Skocz do zawartości

Osprzęt deore przy korbie alivio


Zuraw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakies 2 miesiące temu  padł mi stary support który jeszcze był na kwadrat, postanowiłem wymienić na inny system, wygrał hallowtech II i korba alivio którą jest przeznaczona do 9s a ja posiadam kasetę 8s i przerzutkę acere, od paru dni strasznie hałasuje łańcuch już chyba czas na wymianę i zważywszy że przy dużych prędkościach brakuje trochę przełożenia żeby szybciej jechać postanowiłem wymienic resztę napędu z kaseta i przerzutka, zastanawiam się nad cała reszta alivio 9s lub półkę wyżej deore m6000 która jest na 10s do tych przerzutek rzecz jasna dostosowane kasety i łańcuchy kolejno 9s lub 10s. Możecie doradzić co lepiej się sprawdzi? Jaki wybrać wózek jakia kasety z jaką ilością zębów? Czy warto dopłacić do deore trochę więcej czy taniej i alivio? Na zdj widać możliwości, przy 9s nie ma manetki gdyż akurat ten sklep nie posiada w swojej ofercie ale na allegro jest alivio za 90zl. Przy 9s jest też wybrana przerzutka deore 9s ale zastanawiam się czy alivio 9s za 120 zł nie wystarczy 

Screenshot_20200822_231512_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20200822_205958_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza

Jakie masz te korby 3x9 ? Jeżeli wydaje ci się że brakuje przełożeń, to zacząłbym od kalkulatora, np. tego : http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=24

Wpiszesz sobie ile masz zębów w mechanizmie korbowym i, jaka kasetę jakie opony, kadencję i otrzymasz wartości prędkości na poszczególnych przełożeniach. 

Dla przykładu poniżej wprowadziłem wartości dla typowego budżetowego trekkinga z mechanizmem korbowym o największym blacie 48, kasecie 32 i oponach 28 cali 40 mm.

http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=26,36,48&RZ=11,12,14,16,18,21,24,28,32&UF=2220&TF=80&SL=2.6&UN=KMH&DV=teeth

Jak widać prędkość przy ustawieniu 48 zębów z przodu, 11 z tyłu . kadencja 80 to 46 km/h. 

Jeżeli faktycznie masz korby mtb z największym blatem np. 40 i na tyle szybko jeździsz, że brakuje przełożeń (raczej wątpliwe), to wymieniając kasetę nic nie zdziałasz. Praktycznie  we wszystkich najmniejsza zębatka ma 11 zębów a właśnie ona pozwala uzyskać najtwardszy bieg. Musiałbyś zmienić korby na trekingowe.

Odnośnik do komentarza

Przyjacielu, mało czytelny ten kalkulator jest i nie rozumiem są dużo. Moja korba ma 40-30-22 zębów. Koła 29 cali. Rower kross level 2. Poprzednia korba była większa przy tej samej kasecie co obecnie. Og i tak chciał bym zainwestować trochę w rower bo łańcuch jak mówiłem do wymiany i kasetę też, chciałem dołożyć do przerzutki i ew manetki i wymienić przy okazji insuzka opinii w co inwestować. Pozdrawiam 

 

 

Odnośnik do komentarza

No, jeśli przełożenie 40/11 jest dla Ciebie za wolne, to jakie Ty masz kopyto...albo jakie góry?

Wg angielskiej miary, która uwzględnia średnicę koła - Twoje przełożenie to 105,5". Wg tej samej miary - mam w szosie 96" i biegów brakuje mi... na dwóch zjazdach w Górach Świętokrzyskich.

Przy 3-tarczowej korbie - myślę, że nie potrzebujesz z tyłu więcej niż 8 biegów. Tu jest taki próg. Do 8 s. wszystko jest tanie jak barszcz, a każde oczko wyżej, to zupełnie inna półka. Kaseta i łańcuch 8 s. będą pasować do korby 9 s. Ale nie kupuj Shimano. Sun-Race wytrzymuje 2-3 razy dłużej i jest tańsze. Luknij na stronę Rowerplus. Tam mają tego sporo i jest dobry kontakt ze sprzedawcą.

Przerzutkę rzeczywiście masz nie najwyższej klasy, ale nie wiem, czy to z tego powodu hałasuje? Czy jest skrzywiona, albo ma duże luzy? Może wystarczy wymienić linkę, pancerz i wyregulować?

Linki kupuj tylko nierdzewne. Pancerze Alhonga lub Sun-Race.

Nie wiem, w jakim tetenie jeździsz, ale na przełożeniu 22/32 (20") - można wjeżdżać na ściany. To tak jakbyś w Wigry założył korby na przednie koło :). Możliwe, że wystarczyła by Ci kaseta szosowa, np. 11-28. W takim przypadku - gdybyś upierał się przy wymianie przerzutki - proponował bym średni wózek.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...