Skocz do zawartości

Cross czy fitness 2000-2500?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zaczynam swoją przygodę z rowerem. Do tej pory jeździłem tylko rowerem dziewczyny ? Z uwagi, że panuje "kwarantanna" nabyłem ( powiedzmy) podstawową wiedzę aby się do tego zabrać.

Niestety "ugrzązłem" w czułym punkcie. Roweru używany będzie do przejażdżek 25-35km ( 85% asfalt, 5% kostka brukowa, 10% ubity szuter)

Stoję przed wyborem cross/"fitness", z uwagi na to, że nie mam za bardzo doświadczenia i ciężko określić mi czy "fitness" spełni moje wymagania.

Nie mam bladego pojęcia czy brak "amortyzacji" nie będzie mi przeszkadzał i czy nie stracę zębów jadąc po jakimś bruku.

Dlaczego ewentualnie sztywny widelec? Możliwe, że jeżeli się "nakręcę" będę robił w pojedynkę dłuższe trasy.

Pytanie czy dobrze rozumuje czy na początek za bardzo nie kombinować i kupić po prostu crossa?

Budżet niewysoki 2000-2500zł, dlatego o gravelu raczej nie wspominam.

Wzrost 178/ Waga 78kG.

Co ewentualnie w tej cenie: Kross Seto, Trek FX2 Disc ( mega mi się podoba, ale osprzęt trochę boli)?

A z rowerów typu cross co moglibyście polecić?

Może kupić rower cross i ewentualnie dać jakieś oponki - grubość 32?

Z góry dziękuję za podpowiedź!

 

 

Odnośnik do komentarza

W tej cenie i jeździe głównie po asfalcie lepsze będą te fitnesy które znalazłeś. Przy tej szerokości opon, czyli 35 mm nie będzie problemów z jakąś kostką brukową, czy szutrem. Do lasu też wjedziesz w razie potrzeby. Trochę powyżej budżetu możesz dostać Tribana albo z barankiem (https://www.decathlon.pl/rower-szosowy-triban-rc500-id_8502354.html) , albo prostą kierownicą (https://www.decathlon.pl/rower-szosowy-triban-rc500-id_8548314.html) . Z tym że fabrycznie masz opony 28 mm, to już jest trochę za mało do rekreacyjnej jazdy, można w wymienić na 35 mm, ale to jeszcze podniesie koszt.

Typowe crossy z amortyzatorem, regulowanym mostkiem, amortyzowaną sztycą, to są rowery przeznaczone do okazjonalnej jazdy na krótkie dystanse. Jeżeli masz większe ambicje to nie warto iść w tą stronę. Jeżeli ma być szybko na szosie, a jednocześnie czasami zjazd na polne drogi, to model taki jak Triban z szosowym napędem. Jeśli chcesz trochę większego komfortu i większą uniwersalność, to taki fitness jak Kross Seto czy Trek FX.

Jak chcesz coś jeszcze bardziej uniwersalnego, to ciekawym modelem jest Marin Muriwoods : https://www.marinbikes.com/pl/bikes/20-muirwoods-29er  Opony możesz dać odi 32 mm do nawet 50. Ale to jest stal, czyli z jednej strony bruk niestraszny, można jeździć również w terenie, ale waga trochę większa niż alu (choć i tak mniejsza od typowego crossa gdzie amortyzator dodaje 1,5 kg do wagi, niewiele dając w zamian). 

Odnośnik do komentarza

Tu masz jeszcze ciekawy model w niższej cenie, a osprzęcie nawet lepszym od Krossa czy Treka https://allegro.pl/oferta/nowosc-lazaro-aero-v3-wypas-na-szose-alivio-19-7440285799  . Tyle tylko że hamulce v-brake. W przypadku Treka płacisz za markę, choć z drugiej strony dostajesz też lepszą i pewniejszą gwarancję. Swoją drogą sam mam Treka, stary model. Kupiłem go w wersji cross, a potem stopniowo wymieniałem poszczególne części (amortyzator i sztyca amortyzowana szybko się zużyły, regulowany mostek i gięta kierownica utrudniały szybszą jazdę), tak że ostatecznie wyszedł mi taki własnie fitness jak Trek FX2. Niedawno przesiadłem się na gravela, głównie żeby spróbować czegoś nowego. Natomiast tym Trekiem jeździło się bardzo fajnie. Sztywny aluminiowy widelec który wstawiłem zamiast amortyzatora doskonale się sprawdzał, nawet z oponami 32 mm nie było problemów w jeździe po mieście, w tym po ścieżkach rowerowych z kostki. Jakieś szutry czy polne ubite drogi też nie było problemu. Na trudniejsze warunki, czy do jazdy z sakwami zakładałem szersze opony 38 mm. Tak się prezentował na wyprawie w ubiegłym roku: 

 

20190713_194721_small.thumb.jpg.1bfe5ad3f41a68a52dd4409435182efa.jpg

 

20190713_194728_small.thumb.jpg.960fc6f631f9ae39005a311204cf3c6a.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...