Skocz do zawartości

Gravel, a może inny typ? 6 000 - 8 000 zł.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Przymierzam się do zakupu nowego roweru. Aktualnie jeżdżę rowerem crossowym Lazaro Integral v3 z 2016 roku.

Budżet jak w temacie: 6 000 - 8000 zł, ale jestem otwarty na lekkie odchylenia. :) 

Rower ma służyć do dłuższych tras, jeżdżę ok. 70 % asfalt, 30 % inna nawierzchnia. Zależy mi, aby rower dobrze się prowadził również po leśnych dobrze ubitych ścieżkach, szutrach. Nie zamierzam jeździć po kamieniach, korzeniach i innych dużych wybojach.

Myślę nad rowerem gravelowym, spodobał mi się Merida Silex 400. Jeśli gravel, to chciałbym, aby móc założyć do niego bagażnik.

Z uwagi na to, że przesiadałbym się z roweru crossowego, nie zależy mi na mega sportowej pozycji, a raczej pójść w stronę wygodniejszej - do dłuższych tras, w tym kilkudniowych wypadów. Dlatego spodobała mi się wyżej wspomniana Merida.

Z góry dzięki za porady.

Maciek

 

Odnośnik do komentarza

Kolega ma Silexa. Ma też dobrą szosę i MTB. Jeździ na nim do pracy. Bardzo chwali. Jeśli chcemy dobry rower to warto zwrócić uwagę żeby miał sztywne osie i dobre hamulce i żeby miał korbę odpowiednią do zastosowania. Do turystycznej jazdy 46x30 wydaje się optymalne. A czy napęd wyższej klasy czy niższej to już ma mniejsze znaczenie. Tak długo jak nie zejdziemy poniżej poziomu Tiagra / GRX to wszystko będzie dobre. No i napęd 1x, szczególnie Sram to większe koszty eksploatacji i mniejsza elastyczność na szosie czyli trudniejszy dobór przełożeń.

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dzięki za informacje!

Wytypowałem sobie zatem 3 rowery:

  1. Wspomniana wcześniej Merida Silex 400
  2. Giant Toughroad SLR GX
  3. Author Aura XR5

Który z nich byście wybrali na moim miejscu?

Dodam jedynie, że bardzo mi zależy na tym, aby można było bezproblemowo i najlepiej jak w najszerszej gamie wyboru, zamontować bagażnik. Merida ma tę wadę, że dedykowany bagażnik można zamontować tylko z  dedykowanymi błotnikami. Mam bardzo niemiłe doświadczenie z błotnikami tego typu - 1,5 roku temu błotnik SKS wymontował się na przednim kole i wyrzuciło mnie do przodu tak mocno, że złamałem obie kości promieniowe tuż przy łokciu...
 

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza

Technicznie:

Silex 400. Rama ze sztywną osią. Widelec karbon ze sztywną osią. Napęd GRX 400 2x10. Korba 46x30. Hamulce hydrauliczne GRX 400. Tarcze hamulcowe do wyrzucenia, trzeba doliczyć 150 zł i wtedy będzie spełniać wszystkie warunki brzegowe dla roweru przyzwoitego.

Giant Toughroad. Shimano Sora, dalej nie analizuję. Dla mnie nie do przyjęcia.

Author Aura XR5. Brak sztywnych osi. Pa pa.

Bagażniki i sakwy nie moja bajka. Musisz sprawdzić. Ja jeżdżę z dużą sakwą podsiodłową.

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...