Skocz do zawartości

Rower wyprawowy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

po spędzeniu kilkudziesięciu godzin w internecie stwierdziłem że założę konto i może uda mi się dowiedzieć od fachowców co nieco na temat tego co (chyba) chcę kupić :D

Wybrałem sobie taki o to rower którego niestety w Polsce nie da się nabyć a co dopiero do niego przymierzyć:

https://surlybikes.com/bikes/ecr

Nie upieram się że musi to być koniecznie taki rower ale strasznie ciężko znaleźć mi alternatywę w modelach sprzedawanych w Polsce. Rower ma służyć do długich wycieczek, bardzo podoba mi się pomysł szerokich opon ponieważ uciekam z drogi kiedy tylko mogę (nienawidzę wręcz asfaltu) oraz lubię pośmigać w śniegu. Waga roweru nie jest dla mnie tak ważna jak geometria ramy która na długich dystansach zdecydowanie musi być wygodna. Lubię spać w terenie także rower na pewno będzie obładowany sakwami i punkty montażowe są istotnym elementem którego szukam w ramie. Prostota - czyli sztywny widelec i napęd 1x12, hamulce najlepiej mechaniczne ale niekoniecznie. Jeśli chodzi o kierownicę to wszelakie gravelowe drop bary odpadają, może być prosta lub lekko zakrzywiona jak w tym modelu który wysłałem (ma fajne opcje do montażu GPS i innych przydasiów).

Przeglądając zagraniczne kanały YT, fora i inne bardzo dużo ludzi chwali stalowe ramy do tego typu rowerów (Marin, Surly, Salsa itp.). I tutaj dwa pytania: czy rama aluminiowa tak bardzo odstaje przy stalowej no i czy ktoś produkuje ramy aluminiowe które pomieszczą na przykład takie koło 29x3 przy czym tłumienie drgań będzie na podobnym poziomie? Wolałbym nie wchodzić w carbonowe widelce bo po prostu wiem po jakich terenach jeżdżę (oraz jak jeżdżę :D) i bałbym się go zbyt szybko uszkodzić.

Innym podobnym rowerem który zwrócił moją uwagę jest https://konaworld.com/unit_x.cfm tylko tutaj już wyczytałem że rama jest dość długa i pozycja przy większej ilości kilometrów może być mniej komfortowa. Niestety również dostać go w Polsce (lub przymierzyć) raczej nieosiągalne.

Budżet w którym chciałbym się zmieścić to 6000zł-8500zł.

Mam nadzieję że nie nawymyślałem za bardzo :P

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Chyba nie mamy tu za dużo tego typu podróżników. Odpowiedni adres to https://www.podrozerowerowe.info/

Tak na oko to napotkasz na dwa problemy. 1. To czy obładowany bagażem dasz radę jechać pod górę na 1x12. Jak będzie to kaseta mtb przy nie za dużej tarczy to pewnie tak. Tylko wtedy po płaskim może być słabo a z górki beznadziejnie. Przedyskutuj to z takimi co tak jeżdżą. Jeśli chodzi o stalowe ramy to teraz jest moda na nie i te firmy jadą na tej modzie. 2. Waga. Właśnie kupowałem części od kogoś kto się takiej pozbył bo była za ciężka. A czy stalowa czy alu to chyba na grubych oponach bez znaczenia. A to one w 90% odpowiadają za tłumienie drgań. Mam starą stalówkę do jazdy po mieście.  I bym tej stali nie przeceniał. Karbonowy widelec jest niesamowicie trudno uszkodzić. Jest znacznie bardziej wytrzymały niż stalowy lub alu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...