Skocz do zawartości

Czy taka przesiadka będzie miała sens? (Cube Cross vs Kelly's Cliff 50)


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Od paru lat jeżdżę Kellysem Cliff 50 (w tej specyfikacji). W gruncie rzeczy nie mam na co narzekać*, ale korci mnie, żeby coś zmienić. Za zmianą oprócz samej pokusy przemawia fakt, że jeżdżę na zbyt dużym rowerze - mam 1.73 m wzrostu a mój Kelly's ma ramę 21" (powinna być 19"). W jeździe rekreacyjnej mi to nie przeszkadza, nie skarżę się na ból pleców ani inne przypadłości. A i dłuższe trasy (ok. 70 km) nim robiłem. Ale do rzeczy.

Wzrost - 1,73

Waga - 56 kg

Trasy: na co dzień od domu do stacji kolejowej 8 km po asfalcie i chodnikach, w weekendy las (po 20-30 km). Raz na miesiąc robię cięższy wypad w tereny leśne (Kampinos, Mazowiecki Park Krajobrazowy, okolice Pilawy itd). Wiem, że cross nie jest stworzony do trudniejszych wypadów, ale z drugiej strony odbywam ich tak mało, że chyba nie ma sensu kupowanie MTB 29". Trudno, jak będzie piach, zejdę i poprowadzę rower rozmawiając z towarzyszami wycieczki.

Biorę pod uwagę zmianę Kellysa na innego crossa, z bardziej dopasowana ramą (50 cm powinna być idealna, miałem kiedyś taką w Wheelerze i ten rower za czasów liceum i studiów zajeździłem na śmierć; miał dziadowski osprzęt, ale był mega wygodny). 

Niecałe 15 km od domu mogę kupić tego oto Cube'a Cross w przystępnej cenie. Nie jest piękny,, ale osprzęt ma teoretycznie lepszy. Czy waszym zdaniem odczuję różnicę jeżdżąc po szutrze / polnych drogach? Wizualnie jest ok, najbardziej podobają mi się Specialized Crosstraile, ale w okolicy żadnej używki na razie nie ma, a kupna nowego roweru nie biorę pod uwagę. 

* pomijając sytuację , w której w Mazowieckim Parku Krajobrazowym w czasie podjazdy pod górę pękł mi bębenek. Wyjazd się skończył a ja prowadziłem rower spory kawal do samochodu. Ale to była moja wina - rower spędził niejedna ulewę nieosłonięty przy stacji kolejowej. Deszcz zrobił pewnie przez lata swoje.

 

 

Odnośnik do komentarza

Przy 173 prawidłowym rozmiarem jest 17,5 cala. Jako były posiadacz Crosstraila Experta moge powiedzieć że jest to rower w 90% na drogi utwardzone a na teren bardzo okazjonalnie. Przy 175 wzrostu miałem Crosstraila 17,5 cala i był dobry rozmiarowo. Większy oznaczałby potrzebę założenia krótszego mostka co w takim rowerze nie powinno być stosowane. Miał dwie zalety. Bardzo niską wagę, bo kiedyś robiono go na bardzo lekkich stopach i dobry osprzęt. Ważył 11,9 kg. Ale nie był to dobry rower. Korbę 2x miał do kitu. Natomiast ramę M4 miał super.

Jedyną zaletą roweru typu cross nad rowerem mtb 29 cali jest napęd. Pod warunkiem że jest on 3x z trekkingową korbą np. 48x38x28. Wtedy cross bije 29era w rozwijaniu dużych prędkości na asfalcie. We wszystkim innym 29er jest lepszy. Ma lepszy amortyzator, zwykle lepszą ramę, lepsze koła, lepsze hamulce. Można też zawsze założyć węższe opony na asfalt. Jeżdżę głównie po KPN ale również po MPK, WAT, Lasku Bielańskim czy górach. Cross nie radzi sobie dobrze w terenie. Głównie ze względu na niedziałający amortyzator (90% z nich nie działa, to znaczy nie ugina się w sposób kontrolowany i na większej długości) i zbyt wąskie opony. Na piachach KPN i MPK nie radzi sobie prawie wcale. Chyba że jest po deszczach albo na wiosnę i jesienią. Crossa sprzedałem i nie wrócę do tego typu roweru. Wśród moich znajomych, crossy mają już tylko ci, co jeżdżą turystycznie po asfaltach i są zwykle sakwiarzami.

Jeśli chodzi o napęd to dla mnie standardem jest Deore na którym jeżdżę od ponad 20 lat. W crossie nic więcej nie potrzeba. Ale na asfalt Alivio też jest wystarczające. W terenie odczuwa się różnicę.

Ja bym wolał kupić używany Cube Attention albo Cube Analog. Niektóre (a może wszystkie) miały korbę 3x, geometrię podobną do crossa a znacznie lepszy amor i możliwość montażu szerokich opon.

Odnośnik do komentarza

Sugeruję jednak nam zaufać że odpowiednią ramą do Twojego wzrostu jest 17-17,5 cala. Doradzałem setkom osób i jeździłem na dziesiątkach rowerów. X-Caliber 9 jest to przyzwoity rower typu rekreacja plus ale tańsze Kellys Gate 50/70/90 technicznie zjadają go na śniadanie.

Tu ciekawa tabelka Amazona jeśli chodzi o ramy. Trzeba sobie przeliczyć na miary imperialne. 5'8"  to jest 172,7 cm

mountain_bike_sizing_chart._CB485930461_

Odnośnik do komentarza

Dzięki wielkie za odpowiedź ? Pożyczyłem od dalszego znajomego Kellys Gate 30, rozmiar 17". Nie potrafię jeździć na takiej ramie. Wiem, że to ma ręce i nogi, ale po dwóch dniach i kilkudziesięciu kilometrach brak mi wyprostowanej pozycji z crossów. Przymierzę jeszcze kilka rowerów, ale myślałem, że ten wybór będzie łatwiejszy ? 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...