Skocz do zawartości

Uniwersalny rower - Cube, Kellys, Merida - budżet 4 k


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Z góry dziękuje za poświęcony czas na przeczytanie tego posta. 

Chcę kupić sobie rower ale mam na ten temat średnie pojęcie i chciałbym skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego.

Szukam czegoś względnie uniwersalnego z opcją na bardziej ambitną jazdę. Rower będzie używany w mieście i we względnie łagodnym terenie (leśne ścieżki, lasek wolski w krakowie, nadmorskie lasy) w proporcjach 50/50. 

Rzeczy na jakich mi bardzo zależy, to: 

1. Opcja na przypięcie fotelika dla młodszego dziecka.
2. Możliwość założenia bagażnika (z bólem czterech liter jestem w stanie z tego zrezygnować)

Budżet: okolice 4k

Po przewertowaniu formu / internetu takie rowery znalazły się na liście

  • Cube Attention SL
  • Merida Big Nine 500 Lite 
  • Kellys Gate 30 / 50 

zesteawienie w porównywarce: https://katalog.bikeworld.pl/2020/web/porownaj?rowery_gorskie=70522%3A67582%3A67583%3A68163

Kilku znajomych ma też rowery Canyona i bardzo sobie chwalą. Polecono mi  modele z seri Exceed CF. Niestety dwókrotnie przekracza moj budżet. 
Mają kilka tańszych wersji (Grand Canyon 4.0 / 6.0). Niestety nie ma ich gdzie przymierzyć. 

Czy macie doświadczenie z w/w rowerami w kontekście moich wymagań ? Ewentualnie czy jest coś innnego w okolicach podobnej kwoty na co móglbym zwrócić uwagę ? 

Jest jeszcze kilka nurtujących mnie kwestii: 

1. Rozmiar koła  i ramy 

Mam 175 cm wzrosu i waże w zależności od pory roku między 67-73 kg. 

W jaki rozmiar wg. Was powiniennem celować ? 

Przymierzałem się do Cuba w dwóch wariantach: 27.5 18" oraz 29 17". Jeździło mi sie lepiej wersją 29/17 ale miałem wrażenie, że idealnie byloby 29/18 (niestety takiej nie ma).

2. Sklepy rowerowe / Pora zakupu 

Nie jestem w stanie znaleźć sklepu stacjonarnego, w który mógłbym zobaczyć/przymierzyć wszystkie rowery jakie mnie interesują. Albo wogółe nie maja na stanie danej marki albo są braki w rozmiarówkach. Mam wrażenie, że teraz jest wyjątkowo trudny okres na zakup nowego roweru (1. sezon 2. przestoje covidowe). 

Znacie jakies miejsce w Krakowie lub Małopolsce ze względnie szeroką ofertą ? 

Jeszcze raz dziękuję za poświecony czas i sugestie.

Pozdrawiam,

M.
 

Odnośnik do komentarza

Nikt raczej nie odpowie co do fotelika. To zależy od budowy ramy. Do większości da się założyć.
Co do bagażnika to sportowe rowery mtb nie posiadają otworów do jego montażu. Takim jest Kellys Gate.
Z rekreacyjnymi różnie bywa. Cube Attention posiada. Ale chyba ich własny wynalazek. Czy posiada Merida nie wiem
Seria Cube Attention jest serią rekreacyjną. Model Attention jest połączeniem crossa i mtb. Rama ma rekreacyjną geometrię jak cross. Attention ma amortyzator olejowo-sprężynowy i trzyrzędową korbę jak w crossie. Attention SL jest już rowerem z typowo terenowym osprzętem. Ma amor powietrzny i dwurzędowy napęd.

Gate 30 odradzam, nędzny amor ale ogólnie dobry rower. Gate 50 polecam. Niedużo dopłacamy a zyskujemy amor wart 800 zł więcej. Gate 2019 miał sportową geometrię. 2020 ma rekreacyjną.

Merida Big Nine 500 Lite jest rowerem typowo wyścigowym. Ma dobrą ramę ze sztywną osią i dobry. Hamulce podobnie jak w Attention i Attention SL to badziewne MT200 klasy v-brake od razu do wymiany. Trzeba doliczyć 400 zł za upgrade do MT500 jeśli chcemy żeby as zatrzymały z jakiejś górki czy podczas jazdy z dzieckiem w foteliku.
Na temat sklepów może doradzi ktoś z Krakowa. Ja znam tylko Rowmix. Tam sprzedają Specialized. Możesz się przyjrzeć modelowi Chisel, na którym jeżdżę jeśli go jeszcze mają. Model Comp 2019 z napędem 2x byłby bardzo dobrym wyborem.

Potrzebujesz roweru mającego ramę 17,5-18 cali. Attention 19 czyli L ma de facto ramę 18 cali. W Gate 17,5 jest to rozmiar S. W innych zwykle M 17,5 cala.

Tu się gromadzą użytkownicy Chisela:
https://roweroweporady.pl/f/topic/2586-specialized-chisel-nowy-aluminiowy-wyścigowy-ht/

 

Odnośnik do komentarza

@jajacek Bardzo dziękuje za odpowiedź. 

Do Attention SL przymierzałem się do ramy 18" na kole 27,5 - miałem wrażenie, że za mały. Dużo lepiej było w Attention 17" / 29 ale ciągle lekki niedosyt. Spróbuje jeszcze 19"/29 jak znajdę w jakimś sklepie stacjonarnym. Przypomniało mi się, że wersja SL ma otwory na bagażnik a wersja bez nie ale można zamontować ich autorski wynalazek. 

Co do Specialized Comp 2019. To jeśli chodzi o geometrię to będzie bardziej sport czy rekreacja ? Widzę, że są jeszcze jakieś sztuki dostępne w sklepach ale wolałbym bardziej rekreacyjny rower. 

Jutro się przymierze do Kellys Gate 50 2020.

Jeszcze temat bagażników. Thule ma taki uniwersalny wynalazek https://www.thule.com/pl-pl/bike-accessories/rear-bike-racks/thule-tour-rack-_-100090 . Czy ktoś z forumowiczów miał okazję z takiego czegoś korzystać ? Szukam kompromisu. W wakacje chciałbym założyć sakwy i dojechać na plaże ?

 

Serdeczne,

M,

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Spec Chisel to sportowa geometria tak jak w Gate 2019.
Jak rekreacja i sakwy to sugeruję jakiś Cube. Tylne widełki w rowerach sportowych też są czasem krótsze i może być problem z odległością pięty do sakw. No i do rekreacji amor powietrzny nie jest potrzebny. A jego serwis kosztuje 300. Dlatego często namawiam na Attention z amorem, który prawie nie wymaga serwisu a jak wymaga to koszty znikome.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję @jajacek. Jeszcze jedno pytanie. Co czyni geometrię sportową a co rekreacyjną ? 

Wspomniałeś, że Gate 50 2020 ma bardziej rekreacyjną geometrię względem wersji z 2019. Ale porównując tabelki dla obu wersji to praktycznie niczym się nie różnią.

Chce sobie zostawić opcję dla bardziej ambitną jazdę i jestem gotowy dopłacić za trochę lepszy osprzęt. 

Serdeczne,

M.

Odnośnik do komentarza

Geometria Gate 2017/2018/2019

25971.jpg


Geometria Gate 2020



48752.jpg


Jak widać wirtualna górna rura uległa skróceniu o 20 mm. Złagodniały też kąty. Niestety nie podawano wcześniej wysokości kokpitu (stack), więc nie wiem jak była uprzednio. W modelu 2020 jest ona na poziomie sportowych rowerów mtb.

W Cube Attention 2020 17 cali reach jest 391 a stack 623. W 19 cali reach 407 a stack 633.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...