Skocz do zawartości

Wymiana przerzutki rockrider st530


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Niedawno zakupiłem sobie nowy rower jakim jest btwin rockrider st530. Mam w nim napęd 1x9 i chciałbym wymienić tylną przeutkę i opcjonalnie manetkę jeżeli to będzie potrzebne. Czy przerzutka Alivio m4000 będzie pasował? Główny problem to zakres kasety bo napędy 9-rzędowe mają mniej zębów na największej tarczy z tył. Polecacie jakieś przerzutki do tego roweru? 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Decathlon chciał zachęcić do napędów 1x, ale niestety w tańszych modelach zrobili to bardzo źle... z przodu tarcza 32, z tyłu kaseta 11-42. Powinni dać z przodu 30 zębów, a może nawet 28, nawet kosztem maksymalnej prędkości. Ale to tak na marginesie.

Nie napisałeś czemu chcesz wymienić przerzutkę/manetkę. Alivio RD-M4000 obsłuży maksymalnie kasetę 11-36, więc jeszcze mniej niż masz teraz.

Jeżeli chciałbyś dostać trochę lżejsze przełożenia, co jest bardzo dobrym pomysłem, to z "budżetowych" rozwiązań chyba najlepsza byłaby wymiana na 10. rzędowy napęd Shimano Deore. Kaseta CS-M4100 140 zł, przerzutka RD-M5120 (ok. 140 zł, choć teraz widzę, że ciężko ją dostać) i manetka SL-M4100 (ok. 110 zł).

Zmiana kasety z 11-42 na 11-46 to nie będzie jakiś ogromny przeskok, ale już różnicę się zauważy. Jeżeli to będzie mało, można zmienić tarczę na korbie na mniejszą.

Odnośnik do komentarza
Dnia 18.12.2020 o 23:21, Bartek12x napisał:

nowy rower jakim jest btwin rockrider st530

Jak dla mnie to napęd 1x9 to zwykłe nieporozumienie ?

Przerzutka do 1x moim zdaniem powinna mieć sprzęgło. 

12 godzin temu, lukasz.przechodzen napisał:

CS-M4100

W tej kasecie jest ten nieszczęsny przeskok 15-18-21. Bardzo ludzie na niego narzekają

Dnia 18.12.2020 o 23:21, Bartek12x napisał:

tylną przeutkę i opcjonalnie manetkę jeżeli to będzie potrzebne

Również radzę Ci zmianę na co najmniej 10x, pytanie raczej. Jaki masz budżet?

Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, AccentBajk napisał:

W tej kasecie jest ten nieszczęsny przeskok 15-18-21. Bardzo ludzie na niego narzekają

Wątpię żeby pytającemu w praktyce mogło to przeszkadzać. I chyba wśród 10. rzędowych kaset nie ma za bardzo alternatywy (tzn. jest Sunrace, ale z takim samym stopniowaniem). Inna opcja to sprawdzenie ile kosztowałby napęd w wersji 1x11, bo może niedużo więcej.

PS Witaj na forum! ?

PPS Dopiero teraz zauważyłem, że rejestrowałeś się już jakiś czas temu, ale dopiero teraz zacząłeś u nas pisać. Tym bardziej witam ?

Odnośnik do komentarza

Mój budżet to ok 300-350 zl 

Czy kasetę 10s mógłbym normalnie zamontować na bębenek z tyłu? 

I czy mogę wymienić w tej korbie zębatkę na jakąś z większą ilością zębów? Bo jeżdżę głównie na 7, 8, 9 i troche tej prędkości na płaskim brakuje

Pozdrawiam, dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za brak aktywności ale nie przyszły powiadomienia i trochę zapomniałem

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeżeli nie zależy Ci na lekkich przełożeniach, czyli jeździsz po płaskim, to zostałbym przy takiej kasecie, którą masz i na siłę nie przechodził na 10. przełożeń (choć można).

Większą tarczę nie wiem czy da się założyć, na zdjęciu na stronie DC nie widzę śrub trzymających tarczę na korbie, tzn. może ona być niewymienna i trzeba będzie wymienić całą korbę. Kwestia też czy większa tarcza zmieści się do ramy, musiałbyś sam na oko ocenić, bo czasem rama jest tak gięta, że tarcza jest założona "na styk".

Jeżeli łańcuch sam przeskakuje, to przyczyną może być np. wyciągnięty łańcuch: https://roweroweporady.pl/jak-wymienic-lancuch-rowerowy/
Jeżeli przejechałeś już sporo kilometrów, bez wymieniania łańcucha, to ten mógł się pościerać i objawem jest właśnie utrata precyzji w zmianie biegów. Druga opcja to rozregulowanie się przerzutki, tudzież zgięcie haka przerzutki.

Nie zaczynałbym od wymiany przerzutki i manetki, tylko od sprawdzenia czy inne komponenty są w porządku. Może wystarczy po prostu zmienić łańcuch.

Odnośnik do komentarza

Ok dzięki za poradę

Wymienić kasetę chciałem głównie ze względu na większą dostępność części do napędów Xx10 niż do Xx9. 

Rower mam od jakiegoś miesiąca może 6 tygodni wiec może to być wina słabej regulacji początkowej w sklepie. 

A co do korby to doczytałem że nie można zmieniać zębatek więc jeżeli się zmieści większa zębatka to pewnie będzie to element który pierwszy wymienię jak ogarnę tylny napęd

Bardzo możliwe że wymienię też kierownicę na szerszą 700/720 bo chciałbym zamontować dłuższe gripy bo takie mi bardziej odpowiadają

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Elo wszystkim i każdemu z osobna, bardzo mi miło poznać osoby użytkujące/lubiące podłubać przy rowerach.Ja w swoim ST530 dałem grubo większą korbę,o ilości zębów bodajże 45,najistotniejsze jest to,że jak się okazało absolutnie nie mieszcząca się w ramę,w związku z czym użyłem diaksa i zeszlifiwałem nadmiar materiału (ok połowy grubości) oraz dałem podkładki,a następnie skręciłem wszystko do kupy.Poki co nie mogę sobie poradzić z założeniem nowej zmieniarki na tył (zrzuciłem oryginał i zakupiłem bodajże Shimano Alivio bądź Deore,kasetę zakupiłem oryginalną,jak przyjadę to spojrzę i jak coś to mogę wrzucić zdjęcia tej zmieniarki),wygląda to tak jak by nie pasowały gwinty.....,ma ktoś może jakiś pomysł jak to ogarnąć (poza wizytą w serwisie który zapewne sobie poradzi z takim problemem,pytanie tylko jakie będą tego koszty) ?  

Odnośnik do komentarza

W st 530 jest standardowe mocowanie na przerzutkę, odkręcasz starą, wkręcasz nową i tyle. Jak wymieniałem rok temu w rowerze dziewczyny to z wymianą linek i oplotów zajęło to z 30 minut. 

image.png.e40d05ea99b3f74ebd994fcd258d12bf.png

Oryginalny hak zostawiasz (nie pamiętam czy tam jest hak czy do ramy się przykręcało i z tej mniejszej dziury wykręcasz śrubę, spada przerzutka, dajesz nową przerzutkę i dokręcasz. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...