Skocz do zawartości

[do 5000] Czy rower z ramą do XC można troszkę zrelaksować?


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, dariol napisał:

Dzięki @paft za rady. Pod Warszawą mają Storma X9 21 cali, ale skoro masz tyle wzrostu co ja to chyba nawet nie będę jechał. .

 

Jedź i przymierz. Jesteśmy na granicy rozmiarów i dużo zależy od  przekroku. Wielu użytkowników z tym wzrostem na forach woli 21 . (ideał byłby 20). Możesz też zamówić x8 do siebie do sklepu i zobaczyć na żywo (kolor lepszy niż na fotkach -mi dalej nie pasował). Możesz go tam przymierzyć i nie kupić.

4 godziny temu, dariol napisał:

Widziałem. Poza tym zdaje się, że 300 Lite XL stoi też blisko mojego domu, ale XL to nie jest rozmiar dla mnie. Poza tym rama Lite nie jest dla mnie ?

Rozmiar L warto przymierzyć jak masz okazję. 300 lite można taniej na necie kupić lekko używane na gwarancji . np. w Puławach . Z wa-wy nie masz tak daleko. Nawet przez chwilę się zastanawiałem. Zrezygnowałem ze względu na Suntour. Patrzyłem że jeszcze jest

Odnośnik do komentarza
51 minut temu, paft napisał:

Zrezygnowałem ze względu na Suntour. Patrzyłem że jeszcze jest

Pojechałem do Wołomina. Tam stoi X9 M21 (ma rysy na ramie). Pojeździłem po parkingu pod sklepem i wolałbym ciut mniejszy. Też czuję, że 20" byłby lepszy, ale 21 za dużo. Jak rower na być na lata i jak już wydawać pieniążki to nie chcę kupować tylko aby było (wliczając w to Suntour). ☺️

Wiem, jestem trochę wybredny, ale jak już mam wyłożyć kesz to rozsądnie ?

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, dariol napisał:

Pojechałem do Wołomina. Tam stoi X9 M21 (ma rysy na ramie). Pojeździłem po parkingu pod sklepem i wolałbym ciut mniejszy. Też czuję, że 20" byłby lepszy, ale 21 za dużo. Jak rower na być na lata i jak już wydawać pieniążki to nie chcę kupować tylko aby było (wliczając w to Suntour). ☺️

Wiem, jestem trochę wybredny, ale jak już mam wyłożyć kesz to rozsądnie ?

nie jesteś wybredny, wydajesz kupę kasy więc warto się przyłożyć do zakupu i zapewnić sobie długofalowy komfort jazdy.

Odnośnik do komentarza

Komfort jest kluczowy. Natomiast mylące jest często przymierzenie się do roweru. Z mojej praktyki rower 29 cali powinien być wyposażony w jak najkrótszy mostek w celu poprawy skrętności. I z takim się powinno testować. Wiele lat przy 175 wzrostu jeździłem na rowerach 17,5 cala z mostkiem 90-100 mm. Obecnie mam 19-calowe. Jeden z mostkiem 75 mm, drugi 60 mm. I jeździ mi się znacznie lepiej, mimo że producent podaje co innego. W rowerze większym mam wyżej położony kokpit a dosięg do kierownicy, po zmianie mostka na krótszy, podobny. Indiana z tego co słyszę ma dosyć zrelaksowaną geometrię. Więc jak bym przy 185 wzrostu i generalnie będąc pomiędzy rozmiarami, wziął większą ramę.

Odnośnik do komentarza

Szkoda wgl, że nie ma gdzieś dokładnych opisów geometrii ram Indiany.  Może jakimś razem zrobimy taką na forum ? ale warto przymierzyć się do większego sprzętu ponieważ są przypadki, gdzie między rozmiarami różnica REACH jest minimalna, za to STACK jest dużo większy co tak naprawdę przekłada się na wzrost komfortu, na rzecz większej ramy.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, MalySzaryCzlowiek napisał:

o tak naprawdę przekłada się na wzrost komfortu, na rzecz większej ramy.

Mam nieustannie ten sam problem z doborem dla mojego "dziecka", które ma nieproporcjonalnie długie nogi w stosunku do wzrostu, wieku, wagi. Żyrafa.

Nie jestem pewien, czy zasada doboru większej ramy na rzecz wzrostu komfortu może obowiązywać we wszystkich typach rowerów. O ile przy gravelach, przełajówkach (i w ogóle szosówkach gdzie osiągi są przedkładane nad komfort), trekingach można tą zasadą się kierować, to w przypadku MTB XC, trailowców, enduro zasadę raczej stosowałbym odwrotną, tzn. dobierałbym mniejszą ramę. Zwłaszcza dla osób  względnie niskich przy kole 29".

Odnośnik do komentarza

Zależy kto do czego używa MTB, dla mnie do tej pory był to rower do ujeżdżania w terenie ale i do nabijania km ze znajomymi, więc agresywne geometrie XC odpadają. Ale nie miałem problemu po drobnych zmianach wystartować nim ostatnio na zawodach MTB z technicznymi kawałkami. Jeśli ktoś szuka komfortu w rowerze MTB to nie kierowałbym się utartymi schematami a właśnie po prostu przymierzał różne opcje. 

Co nie zmienia faktu, że drobny rower w terenie jest o wiele sprytniejszy.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, MalySzaryCzlowiek napisał:

Szkoda wgl, że nie ma gdzieś dokładnych opisów geometrii ram Indiany.  Może jakimś razem zrobimy taką na forum ? ale warto przymierzyć się do większego sprzętu ponieważ są przypadki, gdzie między rozmiarami różnica REACH jest minimalna, za to STACK jest dużo większy co tak naprawdę przekłada się na wzrost komfortu, na rzecz większej ramy.

Tak jest bardzo często i warto sprawdzać stack i reach.
Co do Indiany to kilka miesięcy temu prosiłem Product Managera o geometrie ale nie miał. Przypomnę mu się.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, ram napisał:

Mam nieustannie ten sam problem z doborem dla mojego "dziecka", które ma nieproporcjonalnie długie nogi w stosunku do wzrostu, wieku, wagi. Żyrafa.

Nie jestem pewien, czy zasada doboru większej ramy na rzecz wzrostu komfortu może obowiązywać we wszystkich typach rowerów. O ile przy gravelach, przełajówkach (i w ogóle szosówkach gdzie osiągi są przedkładane nad komfort), trekingach można tą zasadą się kierować, to w przypadku MTB XC, trailowców, enduro zasadę raczej stosowałbym odwrotną, tzn. dobierałbym mniejszą ramę. Zwłaszcza dla osób  względnie niskich przy kole 29".

Też mamy w domu taki przypadek. 17-latek, 183 wzrostu, przekrok 90.
Szosę ujeżdża 54
MTB 19 cali
Przełajówkę 56
Rower czasowy S
Rower torowy 56

Więc jednak trzeba pewnej wiedzy że dobrze dobrać.

Odnośnik do komentarza

Pomierzyłem przekrój i wyszło mi 89cm. Porównując geometrię cube znalazłem Accent Point (młodszy brat Peak) Deore M6000 w podobnej cenie. Accent w rozmiarze M ma prawie te same wymiary. W sumie podobna geometria a dodatkowo sztywne osie. Podoba mi się także malowanie. 

Teraz muszę go  znaleźć w obrębie Warszawy aby się przymierzyć. Może ktoś coś wie gdzie sprzedają Accenty? ? 

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, jajacek napisał:

...ze sztywnymi osiami w standardzie, który już wyginął, 12x142. Co nie znaczy że jest zła...

W sumie jak szybko przejrzałem wymieniane tu (czy w ogóle w tym zakresie cenowym) rowery to większość albo ma QR albo sztywne właśnie w tym wymierającym standardzie. ? A tak swoją drogą jaki jest nie wymierający? ?

PS.
Do Velo będę dzwonił już w poniedziałek.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...