  • 7 miesięcy temu...

Przyznałeś, że widziałeś, że ktoś zaczął Cię wyprzedzać. Tym sposobem IMHO spiraciłeś Ty. Nie wolno Ci wyprzedzać jeśli sam jesteś wyprzedzany. Nie wolno Ci w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim przyspieszać. Rowerzysta jadący za Tobą mógł założyć, że da radę Cię wyprzedzić i nie spodziewał się, że będziesz próbował mu to utrudnić zajeżdżając drogę i przyspieszając.

Odnośnik do komentarza

Fakt, temat trochę z dupy. Ale zakładając, że do rowerów stosujemy podobne przepisy, jak do samochodów (bo typowo rowerowych z tego co mi wiadomo nie ma), to mike21 ma rację. Trzeba dać się wyprzedzić, a później ewentualnie zgodnie z przepisami i jeśli noga pozwala się zemścić.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...