Skocz do zawartości

Wymina kasety w rowerze elektycznym


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Niedawno kupiłem rower elektryczny - Kross Trans Hybrid 5.0. Jestem z niego bardzo zadowolony, ale nieco irytuje mnie kaseta. Otóż mam (oryginalnie) kasetę SHIMANO CS HG500-10 DEORE 11-32. Wg mnie ta 11-tka jest niemalże bezużyteczna, za to brakuje mi czegoś większego niż 32. Wiem, że rower elektryczny i te sprawy, ale czasem akumulator się rozładuje, czasem po prostu chcę sobie pokręcić, poza tym zazwyczaj ciągnę przyczepkę z dzieckiem. Wtedy przy bardziej stromych podjazdach zdecydowanie przydałoby się coś lżejszego.

Znalazłem kasetę z tej samej serii (SHIMANO CS HG500-10 DEORE) ale stopniowaną 11-42.

I tutaj pojawia się główne pytanie - czy taka wymiana jest możliwa bez wymieniania innych elementów? Głównie pytam w aspekcie przerzutki (w rowerze jest SHIMANO Deore XT RD-T8000). W jej opisie widzę informację, iż ma długi wózek, co napawa optymizmem, ale widzę również, że cyt: "Duża koronka kasety: max: 36T".

 

Jak sądzicie? A może jakaś inna opcja wchodzi w grę?

Odnośnik do komentarza

Teraz masz tarczę mechanizmu korbowego 38T . Można by dać mniejszą, np. 34T. Niestety z tego co widzę w do Shimano E6100 nie będzie pasować (choć są dostępne do silników elektrycznych). Pozostaje ci chyba tylko wymiana kasety na 11-36. Ewentualnie możesz poszukać w sieci. Niektórzy eksperymentują z użyciem większych kaset i widziałem, że pomimo deklaracji producenta czasami się to udaje. Większa szansa byłaby z 11-40, np. Sunrace MS3

Odnośnik do komentarza

Dzięki, tego właśnie się obawiałem.

Skoro nie 42, to jaka kaseta by podeszła? Bo kasetę i tak muszę wymienić, ale nie chciałbym wymieniać niczego innego (czyli minimalizujemy straty). Z tej serii kaset jest jeszcze 11-34, ale tutaj zysk jest zbyt mały, aby to było opłacalne.

Może SHIMANO CS HG50-10 DEORE 11-36? Tylko tu widzę inne oznaczenie (CS HG50 vs CS HG500) - czy to będzie miało znaczenie, czy są ze sobą kompatybilne? Jaka jest różnica między HG50, a HG500?

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza

HG50 powinna pasować : https://www.centrumrowerowe.pl/kaseta-shimano-deore-cs-hg50-pd16187/   . Generalnie w przypadku Shimano liczy się ilość rzędów. Możesz stosować kasetę z dowolnej grupy np. Alivio, Deore, szosowe chyba też np. Tiagra. Ważne jest to, żeby ilość rzędów była prawidłowa.

Możesz też zaryzykować 11-40 innego producenta, tak jak pisałem, ale nie ma pewności że będzie działać prawidłowo. 

Zawsze też musisz kupić nowy łańcuch, bo obecny będzie za krótki.

Odnośnik do komentarza

Możesz poczekać trochę, jak zrobisz jakieś 3-4 tys. km to łańcuch i tak będzie do wymiany, to wtedy sobie zmienisz. Albo jak przyjdzie pora na wymianę kasety. Kaseta zwykle przetrzymuje 2-3 łańcuchy, ale pod warunkiem, że wymienisz łańcuch na czas, czyli gdy jeszcze nie jest za bardzo rozciągnięty.

Odnośnik do komentarza

Takie coś kupujesz : https://www.rowertour.com/p/14745/bike-hand-yc-503-przymiar-miernik-zuzycia-lancucha-  Na tej stronie masz od razu opis użycia.

0,75 można dość szybko osiągnąć, u mnie zwykle jest tyle po około 2 tys. km, ale zdarzyło się znacznie szybciej w przypadku taniego łańcucha (HG40),

Jak wymienisz łańcuch przy 0,75, to nie powinno być problemu z pracą nowego łańcucha ze starą kasetą. Jeżeli nie wymienisz, to jest większe ryzyko, że po wymianie łańcucha na nowy trzeba będzie również wymienić kasetę z powodu przeskakiwania łańcucha (kaseta zużywa się razem z łańcuchem i ze starym może działać ok, a z nowym już nie).

Z tym że można robić też inaczej, używać jednego zestawu łańcuch / kaseta nie przejmując się wyciągnięciem łańcucha, W tym przypadku można dociągnąć do 4-5 tys. Jednak potem trzeba wymieniać już i kasetę i łańcuch. Jak się przymierzasz do wymiany kasety na większą, to możesz ten drugi sposób zastosować. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...