Skocz do zawartości

Jazda z pulsometrem


Rekomendowane odpowiedzi

Z góry przepraszam że w tak krótkim czasie to mój drugi temat ale jak to jest z tym tętnem na rowerze? Naczytałem się w internetach o tym i tracę głowę.

Rowerem jeżdżę od 2 miesięcy, 3 razy w tygodniu po 50-60 km. Próbowałem jeździć z pulsometrem ( strefy wyliczone ze wzoru 220 - wiek) wyniki były różne, raz 2 raz 4 strefa, sigma 23,16 ciągle pikał że strefy się zmieniają więc zrezygnowałem. Obecnie jeżdżę aby budować bazę tlenową (w przyszłości chcialbym jeździć długie dystanse) i w związku z tym mam parę pytań:

1. Czy na samym początku przygody z rowerem używać pulsometru?

2. Jeśli tak to robić jakiś test na tętno progowe (o ile nie za wcześnie) czy pozostać przy tych wyliczeniach co mam i starać się jeździć w drugiej strefie (128-142)?

 3. Czy na tak wczesnym etapie mogę wdrażać interwały, tempowki, większe podjazdy?

4. Czy budując bazę można jeździć codziennie w 1 i 2 strefie?

 

Przykładowe wykresy tętna:

 

Screenshot_2021-04-09-18-00-38-50_7d25c066d9a987f84c25ebcaadc7c2a1.jpg

Screenshot_2021-04-09-18-00-13-80_7d25c066d9a987f84c25ebcaadc7c2a1.jpg

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim kup sobie jakiś przyzwoity komputer treningowy. On wyliczy większość stref na podstawie pulsu i będzie je korygował. Może to być jakiś zegarek Garmina, np. Fenix 3, który można kupić używany za ok. 500 zł albo jakiś dedykowany rowerowy Garmin Edge w podobnej cenie. 

Trening to jest zaplanowana, celowa jednostka treningowa mająca służyć rozwojowi pewnych cech. Nie masz żadnego doświadczenia i jakiekolwiek celowe jednostki nie mają w tym momencie sensu. Jeździj dla przyjemności starając się jeździć w zależności od czasu, krótkie dystanse, intensywnie w tygodniu i długie spokojniej w weekendy. Jak dojdziesz do tego że jesteś w stanie przejechać 60 km ze średnią 30 to dopiero mają sens jakieś jednostki treningowe. Chyba że już obecnie jesteś w stanie tak pojechać. 

Ile masz lat? Bo te tętna to takie jak dla 50-60-latka. Są dwie popularne metody wyliczania stref. Friela i Cogana.
https://portal.bikeworld.pl/artykul/porady/trening_kolarza/10434/granice_tetna

Odnośnik do komentarza

HR ustawmy tak:
214 - (08 x 37) = 184
W ok. 40-45 lat zdarzało mi się jeździć ustawki na których miałem tętno 185, więc z pewnością nie jest to wygórowana wartość. Ustaw na 185 i z tego wylicz. Być może że jest ono wyższe. Sam musisz zrobić sobie testy żeby zobaczyć do jakich wartości dojdziesz.

Ja jeździłem swego czasu 2x w środku tygodnia, krótkie, intensywne jazdy z tętnem 148-166 (80-90%), starając się trzymać kadencję ok. 90. Z tym że robisz jakąś rozgrzewkę ze 20-30 min, potem ciśniesz przez godzinę lub dłużej jak masz czas, potem rozjazd na lajcie. I zwracasz uwagę na wartości z jednostki treningowej bez rozgrzewki i rozjazdu. Z czasem wydłużaj w miarę możliwości. A w weekend spokojnie 100 km. Rozumiem że szosa?

Kiedyś prowadziłem dziennik treningowy. Możesz sobie spojrzeć jak z grubsza wyglądał progres. Spójrz na wpisy od 2009.
http://jajacek.bikestats.pl/a,2009,5.html

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...