Skocz do zawartości

Jak trzymać barana?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

jestem tu nowy, tak jak świeża jest też moja przygoda z nowym rodzajem kierownicy, tj. tzw. barankiem lub drop barem. Choć używam roweru głównie do jazdy w mieście, to chciałem posmakować czegoś nowego, a zarazem najbardziej klasycznego i wymieniłem prostą kierownicę najpierw na krótko na bycze rogi, a teraz na baranka. I frapuje mnie jedna kwestia. Już po kilku minutach jazdy piekielnie bolą mnie dłonie! Ręce trzymam głównie na łapach, tak aby mieć dostęp do hamulców i dobrą zwrotność w miejskiej dżungli. Miejsce oparcia dłoni, tj. przestrzeń między kciukiem, a palcem wskazującym bardzo szybko ulega mi zmęczeniu, a pół godziny jazdy ból jest na prawdę dokuczliwy, mimo, że mam dobre rękawiczki z poduszkami żelowymi. Czy coś robię źle? A może coś nie tak z moimi dłońmi? 

Odnośnik do komentarza

Wymiana prostej kierownicy na baranka z zachowaniem tej samej ramy nie jest najlepszym pomysłem. Rowery z prostą kierownicą mają dłuższe górne rury, te z barankiem krótsze. Powodem jest to, że w kierownica typu baranek ma znacznie większy zasięg niż kierownica prosta. Musisz sięgać dalej do przodu i  przenosisz ciężar ciała z siodełka na kierownicę. Można to trochę skorygować wymianą mostka na krótszy, ewentualnie też o większym wzniosie, ale nie wiem, czy na tyle żeby było wygodnie. Ewentualnie można dać też kierownicę baranek o małym zasięgu (ten parametr jest podawany przez producentów).

Odnośnik do komentarza
Dnia 19.06.2020 o 19:15, pepe napisał:

Wymiana prostej kierownicy na baranka z zachowaniem tej samej ramy nie jest najlepszym pomysłem. Rowery z prostą kierownicą mają dłuższe górne rury, te z barankiem krótsze. Powodem jest to, że w kierownica typu baranek ma znacznie większy zasięg niż kierownica prosta. Musisz sięgać dalej do przodu i  przenosisz ciężar ciała z siodełka na kierownicę. Można to trochę skorygować wymianą mostka na krótszy, ewentualnie też o większym wzniosie, ale nie wiem, czy na tyle żeby było wygodnie. Ewentualnie można dać też kierownicę baranek o małym zasięgu (ten parametr jest podawany przez producentów).

 

Dnia 19.06.2020 o 18:37, boatman napisał:

Źle ustawiona kierownica, albo ogólnie zła pozycja na rowerze wynikająca z geometrii roweru. Zbyt duży ciężar ciała opiera się na dłoniach. Co to za rower?

Dzięki za pomoc, niestety sprzedawca źle dobrał mi kierownicę i jedyne co mi pozostaje w tym momencie, to wyrzucenie jej i montaż prostego drążka. ? Przy wzroście 174 cm usłyszałem wczoraj, że nie nadaję się do baranka...

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Spezzatino napisał:

Przy wzroście 174 cm usłyszałem wczoraj, że nie nadaję się do baranka...

Poważenie ? To raczej ten rower może nie nadawać się do baranka. Ja mam w okolicach 173 cm, rower z barankiem i jest bardzo wygodnie. Fakt, że musiałem wymienić mostek, kierownicę też wstawiłem wygodniejszą (ale wciąż baranek) . Przed tymi operacjami też miałem lekki problem z drętwieniem rąk i większy z bólem pleców. Teraz jest jak najbardziej ok, nie tylko na łapach, ale również w dolnym chwycie. Tak ze da się, trzeba tylko dobrać optymalną dla siebie geometrię.

Edit : na szybko możesz też ewentualnie odrobinę obrócić kierownicę, tak żeby klamki znalazły się trochę wyżej, nawet tylko na próbę, żeby sprawdzić czy to pomoże.

Odnośnik do komentarza

Myślałem, że zobaczę jakąś hybrydę MTB z barankiem, a tu rower jak rower ? I baran całkiem ładny. Wzrost nie ma tu nic do rzeczy, chyba że w ogóle rama jest za duża lub za mała na ciebie. Na zdjęciu siodełko jest sporo wyżej od kierownicy - to wymusza pochyloną pozycję. Jak napisał kolega wyżej - przydałoby się zdjęcie rowerzysty na rowerze, albo informacvja o rozmiarze ramy ?

Odnośnik do komentarza

Łapy na zdjęciu wyglądają na zbyt mocno zadarte do góry. Generalnie kierownica i klamkomanetki powinny być ustawione tak, jak na zdjęciu poniżej:

 DSC_0157-700x466.jpg


Czyli dźwignie pionowo w dół, a górno-boczne (nie wiem jak inaczej je nazwać ? ) odcinki kierownicy, w poziomie.

Kwestię drętwienia rąk może też powodować za duża rama lub za długi mostek.

A ktoś kto powiedział Ci, że nie nadajesz się do baranka, chciał Cię bardzo oszukać.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...