Skocz do zawartości

Pierwsza szosa - pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Mam na imię Łukasz i chciałbym rozpocząć swoją przygodę z jednośladem ?.

Ma być "szosa", najlepiej endurance, sylwetka raczej "wygodna" (przynajmniej na początek). Jazda głównie po asfalcie, góry i podjazdy także. Mam parę w nogach i wiem co to kadencja ?. Kocham się ścigać! Chciałbym coś od Shimano 105 w górę. 

Mam 176 cm wzrostu i ważę 85 kg. Długość "nogawki": 79 cm. Walczę z nadwagą i chorobą, ale to nie temat na forum. Z kalkulatorów wychodzi rama 53-54 (w porywach 55 cm ?).

 

Kilka propozycji:

 

Concorde: www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-r-54-pelna-ultegra-CID767-IDEy5b3.html ;

Empella Energy: www.olx.pl/oferta/empella-energy-sm-ultegra-rower-szosowy-szosa-carbon-aero-tri-raty-fv-CID767-IDDHGFv.html ;

Giant TCR: www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-giant-tcr-rozmiar-l-shimano-105-11s-CID767-IDCvuKx.html ;

Merida Xtreme 905: www.olx.pl/oferta/merida-xtreme-905-m-54cm-105-ultrgra-ritchey-CID767-IDExNrM.html ;

Merida Road: www.olx.pl/oferta/merida-road-kolarka-szosowy-CID767-IDAKqcU.html ;

Merida Race Lite 905: www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-merida-race-lite-905-shimano-ultegra-nowe-kola-CID767-IDAarEb.html ;

Sensa Umbria: www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-sensa-umbria-shimano-105-carbon-trek-cube-giantszosa-CID767-IDBKsJv.html ;

Giant TCR: www.olx.pl/oferta/szosa-giant-tcr-CID767-IDpgmNt.html ;

Giant TCR Alliance 2.0: allegrolokalnie.pl/oferta/giant-tcr-alliance-2-0-m-uzywany-stan-bdb ;

Giant TCR: www.olx.pl/oferta/szosowy-giant-tcr-compact-alu-carbon-kola-triathlon-2x9-shimano-105-CID767-IDD0Cpl.html.

 

Co sądzicie? Na który egzemplarz warto zwrócić uwagę?

 

No i kask ?!

Znalazłem super ofertę: 

1. https://www.olx.pl/oferta/nowy-45-kask-szosowy-bolle-the-one-road-l-58-62-white-carbon-CID767-IDElkC7.html (tylko kolor kiepski, ale jakoś przeboleję). Taki kask będzie o.k.?

A może:

2. https://www.olx.pl/oferta/bolle-the-one-road-kask-rowerowy-szosa-58-62-cm-CID767-IDEj5Kc.html,

3. https://www.olx.pl/oferta/nowy-kask-northwave-storm-l-xl-nowy-450-u-mnie-duzo-taniej-CID767-IDEyWJA.html,

4. https://www.olx.pl/oferta/kask-rowerowy-force-scorpio-mtb-szosa-marathon-xc-triathlon-CID767-IDEkdiK.html,

5. https://www.olx.pl/oferta/kask-szosa-lazer-genesis-l-matt-white-roz-58-61-cm-CID767-IDxUvsw.html.

 

Będę ogromnie wdzięczny za odpowiedź!

Łukasz

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
15 godzin temu, jajacek napisał:

Albo lubię się ścigac i szosa race albo ma być wygodnie i endurance. Rama maks 54. Jaki to ma być budżet?

Dziękuję za odpowiedź!

Docelowo chciałbym się zająć szybką jazdą na dłuższych odcinkach (na początek 300 km/tyg.). Nie chcę zbyt szybko zmieniać roweru, a boję się, że geometria Race może być dla mnie na początku za trudna. Chyba, że w jakimś stopniu skoryguję ustawieniami mostka?

Budżet za rower do 2500 zł.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, thalcave napisał:

A kask lepiej kup lub przynajmniej po przymierzaj lokalnie - kupowanie w necie, potem ewentualne wymiany bo kask nie pasuje idealnie do Twojej głowy może trochę zająć.

Tak, jestem tego świadomy, dlatego na samym początku chciałbym kupić kask, buty, odzież i resztę potrzebnych gratów, a rower zostawić na koniec. 

Zdecydowałem się na Bolle. Cena jest naprawdę atrakcyjna, a recenzje mówią same za siebie. No i podoba mi się :-).

Odnośnik do komentarza

Zaktualizowałem listę i powiększyłem budżet do 3000 zł ?!

Skupiłem się na takich, które mogę obejrzeć przed zakupem. Nie mam pojęcia czy warto wydawać na pierwszy rower takie pieniądze, ale liczę na Waszą wiedzę i pomoc. Znajdą się i ścigacze, ale jeśli Waszym zdaniem warto od razu wejść do głębokiej wody, to ja się dostosuję ?.

 

1400 - 2000 zł:

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-r-54-pelna-ultegra-CID767-IDEy5b3.html ;

www.olx.pl/oferta/merida-xtreme-905-m-54cm-105-ultrgra-ritchey-CID767-IDExNrM.html ;

www.olx.pl/oferta/bianchi-via-nirone-campagnolo-veloce-rozmiar-54-krakow-CID767-IDEELGC.html ;

www.olx.pl/oferta/szosowy-ridley-excalibur-r-54-CID767-IDzBt3w.html ;

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-trek-CID767-IDEwxKU.html ;

 

2000 - 2500 zł:

allegrolokalnie.pl/oferta/giant-tcr-alliance-2-0-m-uzywany-stan-bdb ;

www.olx.pl/oferta/szosa-focus-variado-ultegra-fulcrum-pro-aluminium-carbon-CID767-IDDbxSn.html ;

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-colnago-arte-na-ultegra-6600-8-89kg-kolarka-CID767-IDBebzm.html ;

 

2500 - 3000 zł:

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-kolarzowka-radon-r1-CID767-IDytU9X.html ;

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-merida-905-szosa-szosowka-kolarzowka-trek-scott-giant-CID767-IDDI3Oo.html ;

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-ridley-noah-ultegra-carbon-na-osobe-170-180cm-CID767-IDvcdZE.html ;

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-ultegra-dt-swiss-centurion-krakow-CID767-IDADEWD.html ;

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-szosa-giant-defy-0-ultegra-roz-ml-53-5-CID767-IDASaI8.html ;

www.olx.pl/oferta/szosa-price-pro-ultegra-di2-55cm-CID767-IDBQlYv.html .

 

Z tych rowerów muszę coś wybrać. Będę ogromnie wdzięczny za pomoc!

 

Odnośnik do komentarza

Sugeruję tylko w miarę nowoczesne rowery na nowoczesnym osprzęcie. Rama nie większa niż 53. Mniejsza może być.

Te Centuriony pewnie z wypożyczalni odkupione. One i Giant Defy mogą być. Rowery w rozmiarze L nie dla Ciebie. Focus może być.

Nawet Ridley Excalibur, którego miałem i na którym mój młody wygrywał etapy Małego Wyścigu Pokoju się znalazł. Puściłem go rok temu za 2700. Teraz prawie taki sam 1000 taniej. Ale na pierwszą szosę nie polecam. Za sztywny. No i to jest za długa rama. Resztę bym odpuścił.

Odnośnik do komentarza

Z tą geometrią race to jest niestety tak, że bez dobrego przygotowania fizycznego, dobrej elastyczności i dobrego bike fittingu można nabawić się problemów. Mój kolega, będący tu na forum, miał przez jakiś czas porażenie nerwu łokciowego. Szosa race to nie jest tylko pozycja. Wszystko w niej jest nastawione na jak najmniejsze straty energii i jak najlepsze napędzanie roweru do przodu. Komfort jeśli występuje, jest skutkiem ubocznym a nie zamierzeniem twórców.

Więc sugeruję szosę endurance. Gdybym kupił na początku endurance a nie race, to oszczędziłbym sporo kasy na rehabilitację rwy kulszowej i innych dolegliwości. Dojście do tej konstatacji zajęło mi 5 lat ? Ale to była era sprzed FB i różnych innych internetowych wynalazków.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, jajacek napisał:

Sugeruję tylko w miarę nowoczesne rowery na nowoczesnym osprzęcie. Rama nie większa niż 53. Mniejsza może być.

Te Centuriony pewnie z wypożyczalni odkupione. One i Giant Defy mogą być. Rowery w rozmiarze L nie dla Ciebie. Focus może być.

Nawet Ridley Excalibur, którego miałem i na którym mój młody wygrywał etapy Małego Wyścigu Pokoju się znalazł... (...)Ale na pierwszą szosę nie polecam. Za sztywny. No i to jest za długa rama. Resztę bym odpuścił.

Dziękuję, Pańskie porady dużo mi pomogły!

 

Zawężam krąg poszukiwań do czterech egzemplarzy:

 

Concorde Mistral 540; Ultegra, 1700 złwww.olx.pl/oferta/rower-szosowy-r-54-pelna-ultegra-CID767-IDEy5b3.html ;

Merida XTreme 905; 105, 1700 złwww.olx.pl/oferta/merida-xtreme-905-m-54cm-105-ultrgra-ritchey-CID767-IDExNrM.html ;

Focus Variado, Ultegra, 2200 złwww.olx.pl/oferta/szosa-focus-variado-ultegra-fulcrum-pro-aluminium-carbon-CID767-IDDbxSn.html ;

Giant Defy, Ultegra, 3000 zł: www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-szosa-giant-defy-0-ultegra-roz-ml-53-5-CID767-IDASaI8.html .

 

Jeśli zdecydowałbym się na jeden z nich, to za jaką kwotę warto kupić każdy z osobna?

Concorde jest mocno poobijany, ale z Ultegrą. Merida XTreme do mnie przemawia, została rozebrana i wyczyszczona, nigdzie nie ma rdzy, no i kontakt z Właścicielem jest więcej niż "wzorowy". Focus taki w połowie; kaseta z Tiagry, łańcuch ze 105... Giant jest piękny (chociaż zęby dość mocno wytarte), ale i drugie tyle droższy. Czy warto?

Warto na pierwszy rower wykładać trzy tysiaki czy lepiej przeznaczyć połowę z tego, pojeździć, sprawdzić "co z czym" i dopiero wtedy zdecydować się na zakup? Jako początkującemu będzie mi "od razu" lepiej na takim Giancie niż na modelach z niższej półki cenowej?

 

Odnośnik do komentarza
39 minut temu, jajacek napisał:

Z tą geometrią race to jest niestety tak, że bez dobrego przygotowania fizycznego, dobrej elastyczności i dobrego bike fittingu można nabawić się problemów. Mój kolega, będący tu na forum, miał przez jakiś czas porażenie nerwu łokciowego. Szosa race to nie jest tylko pozycja. Wszystko w niej jest nastawione na jak najmniejsze straty energii i jak najlepsze napędzanie roweru do przodu. Komfort jeśli występuje, jest skutkiem ubocznym a nie zamierzeniem twórców.

Więc sugeruję szosę endurance. Gdybym kupił na początku endurance a nie race, to oszczędziłbym sporo kasy na rehabilitację rwy kulszowej i innych dolegliwości. Dojście do tej konstatacji zajęło mi 5 lat ? Ale to była era sprzed FB i różnych innych internetowych wynalazków.

Na przygotowanie fizyczne nie narzekam, elastyczność też w miarę dobra. Bikefitting chciałbym wykonać i udać się tam z zakupionym rowerem.

Mam jednak świadomość, że moje ciało, mimo iż subiektywnie czuje się dobrze, to po wizycie u specjalisty może się okazać, że wiele mu do tej gibkości brakuje. 

Na chwilę obecną odkładam plany o ściganiu i wybieram coś spokojniejszego ?. Dziękuję!

Odnośnik do komentarza

W pewnych kwestiach się nie zrozumieliśmy. Ultegra, Ultegrze nierówna. W tych tanich rowerach mamy Ultegrę z roku bodajże 2008. Pracuje ona bardzo dobrze, jeśli nie jest mechanicznie uszkodzona. Natomiast ma cholernie niewygodne klamki, do których nigdy nie mogłem się przyzwyczaić. Nowa Tiagra 4700 pracuje na podobnym poziomie co stara Ultegra. Między nowym Shimano 105 a Ultegrą, różnica dla amatora jest niemal niewyczuwalna.

Teoretycznie kupiłbym tego Focusa. Sprawdziłem jego review i nie jest pozytywne jeśli chodzi o komfort. Maszyny znane z komfortu to Specialized Roubaix, Trek Domane, Giant Defy i parę innych. Byłbym skłonny zapłacić 3-3,5k ale za używany rower tego typu na karbonowej ramie. I nie ma znaczenia że to pierwszy rower. Mam Roubaix i jeżdżę na nim od wielu lat. Na modelu SL2 z bodajże 2012. Jeździ się znakomicie. Za rower na ramie alu z Shimano 105 nie dałbym więcej niż 2k, bo można kupić nowy za niewiele ponad 3k.

https://www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-specialized-roubaix-54-shimano-ultegra-carbon-CID767-IDzQzJ5.html#06a8cf0894
 

Odnośnik do komentarza

Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie.

W takim razie zostaje tylko ta Merida i Focus (chociaż i taki carbon się znalazł: https://www.olx.pl/oferta/merida-scultura-905-evo-54cm-m-l-carbon-szosa-ultegra-rower-szosowy-CID767-IDEx1Lp.html#1f1f835447 ?).

1600 zł w pierwszym przypadku i 2100 zł w drugim to akceptowalne sumy czy trzeba zejść niżej? Zarówno jeden jak i drugi mogę obejrzeć osobiście, a w moim przypadku to już dużo ?.

Odnośnik do komentarza

W cenie Focusa pojawiły się jeszcze dwa egzemplarze Giant'a:

www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-giant-defy-CID767-IDE6Atq.html ;

www.olx.pl/oferta/giant-defy-1-rozmiar-m-CID767-IDzcncJ.html .

Różnice pewno w szczegółach (np. koła), ale dla sprawnego oka od razu widoczne ?. Skoro Defy ma być komfortowy, to może warto?

W każdym razie jutro jadę zobaczyć Focusa.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...