Skocz do zawartości

Rower do 16 tys


Rekomendowane odpowiedzi

Ale dać ponad 27K za tegoroczny model.... Mam takie przekonanie że to za dużo dla mojego stylu jazdy. 20k to już bardzo dużo ale to górny poziom jeszcze akceptowalny

Z drugiej strony nie mam ciśnienia na już i teraz. Czasy są zwariowane i pewnie nie będzie w 3 kwartale 2021 wyprzedaży i przecen. A i o roczniki 2020 już trudno.

Odnośnik do komentarza

Szczerze mówiąc to z bólem serca wydałem prawie 20k na topowy, wyścigowy rower dla mojego młodego, potestowy.

Dla siebie bym tyle nie wydał. Właśnie tu na prv rozmawiamy z kolegą @protos nad sensem wydawania tyle na rower dla amatora. Nikomu nie zamierzam pieniędzy liczyć w kieszeni. Z mojego punktu widzenia, amatora z nadwagą, 50+ ale ze sporym doświadczeniem, co przejechał ponad 100k km na rowerze, czasem się ścigał, jeździł po polskich górach ale i po Alpach, to są pewne granice, których nie chciałbym przekraczać. Rama karbon tak. Osprzęt? Tiagra pracuje dobrze, mam kolegę co jeździ na Roubaix z Tiagrą po Alpach. Di2 mają moi koledzy korpoludki co albo się ścigają albo chcą się pokazać kolegom. Oczywiście że pięknie to pracuje. A czy potrzebne, to sam musisz ocenić. Oni jeżdżą na Di2 ale z oszczędności kupują chińskie koła. Dla mnie numer 1 to bezpieczeństwo, dwa komfort, 3 prędkość. Dobre koła warto kupić. Ja mam akurat dojścia i kupuję koła co kosztują 10 tys zł za 3-4 tysiące. 10 bym za cholerę za nie nie dał. Ale takie Zipp 303S za 1000 Euro to bym kupił. Nie ma chyba bardziej wytrzymałych kół karbonowych. Więc sam musisz ocenić co Ci potrzebne. Z mojego punktu widzenia, Shimano 105 wystarczy jako grupa mechaniczna. Jakbym miał wybrać elektryczną to jedyny wybór to Ultegra Di2. Za ramę karbonową z widelcem, nie zapłaciłem nigdy więcej niż 6k. Ale ja oszczędny jestem ?

Co do wagi rowerów. No niestety rowery na tarczach ze średniej półki coś ważą. Nie mamy żadnej szosy na tarczach. Rower syna Specialized Tarmac Pro 2018 na UDi2 waży 6,7kg. Mój Tarmac SL4 Expert 2013 na Campagnolo Record 7,5kg. Mój Roubaix SL3 Comp na Campagnolo Chorus 7,9kg. Przełajówka karbonowa mojego kolegi na tarczach, Focus Mares 10,5 kg. Mój aluminiowy MTB z amortyzatorem na grubych balonach 2,3 cala waży 10,9kg. A czy to ma znaczenie? Dla mnie nie. Po płaskim policzono że rower 5kg lżejszy pojedzie bodajże o 0,15kg szybciej. Na pierwszych ustawkach szosowych pojawiałem się na trekkingu 15kg i byłem obiektem żartów. Ale dawałem radę. 10 lat później na karbonie już nie dawałem rady.

Kieruj się instynktem. Zwykle jest to najlepszy doradca. A szczegóły możesz z nami pouzgadniać.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Jacku za wskazówki. To są argumenty, które podzielam i do mnie trafiają. A dylematy są zawsze, szczególnie podszyte emocjami. To że ma się taki budżet to nie znaczy, że trzeba go w całości wydać. Przeglądałem wcześniej forum i wpisując dzisiaj post liczyłem na Twoje doświadczenie. Wcześniej już miałem zawężoną listę do Treka lub Speca i pewnie dalej się będę tego trzymał. Gdzieś tam pojawia się ten Defy lub Canyon. Z racji  jednak na moje szeroko rozumiane "parametry ? - stawiam na komfort.A jak będę chciał to pod górkę też podjadę ? Ciśnienia nie ma - a nóż widelec trafi się jakaś okazja. A przy tych dwóch markach zawsze będzie dylemat i tu penie trzeba będzie się zdać na instynkt o którym mówisz. I najlepiej poszukać możliwości przejechania się na jednym i drugim.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Dnia 11.12.2020 o 06:58, protos napisał:

W grawelu mam rozmiar 54 czy w endurance też trzymać się tego rozmiaru mój wzrost 178 waga 83...

Cześć. Miałeś się może okazję przymierzyć się do Treka w rozmiarach 54 lub 56?

Mam podobne parametry co Ty (wzrost 178/noga 85). O ile w Specu wiem że 54 będzie OK to w Treku mam wątpliwość. Tabela Treka pokazuje 56 ale do końca nie jestem przekonany. Na ten moment nie mam gdzie się przymierzyć, a teoretyczne dyskusje przez telefon w sklepach mijają się z celem bo za każdym razem kończy się stwierdzeniem - musiałby się Pan przymierzyć

Odnośnik do komentarza

Nie do końca pamiętam jak to było z Trekiem. Jeździłem na Domane 52. I ten wydawał się przymały. Jeździłem też na Emondzie. Wydaje mi się że na 54. I ten był akurat. W tabele producentów kompletnie nie wierzę. Jak masz normalne proporcje to 54. Mój najlepszy kumpel ma 178/86 i ma Speca Roubaix 56. Przez lata widziałem że nie do końca mu pozycja pasowała. Zrobiłem mu kiedyś fitting zgodnie z regułami sztuki i wyszło że trzeba było skrócić mostek do 75. Czyli miał za długą ramę. Roubaix 56 ma 565mm górnej rury wirtualnie. Trek Domane SL w rozmiarze 54 ma 542. Ja z moich pomiarów najchętniej jeździłbym na 53. I jest to zgodne z zaleceniami, które wydają mi się optymalne dla rowerów typu endurance:
https://www.livelo.cc/pages/3-fundamentals-of-correct-bike-size-specialized-roubaix

Odnośnik do komentarza

Konsultowanie ze sprzedawcami wygląda tak, że podesłałem chłopaka z tego forum do mojej koleżanki co prowadzi sklep ze Specem, pisząc mu że ma kupić Diverge rozmiar 54. Po czym on piszę że mu powiedzieli że 55 będzie za mały i że lepszy będzie 56. Po krótkim śledztwie okazało się że 56 mieli na stanie a 54 trzeba było sprowadzić i czekać kilka tygodni.

Odpal sobie VPNa w telefonie i wejdź na Competitve Cyclist Bike Calculator. Niestety przez RODO nie wpuszcza z Europy. Dobrze zrobione pomiary przy pomocy drugiej osoby wypluwają całkiem dobre wyniki.

U mnie wygląda to tak:
The Eddy Fit (cm)
-------------------------------------------
Seat tube range c-c:   55.6 - 56.1
Seat tube range c-t:   57.3 - 57.8
Top tube length:       53.8 - 54.2
Stem Length:           10.1 - 10.7
BB-Saddle Position:    74.6 - 76.6
Saddle-Handlebar:      53.1 - 53.7
Saddle Setback:        6.2 - 6.6

Z czego wynika że ja powinienem mieć 54 na długość i 56 na wysokość. Ale takich nie ma w sprzedaży. Więc musimy się kierować parametrami górnej rury. Mój syn z kolei co ma 181/90 powinien mieć 58 na wysokość i 54 na długość. Dlatego jeździ na 54.

56 może być na Ciebie dobre. Wymaga to dokładniejszych pomiarów. Zależy też od tego czy chcesz mieć bardziej sportową czy bardziej rekreacyjną pozycję. Jesteś między rozmiarami.

Tu masz porównanie geometrii z którego wynika że faktycznie Domane 56 niewiele się różni od Roubaix 54.
https://geometrygeeks.bike/compare/trek-domane-2021-54-cm,trek-domane-2021-56-cm,specialized-roubaix-pro-2020-54,specialized-roubaix-pro-2020-56/
Reach jest prawie identyczny.


 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...