Skocz do zawartości

Rower 24 calowy z amortyzatorem czy bez?


Rekomendowane odpowiedzi

W 2x20" daje dużo ? ale sytuacja dotyczy nietypowego roweru - dwa amory przód i tył rekompensują po części wady małych kółek w dowolnie pofaldowanym "terenie" w tym głównie krótkich i szybko po sobie następujących ale niewielkich nierównościach (np. miejska kostka, poryty beton czy nawet niewielkie ale szerokie, długie i płytkie dziury) przy czym w "terenie pozamiejskim" pewnych, fizycznych ograniczeń nie da się pokonać - ścieżki szutrowe, żwirowe, wały, leśne dukty gdzie drogi są rozjeżdżone ma amor sens - jedyny warunek - ścieżka musi być widoczna ? w sensie nierówności nie są zbyt głębokie (kilka centymetrów) i nie za długie - małe koło i w za wielki dół wpadnie (duże 29" przejedzie nad nimi) i się zablokuje.
Ogólnie amor w małym kole daje wrażenie jazdy kołem większym - dużo zależy od klasy amora, skoku i co ważne jakości opony - powinna być grubsza (co najmniej 1,75") aby współpraca skoku amora (amor ma duży skok pod relatywnie duże dla koła nierówności - powiedzmy 3-5cm) grubsza opona (wyłapująca mikronierówności - ok 1cm)
Na długich wzdłużnych (głębokie ale długie doły) lub krótkich poprzecznych nierównościach (kostka) amor sporo do wygody daje...
ALE problem jest znaleźć rower na tak małych kołach z dobrym osprzętem ?
W rowerach MTB na 24 calowych kołach dla dzieci jako wstęp do czegokolwiek trudniejszego - tak ale po mojemu czasowo - nie ma tanich rowerków z amorami (na przód - w sensie widelcami amortyzowanymi) w tym rozmiarze (mój 2x20 nie kosztował 2000 zł ...) a już full suspension na 2x20" lub 2x24" to taki różowy, pasiasty jednorożec jest - ani kto pomyślał o takim ani bajki napisał, a jak zobaczył to z wrażenia zapomniał ...
No i oczywiście kwestia definicji amortyzatora - o ile sprężynowy prosty ciężki widelec jako taki się sprawdzi  przy spokojnej jeździe (ma toto zazwyczaj 6-10 cm skoku) to cos o skoku 3-5cm nic kompletnie nie da - a chodzi głównie o reakcję - pneumatyczny odpowiednio napompowany pod rozkład masy na rowerze "ulegnie" i cos tam wychwyci to sprężynowy czasem nawet sie nie ugnie bez podskakiwania na nim.
Z tańszych przykładowo 20" powietrzny https://archiwum.allegro.pl/oferta/spinner-20-grind-air-50mm-1-5kg-xc-mtb-trekking-i6815361981.html to obecnie koszt 500 zł, a 24" - https://archiwum.allegro.pl/oferta/spinner-24-300-air-100-mm-1-9-kg-junior-xc-mtb-i6217351978.html to 600 zł - a w tej cenie ludzie kupują CAŁE rowery uważając je za "całkiem dobre" ?

Odnośnik do komentarza

Amortyzatory w rowerach dla dzieci są bardzo niskiej jakości, ale widzę że jednak coś tam się uginają, pytanie czy to coś daje, czy tylko podnosi wagę. 

Chciałem kupić używany, bo córka ma w tej chwili 135cm więc może okazać się że to rower na jeden sezon, a trafić używany na sztywnym to cud. Uciekł mi taki sprzed nosa parę dni temu i od tego czasu nie ma ani jednego w mojej okolicy. Do tej pory córka jeździła na 20" sztywnym, 24" sztywne też można dostać ale muszę wtedy kupić nowy i to też nie z tych najtańszych.

Z drugiej strony 26 calowe to już duże rowery, nawet dziecięce. W jakim wieku najczęściej dziecko wyrasta z 24 cali?

Odnośnik do komentarza

Od paru dni szukam czegoś na olx i na allegro, ale nic ciekawego nie znalazłem. Same ciężkie kowadła z 3 przerzutkami z przodu. Parę sztuk jest, ale drogo i  daleko. Z przesyłką zaoszczędzę 200 zł w stosunku do nowego roweru. 

Przyjąłem więc inną strategię, kupię coś nowego i drugiego ok 2 tyś, ale co nie traci jakoś mocno wartości. Co najlepiej trzyma cenę? Prócz Woom 5 jest niedostępny chyba nigdzie, wolę się pospieszyć zanim zaczną się komunie.

Odnośnik do komentarza

Na allegro zaczynają się rowerki 24" za jakieś 800-900 zł. Z amortyzatorem z przodu, dla chłopców w praktyce rowery ze sztywnym widelcem i 24" nie występują. Przeszukiwałem rynek dla dziecka 6 lat. Wybór padł na Kross jr 1. Za 2 lata chłopak dostanie normalny rower z kołem 26, wtedy postawie na lepszy napęd, jakiś normalny amortyzator i aluminiową ramę. Ogólnie rowery dla dzieci są absurdalnie drogie. 

Odnośnik do komentarza

a te amory spinner to sa cokolwiek warte?

opis marketingowy mają ładny: że najwiekszy producent na świecie i wogóle...

Ja własnie kupiłem dla córki uzywke 24" z amortyzatorem SR chyba m3010. Pode mną toto cos tam się ugina ale pod córką raczej nie ma żadnych szans a i tak jest lepiej niz było w poprzednim rowerze 20". tam był chyba jakiś zoom.

Rower na 1 max 2 sezony więc sie nie napinałem. Pozatym ogólne przekonanie jest takie że amor musi być a rower bez amora jest niższej klasy. Osób świadomych IMHO jest znacznie mniej i możesz pozniej mieć problem ze sprzedażą.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Zostaw jak jest - nic nie wymieniaj - rozbierz najwyżej i przesmaruj - w tej klasie amorów nie znajdziesz nic dobrego za kwoty do 100-200 zł, a płacenie 500 zł za 24" amor na 2 lata uważam za kompletne bez sensu.
Swego czasu robiłem po 5-7 tysi rocznie i amor na dziurawych drogach i małych kółkach dawał wygodę sporą - ale wydanie 500 zł do ceny roweru 5000 zł miało sens, dla kogoś kto robi "pojeżdzawki" do tysiąca km rocznie z rodzicami amor powietrzny za 500 zł do roweru za 800 zł nie ma kompletnie sensu - tym bardziej na 2 lata - rynek na małe dobre amortyzatory powietrzne (gdybyś chciał sprzedać) jest NISZOWY - sam widziałeś że oferta z allegro jest archiwalna a nowych w tych rozmiarach już nie oferują ?
Odpowiadając Ci zaś na pytanie - Spinner 24" za 500 zł do roweru za 1000 zł nie ma sensu, lepej dać grubsze opony.

Odnośnik do komentarza

Nie jestem do końca pewien, przecież można go potem sprzedać, skoro ich nie ma to może dlatego że szybko się sprzedają?

Podpytałem jeżdżących znajomych, wszyscy radzą odżałować ten 1kg i kupić z amorem z uwagi na to że mniej rzuca dziećmi przy nagłym uskoku, korzeniu, dziurze czy nawet krawężniku. No i bądź tu teraz mądry ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...