Skocz do zawartości

Szosa 4000-5000


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z wyborem roweru, waham się miedzy:

- CONTEND AR 3 (lub 4)

- Domane AL 3 Disc (lub 2 Disc)

Na plus CONTEND jest lżejszy niż trek, za to Domane ma więcej otworów montażowych w ramie. Claris lub sora myślę że mi wystarcza do amatorskiej jazdy po asfalcie czasem po utwardzonej drodze. Co byście mogli mi doradzić?

Dzięki za pomoc :) 

Odnośnik do komentarza

Lepiej dopłacić do Sory ze względu na korbę ze zintegrowaną osią. W obu modelach z Clarisem jest korba na kwadrat. Z tych dwóch wybrałbym jednak Treka. Giant z tego co piszą ma wyjątkowo denne koła. Te w Treku też nie są jakieś super, ale chyba jednak lepsze. Za Trekiem przemawia też polityka gwarancyjna. W Giancie nie jest z tym tak różowo. Trek ma co prawda aluminiową sterówkę, ale przy grubszej oponie to raczej bez znaczenia. Podobnie jak te pół kilo wagi więcej. W obu można wsadzić grubsze opony do 38 mm. Można jeszcze spojrzeć na Tribana RC 520 z Decathlonu na 105tce, który nie ma sztywnych osi. Ten zmieści opony do 36 mm.

Odnośnik do komentarza

Tak, mają sztywne osie. Kumpel ma tego Domane Al 3 Disc na Sorze i sobie chwali. Jedynie narzeka ta tłukącą się linkę wewnątrz ramy, ale tylko gdy jeździ po nierównościach. Może tylko w jego egzemplarzu tak jest, chociaż ten problem przewija się na forach w odniesieniu właśnie do Treków (np. seria Marlin MTB ma ponoć taką przypadłość). Muszę przyznać, że ten Domane Al 3 Disc w kolorze białym wygląda obłędnie, jakby kosztował 10x więcej. Miałem okazję się nim przejechać i wrażenia były pozytywne. Jest bardzo wygodny, idealny na długie wycieczki. Muszę powiedzieć, że ma coś w sobie. Ten na Clarisie niebieski też jest piękny, tylko wymagałby doinwestowania w grupową korbę. Claris ma korbę ze zintegrowaną osią, tylko w tych najniższych modelach Trek i Giant zaoszczędzili i wstawili kwadrat. Można się w sklepie dogadać, żeby Ci od razu wsadzili taką korbę. Jeśli chodzi o Clarisa i Sorę to do amatorskiej jazdy rekreacyjnej są absolutnie wystarczające. Ja wiele lat jeździłem na Sorze i sobie chwaliłem. Z tego co wiem Claris w działaniu nie odbiega od Sory, tylko ma jedną zębatkę mniej na kasecie. Obie grupy są tanie w eksploatacji. Na YT jest recenzja tego Domane AL 3. Gość z DreRowery o nim opowiada.

 

Odnośnik do komentarza

Miałem okazję jechać na Silexie 400. Bardzo komfortowy, przemyślany, świetnie prowadzi się w terenie. Aż byłem zdziwiony, że w terenie tyle może. Silexy mają dobre opinie. Ale 200-tka ma b. słabe hamulce. Te Promaxy to tragedia. Jechałem Tribanem RC500 oraz Topstone 3, które mają te hamulce. One w ogóle nie hamują. Te Tektro w Giancie też niewiele lepsze. Może były niedotarte, ale nie sądzę, żeby po dotarciu nagle coś się diametralnie zmieniło. Niestety to tylko mechaniki. Choć miałem w jednej z szos mechaniczne Shimano i te nie były złe. Na pewno Giant ma korbę na kwadrat (Merida zdaję się też). Koła w Giancie uchodzą za b. kiepskie. Szybko łapią jakieś luzy (nijaki Janek z Dobrerowery.pl często o tym mówi) oraz strzelające szprychy. Z drugiej strony Giantów jeździ dużo, więc gdyby tak się te koła sypały, to by ludzie nie kupowali. Z tej dwójki wolałbym Meridę, choć w Meridzie trochę zniechęca tylko 2-letnia gwarancja ( tak przynajmniej do tej pory było). Można też spojrzeć na nowego gravela z Decathlonu na 105tce (bez sztywnych osi).

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli rozważasz jeszcze gravela to wg mnie b. dobrą propozycją jest Cube Nuroad Pro na 2022. Będzie na GRX 400 i wyceniony został na ok. 5300. Jak za GRX to świetna cena, a o rowerach Cube zawsze miałem dobre zdanie. Co prawda może niezbyt nowoczesne, ale b. solidne. W tych pieniądzach (nawet trochę drożej) jest też Spec Diverge Base E5. Tu masz świetną ramę, jedną z najlepszych ram alumiowych, ale tylko Clarisa z korbą na kwadrat. Ja mam wyższy model Elite kupiony pół roku temu i jestem b. zadowolony. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...