Skocz do zawartości

Full czy HT do 4k,


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zmienić rower, na coś bardziej zaawansowanego, ale przede wszystkim z racji że obecny mam niedopasowany, za duża rama... tak mi przy zakupie doradzono, niestety, 

przeznaczenie to leśne ścieżki, ale też małe górki, lubiłem roztoczańskie szlaki, w ostatnich latach niestety nie było czasu na to, tylko lokalnie, ale chciałbym to reaktywować, jazda rekreacyjna, 

zrobiłem pewne rozpoznanie hardtaili w tym zakresie, choć oczywiście zawsze jakiś problemo, mam 170cm, więc rama 17, ale przekrok 79, więc tutaj idzie w 18, poza tym czy 27,5 czy też 29.

W jednym sklepie testowałem rożne ramy (17 i 19) oraz rozmiary kół, na 17 z 29 czułem się niepewnie, z kolei 17 z 27,5 wydawała się za mała, a sprzedawca widział mnie na 19, choć raczej była ciut za duża. W kolejnym sklepie 19, też na 27,5 była jednak za duża, a 17 w miarę stykała, choć kierownica wydawała się zbyt blisko, ale jak się człowiek przyzwyczaił do dużej ramy... 29 nie było, ale 28 trekingowy był spoko, 

A w międzyczasie wyszły problemy z kręgosłupem, odcinek lędźwiowy, rwa udowa, do rekonwalescencji, lekarz nie zabrania jazdy, ale plecy mają być jak najbardziej wyprostowane, i ograniczać wstrząsy, hmm to się trochę gryzie z mtb, ....kupić trekingowy i jeździć po ścieżkach,  ?

pomyślałem o fullu, zresztą już przy HT chciałem konkretny amor, czyli powietrzny, choć w założonym pułapie to praktycznie nie ma sensownych, no ale z drugiej strony też nie potrzebuję wyczynowca, ... Łukasz polecał Rockraidera ST 900 s, który mieści się w budżecie, ciężko już z dostępnością, ale trafiają się jeszcze pojedyncze sztuki, 

https://www.decathlon.pl/rower-mtb-st-900-s-275-id_8500764.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

choć tylko 27,5 , ale z tego co czytam dla osób niskich poleca się raczej takie, niż 29... trochę też obawiam się jednego blatu, czy na płaskim terenie będzie to dla mnie satysfakcjonujące, ...

a może jednak wybrać jakiegoś HT, od 3k są już powietrzne amory, i konkretne, jak na nie zaawansowaną moją jazdę, wystarczający, osprzęt, ... przeglądałem te polecane przez Łukasza, przymierzałem się do Northteca Cayona, fajna jest ta Indiana  Storm X7 M19, tyle że tylko ramy 19, ....

Odnośnik do komentarza

1. Rozmiar ramy. Ten jest poza wszelką dyskusją. 17-17,5 cali. Rozmiar koła jeśli nie jeździsz w kolarstwie grawitacyjnym też poza wszelką dyskusją, 29 cali. Mam 175 wzrostu, przekrok 85 i jeżdżę od lat na 17,5 cala. Mogę też jeździć na 19 ale są już wtedy problemy ze zwrotnością. Trochę zależy od geometrii ramy.

2. Rwa kulszowa i problemy z kręgosłupem lędźwiowym. Też miałem. Chodziłem bez sensu po lekarzach. wyleczyłem sam. Jogą i ćwiczeniami pilates. Trzeba wzmocnić gorset mięśniowy i zmobilizować powięzi w okolicach miednicy i bioder. Książka Danielsona "Ukryta przewaga" pokazuje ćwiczenia.

3. Full czy HT? Jeździłem fullem. Jeździ się świetnie. Czy komfort jest wyraźnie lepszy niż na dobrym HT? Zależy od terenu. Ja jeżdżę na dobrym HT po Mazowszu. Nie mam problemu z komfortem. Odpowiada za niego zarówno rama, sztyca podsiodłowa, siodło a przede wszystkim szerokie opony na niskim ciśnieniu rzędu 1,5-1,8 bara. Chętnie miałbym fulla gdyby nie dwa czynniki. W zasadzie nie ma dobrego fulla poniżej 12 tys zł. Więc wysoka bariera cenowa. A dwa że utrzymanie fulla oznacza dodatkowe koszty serwisu dumpera i tylnego wahacza. Na poziomie 800-1000 zł rocznie.

4. Nie ma obecnie żadnego roweru do 3k, który może konkurować z Indiana Storm X7. Do ok. 4k w zasadzie bezkonkurencyjny jest XC100 z Decathlonu.

 

Odnośnik do komentarza

Po ścieżkach MTB jest wygodniejszy niż rower trekkingowy bo ma szersze opony z niższym ciśnieniem. U mnie przy obecnych 68 kg mogę jeździć na oponie 29" 2,25 z ciśnieniem około 1 atmosfery. Ja jeżdżę na XC 100, do Twojego użytkowania może mieć pewne 3 problemy:
1) posiada dość sportową geometrię z pochyloną pozycją. Można to zmienić np. dając mostek z dodatnim offsetem albo chociaż przestawiając fabryczny mostek.
2) Rama jest sztywna, raczej nie pracuje góra dół, nie ma cieniowanych widełek, które by dawały jakieś ugięcie.
3) Rower wyposażony jest w sztycę 31,6 mm która ugina się zdecydowanie słabiej niż sztyce 27,6 albo 25,6.

W ramach fullów od 12 k, wchodzi decathlon cały na niebiesko i prezentuje modele full na powietrznych amortyzatorach Manitou z przodu i tyłu w cenie 5300 na napędzie sram NX, hamulcami sram level T i wagą roweru 13,5 kg w rozmiarze M. 120 mm skoku z przodu i z tyłu.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dobra cena za fulla, pod warunkiem że dobrze zbudowany. Ale raczej rekreacyjny i raczej dla kogoś bardzo lekkiego. Pod cięższego chłopa to jednak amor z lagami 34, porządnym dumperem i napędem chociaż Sram GX i w karbonie. Ale wiadomo że to kosztuje. Full, który spełnia wszystkie moje oczekiwania kosztuje niestety 20k ?
https://www.specialized.com/us/en/epic-expert-evo/p/155040?color=&searchText=90318-3402

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Przymierzyłem się fizycznie w sklepie do xc100, rozmiar M, czyli pode mnie, no i generalnie odczucia pozytywne, zgrabnie się prowadzi (obawiałem się że mogę mieć problem), amor czuć że czuły, poza jednym ... daje znać sportowa geometria ramy, ... sylwetkę mam mocno pochyloną, właściwie wiszę nad ramą, odczuwam duży nacisk na dłonie, jest to coś co mi bardzo przeszkadza w dotychczasowym krossie hexagonie, no ale rama większa (21), miałem wrażenie że  jeszcze dalej muszę sięgać.  No załamka...bo byłem zdecydowany tylko czekałem na ten przymiar, no jakoś nie widzę tego że będę ciągle "wisiał" nad ramą, już czuję ten ból nadgarstków, 

Najwyraźniej  agresywna sportowa geometria nie dla mnie, i trzeba szukać czegoś inne, może te attentiony, lub któryś z gate kellysa, moze northec, indian z tego co widzę 17 w ogóle nie było w ofercie, nie wiem co by tam jeszcze podchodziło, ... ciekawi mnie czemu u cube ciężko z taperedem... 

Odnośnik do komentarza

A może XC 100 w rozmiarze S? Ewentualnie możesz trochę pokombinować z mostkiem. XC 100 ma długą ramę. Ja mając 178 jestem na granicy M i L. Kupiłem i jeżdżę na L. Pod ściganie M mógłby być dla mnie lepszy, pod mieszane zastosowanie L. Mając 8 cm mniej niż ja, powinieneś być na granicy S i M. S będzie krótszy, może być lepszy pod Twoje preferencje.

Odnośnik do komentarza

Właśnie pomyślałem o S-ce, choć reach jest tylko 2 cm krótszy, no i nie widać na razie możliwości przymierzenia się fizycznie. Co do mostku to gościo w sklepie mówił, że i już są dwie podkładki. Spróbuję zobaczyć tego cuba polecanego przez Jacka, choć tu uboższe wyposażenie, bez tapered, czy sztywnych osi, 

 

Odnośnik do komentarza

Ja przy 175 wzrostu, W Specu Chiselu 17,5 cala mam reach 418mm i stack 605mm. Jak byłem w dobrej formie to miałem mostek 100, poziomo. Ostatnio po operacji wyrostka, długim pobycie w szpitalu, przytyciu i problemach z kręgosłupem lędźwiowym i piersiowym, zmniejszyłem mostek na 75mm i po paru jazdach czułem ze jest dla mnie za krótki. Założyłem teraz 90 ale zastanawiam się nad zmianą ramy w przyszłości na L z krótkim mostkiem. Trzeba ćwiczyć jogę i pilates i będzie dobrze. Robiłem tak w przeszłości i wszystkie problemy kręgosłupowe mi przeszły. Zawsze można też kupić mostek regulowany albo z wzniosem do góry, tak żeby mieć siodełko na wysokości zbliżonej do kierownicy.

Sugeruję się też przymierzyć do Indiana Storm X7 19 cali, zakładając że założysz mostek 60 lub 75mm. Technicznie to bardzo dobry rower.

 

Odnośnik do komentarza

zastanawiałem się, czy polecić Indianę 19" przy 170, ale ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu. Indiana ma wysoko poprowadzoną górną rurkę, przy wydaje mi się, że będzie za wysoko.

 

Te indiany, które podesłałeś są fajne, aż znowu przejrzałem ich ofertę. Dla mnie, jako osoby, która się ściga, jedynym sensownym napędem jest 1x12, SX, GX lub shimano 1x12. Takiego roweru w ich ofercie niestety brakuje. Są albo 1x12 NX, który przy normalnym użytkowaniu nie będzie zły, ale na moje użytkowanie trochę za niska półka, albo napędy 2x10/2x11, które są fajne, ale ponownie - nie do ścigania.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...