Skocz do zawartości

Rower dla początkującego w górach


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 
od roku przymierzam się do zakupu roweru i po kilku wizytach w okolicznych sklepach wiem mniej niż wiedziałam rok temu, więc spróbuję poszukać pomocy tu :sweat:

Mam 160cm i szukam roweru, którym mogłabym bez problemu jeździć kilka razy w tygodniu po lesie i raz na jakiś czas wybrać się w Beskidy pojeździć na szlakach.
Mój budżet to <3500zł.

Przede wszystkim zastanawiam się nad wielkością kół. Jeden sprzedawca kategorycznie odradzał koła 29 cali przy moim wzroście, natomiast inny wyśmiał poprzedniego i powiedział, że 27,5 cali to rowery dla dzieci <_< Niestety czytając różne fora czy porównując dane technicznie nie mam jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy i ciężko mi stwierdzić też, który osprzęt będzie lepszy.

Pomimo bycia kobietą akurat wygląd nie ma dla mnie znaczenia, ale wydaje mi się, że damskie rowery są trochę krótsze, a mam bardzo krótkie ręce, stąd rozglądam się bardziej za damskimi modelami. Bardzo ważne są dla mnie na pewno hamulce. W poprzednim Krossie Levelu miałam Avidy Elixir 1 Disc, które działały wyśmienicie przez lata i żaden z rowerów, na których ostatnio jeździłam, nawet się do nich nie umywał. 

W ostatnim sklepie patrzyłam na Treka Marlina 7 - nie wiem czy np warto iść w tę kategorię czy rozlądać się za czymś całkowicie innym :ermm:
Bardzo dziękuję z góry za jakąkolwiek pomoc w temacie! ^_^

Odnośnik do komentarza

Trek ma fatalne hamulce. Mt 200, których siła hamowania porównywalna jest z vbrake. Do 3000 jest w dobrej cenie indiana, ale tam minimalny rozmiar ramy to 19, dla Ciebie będzie za duża. Ja bym dołożył 600 zł i kupił XC 100 z decathlonu. Różnica między 27,5 a 29 nie będzie jakaś wielka. 29" cali będzie trochę bezpieczniejszy i stabilniejszy, 27,5 będzie trochę zwinniejszy. Ja bym bardziej patrzył, abyś miała amortyzator powietrzny Manitou, RockShocka, Foxa, tak, aby móc dopasować ciśnienie do Twojej wagi (podejrzewam, że możesz ważyć mniej niż statystyczny facet o wzroście 180cm jeżdżący na rowerze.) Problemem XC 100 z decathlonu jest to, że nie jest obecnie dostępny w polsce w rozmiarze S. Ale na coś takiego bym na Twoim miejscu patrzył.

Odnośnik do komentarza

Mam kilka koleżanek z którymi jeżdżę na MTB. Jestem zwolennikiem rowerów na kołach 29 cali ale moje kumpele mają i 26 i 27,5 i uważam że 27,5 przy tym wzroście byłby lepszy. Niestety nie doradzę konkretnie który bo jest to kategoria, którą kompletnie się nie interesuję. Z ostatnich zakupów to jedna, która ma 160 wzrostu ma pięknego Scotta Contessa RC na kołach 27,5 ale to jest rower za ponad 10 tys zł. Druga, która ma 164 wzrostu, ma używanego wyścigowego karbonowego Krossa na kołach 26 cali, ważącego 10kg, którego kupiła od innej naszej kumpeli za 3500 zł.

XC 100 z Decathlonu, który radzi Oskar jest bardzo dobrym rowerem i można śmiało polecić. Bardzo fajny jest też Kellys Desire ale jest chyba w wyższej cenie.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Oskarr napisał:

Trek ma fatalne hamulce. Mt 200, których siła hamowania porównywalna jest z vbrake. Do 3000 jest w dobrej cenie indiana, ale tam minimalny rozmiar ramy to 19, dla Ciebie będzie za duża. Ja bym dołożył 600 zł i kupił XC 100 z decathlonu. 

Faktycznie jest niedostępny, ale rozglądnę się i popytam w Decathlonie jak to tam wygląda ?

 

2 godziny temu, jajacek napisał:

Jestem zwolennikiem rowerów na kołach 29 cali ale moje kumpele mają i 26 i 27,5 i uważam że 27,5 przy tym wzroście byłby lepszy.  Druga, która ma 164 wzrostu, ma używanego wyścigowego karbonowego Krossa na kołach 26 cali, ważącego 10kg, którego kupiła od innej naszej kumpeli za 3500 zł.
XC 100 z Decathlonu, który radzi Oskar jest bardzo dobrym rowerem i można śmiało polecić. Bardzo fajny jest też Kellys Desire ale jest chyba w wyższej cenie.

Też chyba zostanę ostatecznie przy 27,5 calach, wczoraj miałam okazję się przejechać Trekiem Marlinem od znajomej na 29 i przy takim wzroście nie za bardzo zwinnie się jedzie. ?
A właśnie Desire z tego co widzę to tylko na 29. Ciężko mi powiększyć budżet, więc rozważam używany, ale jednak łatwo coś znaleźć. 

58 minut temu, serbi napisał:

Zobacz tez Rose Count Solo (1 albo 2):
https://www.rosebikes.pl/rose-count-solo-1-2685012?product_shape=Matt+Grey%2FNeon+Yellow

 

Moja Żona na takim jezdzi i sobie chwali ? 

Nie miałam jeszcze okazji na te modele trafić! Dziękuję, na pewno poczytam ?

Odnośnik do komentarza

Jak szukasz też używanych to możesz spojrzeć na Kellys Thorx z lat ok. 2016-2018. To były świetne rowery na kołach 27,5. Namawiałem na Thorx 30 w rozmiarze S koleżankę co ma 164 wzrostu. Przymierzała się do niego i testowała ale jak to kobiety miała problemy z decyzją. Ostatecznie kupiła inny.

Jak chcesz mieć przyjemność z jazdy to musisz mieć amortyzator powietrzny. Napęd minimum Shimano Deore lub Sram NX. Jak zależy Ci na bezpieczeństwie to hamulce minimum Shimano MT500 albo Sram Level T.

Odnośnik do komentarza
15 godzin temu, jajacek napisał:

Jak szukasz też używanych to możesz spojrzeć na Kellys Thorx z lat ok. 2016-2018. To były świetne rowery na kołach 27,5. Namawiałem na Thorx 30 w rozmiarze S koleżankę co ma 164 wzrostu. Przymierzała się do niego i testowała ale jak to kobiety miała problemy z decyzją. Ostatecznie kupiła inny.

Jak chcesz mieć przyjemność z jazdy to musisz mieć amortyzator powietrzny. Napęd minimum Shimano Deore lub Sram NX. Jak zależy Ci na bezpieczeństwie to hamulce minimum Shimano MT500 albo Sram Level T.

Będę się w takim razie kierować takim osprzętem :) Przyznaję, że te Thorxy wyglądają super, ale póki co z uzywek nie widzę S. Będę polować:) Dzięki

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, jajacek napisał:

Taki jak poniżej też fajny. Możesz zadzwonić i spytać czy gdzieś mają lub ściągną 15 cali
https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-torpado-nearco-a-nx-eagle-m19-czarny

Niestety tylko 17 ewentualnie ?

3 godziny temu, Oskarr napisał:

Level to był mój najlepszy model, ale niestety raczej nie będę w męskie celować, bo rama S wg producenta jest na 172 – 182 cm, więc przy moim 160cm na palcach może być kiepsko.

Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, Oskarr napisał:

Na allegro w tabelce jest info, że rama S męska ma 29", rama S żeńska (jedyna S z kołami 27,5) jest od 162 cm.

nie doczytałam, mój błąd! dzięki ?

napisałam tu: https://www.olx.pl/oferta/kross-level-9-0-27-5-rozmiary-s-oraz-m-amsbike-pl-krakow-CID767-IDEepqv.html
bo do Krakowa mogłabym sobie podjechać i byłoby mi bardziej na rękę niż kupowanie przez internet. 
natomiast trochę mieszają - bo jeśli mam dobre informacje to nazdjęciu jest model z 2020 (jeden blat), według specyfikacji model z 2019 (napęd 2 x 11 - wskazuje na rocznik 2018 lub 2019, a hamulce na 2019)

Odnośnik do komentarza

Jak też do jazdy po lekkich trasach w górach to koniecznie coś z sensowną geometrią.

Jak 27.5 to rozejrzyj się za modelami z lat 2020/2021 Marin BobcatTrail 3 lub 4 (https://www.1enduro.pl/test-marin-bobcat-trail-3-2021/)
Jeśli jednak 29 to modele polskich marek, jak NS Eccentric Lite czy Octane One Prone też warto wziąć pod uwagę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...