Skocz do zawartości

podstawowy serwis roweru, co kupić (??)


Rekomendowane odpowiedzi

Smaruję tylko łańcuch. Pozostawiam do wyschnięcia i nadmiar smaru przecieram szmatką. Nie należę do rowerowych czyścioszków. Ale kółeczka przerzutki też czyszczę. Korbę i kasetę "z grubsza".

Mój młody zdejmuj łańcuch, czyście w benzynie ekstrakcyjnej, smaruje, zdejmuje kasetę i czyści poszczególne koronki, zdejmuje korbę i ja czyści. Raz na jakiś czas. Głównie przed ważnym wyścigiem. Więc są różne poziomy czystości :)

Odnośnik do komentarza

Smar chcesz mieć tylko między ogniwami w łańcuchu. Nie chcesz mieć smaru na kasecie czy korbie. Ja przy podstawowym serwisie czyszczę szmatką łańcuch, kółka tylnej przerzutki, zębatki korby, nakładam olej na ogniwa, 20 obrotów korby w tył, aby się rozprowadził i wycieram do sucha. Raz na 2 kkm ściągam łańcuch, ściągam kółka przerzutki, czyszczę przerzutkę, smaruje wszystkie zgięcia przerzutki, czyszczę łożyska w tych małych kółkach i też je smaruje. 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

pytanie, co ile smarujecie łańcuch ?? 50-100km ?? może 500-1000 ?? i mowa o normalnej jeździe a nie jakiś hardcore błoto itd

jeżeli używam tego Shimano do suchego to czy po każdej jeździe w deszczu czy lekkim błotku powinienem go smarować ?
chodzi mi tu o przypadkowe momenty bo też nie jeżdżę w deszczu/ulewie, ale np wczoraj mnie burza zaskoczyła i parę km musiałem wracać w deszczu i po mokrym piasku od którego rower troszkę się wybrudził ale już go spłukałem wodą całego lekko i wytarłem do w miarę sucha
tylko co z łańcuchem w tym momencie ? ogółem jest on czysty, nie jest oblepiony syfem więc lekko go tylko szmatką przeleciałem na parę obrotów korby, że boki ogniw się dość błyszczą heh, i nie wiem czy to wymaga teraz smarowania czy lepiej nie przesadzać ??

dodam że jak go tylko dotknę z góry palcami za ogniwa czy przelecę fragment szmatką, to jest ona czarna, czyli rozumiem że smarowidło dalej siedzi między ogniwami, nie wypłukało i nie wymaga ponownego smarowania ?

Odnośnik do komentarza

Po KAŻDEJ jeździe w błocie czy w deszczu łańcuch musi zostać odtłuszczony, wyczyszczony i nasmarowany. Łańcuch przed jazda musi być czysty. Brud na łańcuchu będzie powodował jego szybsze zużywanie się. 

Trzeba też się nauczyć JAK SMAROWAĆ. Smarujemy nakładając smar na ogniwa od góry, kiedy łańcuch znajduje się w dolnej pozycji. A nie odwrotnie. Smary są mokre i suche i trzeba wiedzieć kiedy który stosować. 


https://www.youtube.com/watch?v=Ww_ZWxBEAKg
 

 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

@up

odkopuje ?

pytanie do was, czy jest coś co powinienem kupić na ewentualną "konserwację" roweru na zimę ? bo z tego wszystkiego co mam to tylko czyszczę go po jakimś deszczu/błocie raz na 2 tyg +\- i wtedy czyszczę w miarę łańcuch, korbę, okolice przerzutek i ewentualnie golenie od amorka itd i przesmarowuje delikatnie
pytanie czy po takich zabiegach rower może sobie zimować na strychu w domku (3-4 miechy), gdzie zimą jest raczej dość zimno, czy powinienem go czymś jeszcze dodatkowo spryskać przed pozostawieniem samemu sobie ?:P

Odnośnik do komentarza

czyli jak już będę odstawić rower:

-czyszczę go i wycieram z brudu wraz z łańcuchem itd
-smaruje ponownie łańcuch i duperele tak jakby miał być gotowy do jazdy
-spryskuje wszystko od kierownicy, ramę aż po korbę, tarcze, amor itd tym woskiem i przecierem tylko szmatką z nadmiaru i zostawiam ?

jak go wyjmę za 4-5 miechów to będzie gotowy do jazdy czy ten wosk trzeba zmywać ? no i czy smarować rower generalnie na czas tego postoju po ostatnim czyszczeniu w tym roku ?

Odnośnik do komentarza
Teraz, Amphilyon napisał:

czyli jak już będę odstawić rower:

-czyszczę go i wycieram z brudu wraz z łańcuchem itd
-smaruje ponownie łańcuch i duperele tak jakby miał być gotowy do jazdy
-spryskuje wszystko od kierownicy, ramę aż po korbę, tarcze, amor itd tym woskiem i przecierem tylko szmatką z nadmiaru i zostawiam ?

jak go wyjmę za 4-5 miechów to będzie gotowy do jazdy czy ten wosk trzeba zmywać ? no i czy smarować rower generalnie na czas tego postoju po ostatnim czyszczeniu w tym roku czy tylko wosk wszędzie i zostawiamy ?

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...