Skocz do zawartości

Jaki Gravel do 5000zł?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję zakup gravela do ok. 5000zł. Zależy mi na komfortowej pozycji i możliwości założenia opon 32mm-35mm. Potrzebuję roweru głównie na asfalt, z możliwością zjechania na utwardzone drogi (70-80% asfalt, 20-30% teren). Mam 170cm wzrostu, w przekroku ok. 78cm. Zastanawiam się nad:

  1. Marin Gestalt 2 https://www.marinbikes.com/pl/bikes/20-gestalt-2. W zasadzie ma wszystko czego potrzebuje tj. sztywne osie, opony 32mm, osprzęt shimano tiagra. Problem mam tylko z doborem rozmiaru ramy. Marin na stronie sugeruje 54, tylko nie wiem czy ten rozmiar nie będzie za duży. W jednym sklepie mówią żebym brał 52, a w drugim 54. Mógłby ktoś pomóc?G2.jpg.0d971f731d84518703a979f185350618.jpg
  2. Cannondale Topstone https://www.cannondalebikes.pl/rowery/2020-szosowe/gravel/topstone/topstone-sora. Rower na osprzęcie Sora, więc półka niżej. Plusem jest możliwość założenia szerszych opon niż w Marinie. Tutaj myślę nad rozmiarem S.
  3. Ostatnia opcja to Cube Nuroad Pro https://www.cube.eu/pl/2020/bikes/road/cyclocross-gravel/nuroad/cube-nuroad-pro-blacknsharpgreen-2020/. Podobnie jak Marin ma wszystko czego potrzebuje, tylko chyba pozycja będzie bardziej "sportowa". W przypadku Cuba zastanawiam się nad rozmiarem 53.

Który rower byście polecili, z nastawieniem na komfort? Jaki rozmiar byłby dla mnie najlepszy?

Odnośnik do komentarza

Jeżeli ma być komfortowo to Marin. Cube ma faktycznie bardziej sportową geometrię. Przymierzałem się do obydwu, Marin 54, Cube 53, mam 173 cm wzrostu. Gestalta ostatecznie nie kupiłem tylko dlatego, że chciałem móc założyć opony w okolicach 40 mm, a w nim wchodzą max 35. Natomiast pod względem wygody bardzo mi pasował. 

Jak sobie policzysz stosunek stack/reach dla Gestalta w rozmiarze 52 i 54, to zobaczysz, że dla 54 wychodzi sporo więcej (1,51 dla 52 i 1.55 dla 54, im ten współczynnik większy, tym pozycja bardziej wyprostowana). Czyli jak chcesz być bardziej wyprostowany, to lepszy będzie rozmiar 54. Górna rura w tym rowerze jest nisko, tak, że nie powinno być problemu z przekrokiem.

Swoją drogą, to chyba podałeś wyżej tabelkę z geometrią dla modelu z 2019, dla 2020 jest tutaj : https://www.marinbikes.com/pl/bikes/20-gestalt-2  . Z tego co widzę, we wszystkich rozmiarach aż do 56 dają teraz krótkie mostki 60 mm, co jeszcze bardziej wyprostuje sylwetkę (bliżej kierownica = mniej zgięte plecy ) . 

Odnośnik do komentarza
28 minut temu, pepe napisał:

Swoją drogą, to chyba podałeś wyżej tabelkę z geometrią dla modelu z 2019, dla 2020 jest tutaj : https://www.marinbikes.com/pl/bikes/20-gestalt-2

Na stronie Marin Bikes jest błąd. Do Gestalta 2 została wklejona geometria od Gestalta X10, dlatego wrzuciłem specyfikację z 2019 roku. Sam rower nic się nie zmienił w porównaniu do tego z 2019 roku. Podnieśli tylko cenę ? Gestalt w rozmiarze 52 ma mostek 60mm, natomiast w rozmiarze 54 80mm.

@pepe Jakie miałeś odczucia po przymiarce Gestalta w rozmiarze 54? Myślisz, że na mój wzrost (170) mógłby być dobry?

Odnośnik do komentarza

Mi ten Gestalt w rozmiarze 54 pasował. Czy dla Ciebie będzie ok, trudno jednoznacznie powiedzieć. Prawdopodobnie mógłbyś wybrać zarówno 52 jak i 54. To bardziej zależy od preferencji. Tak jak pisałem, jeżeli chcesz mieć bardziej wyprostowaną pozycję, to raczej 54, jeśli trochę bardziej pochyloną 52. Chociaż tak całkiem pewności nie mam, bo jednak w rozmiarze 54 mostek jest 2 cm dłuższy, co też wpływa na geometrię. Jeżeli wybierzesz 54 i okaże się, że kierownica jest za daleko (za bardzo musisz się wyciągać do przodu), można wymienić mostek na krótszy o tym samym wzniosie. Dla odmiany gdybyś wybrał 52 i kierownica byłaby zbyt nisko, można wymienić mostek na taki o większym wzniosie (standardowo jest chyba 7 stopni, można wymienić na 17 lub 35). Albo gdyby była za blisko, można dać mostek 80 zamiast 60.

Ja kupiłem w tamtym roku Fuji Jari 1.5 i też miałem ten dylemat, czy 52 czy 54, W przypadku Jari przekrok w rozmiarze 54 był dla mnie za duży i ostatecznie kupiłem 52. Pozycja na nim była dość pochylona (jak dla mnie), ale uznałem że jest w sumie ok po jeździe próbnej. Niestety okazało się, że mój kręgosłup jednak nie wytrzymuje w tej pozycji zbyt długo, wcześniej też już z nim miałem problemy, ale myślałem że się przyzwyczaję. Tak się jednak nie stało. Górny chwyt był dla mnie i za daleko i za nisko. Tak że ostatecznie wymieniłem i kierownicę i mostek, tak że uzyskałem podniesienie kierownicy (czy też raczej miejsca gdzie mam dłonie) o jakieś 3 cm i przysunięcie bliżej też o jakieś 2-3 cm. Bardzo radykalna modyfikacja, ale dopiero teraz jest mi wygodnie, choć oczywiście opory powietrza są większe (no ale mam jeszcze dolny chwyt w zapasie). W przypadku gdybym wybrał 54 z Jari, raczej nie musiałbym tyle wymieniać, wystarczyłaby albo tylko skrócenie mostka, albo sama wymiana kierownicy. (Tak mi wychodzi z wyliczeń, bo oczywiście na żywo nie miałem możliwości spróbować).

Nie wiem czy ci cokolwiek pomogłem ? . W każdym razie, dobra wiadomośc jest taka, że nawet jeśli nie trafisz idealnie z rozmiarem i geometrią to sporo jeszcze można skorygować mostkiem (taniej) i inną kierownicą (drożej).   (pod warunkiem, że nie wybierzesz 50 albo 56 ? )  Jeżeli nie masz problemów z kręgosłupem, to też prostsza sprawa, bo do niższej pozycji można się przyzwyczaić. 

Pytanie też z jakiego roweru się przesiadasz. Jeżeli z jakiegoś rekreacyjnego crossa, to trzeba mieć właśnie świadomość, że pozycja na większości graveli będzie jednak bardziej sportowa. Jeżeli z jakiegoś starego mtb, to może być odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, pepe napisał:

Pytanie też z jakiego roweru się przesiadasz. Jeżeli z jakiegoś rekreacyjnego crossa, to trzeba mieć właśnie świadomość, że pozycja na większości graveli będzie jednak bardziej sportowa. Jeżeli z jakiegoś starego mtb, to może być odwrotnie.

Wcześniej jeździłem na rowerach cross i mtb, dlatego mam taki dylemat z doborem ramy gravelowej. Będę chciał jeszcze przymierzyć Gestalta w rozmiarze 54. Miałem okazję przymierzyć się do 52 i tam musiałbym mieć dłuższy mostek (bazowo 60mm). W 52 miałem odczucie, że za mało jestem wyciągnięty, choć mogło to być tylko moje złudzenie. Z tego co wiem to Marin wszystkie gravele robi z nastawieniem na bardziej wyprostowaną i komfortową pozycję. Chciałbym jeszcze się przymierzyć do bardziej sportowego Nuroad w rozmiarze 53. Niestety z tym rozmiarem jest duży problem, bo najszybciej pojawi się w sklepach dopiero pod koniec kwietnia (info od importera).

@pepe Czy Nuroad w rozmiarze 53 był dobry na twój wzrost? 

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Mam marina gestalt 2 i wiem że tam będzie trudno założyć z tyłu oponę powyżej 32 mm ponieważ jest za mała przesztrzeń między przerzutką A oponą musiałbyś kombinować ze zmienianiem przerzutki  ale fabryczne wtb daje radę.Ps ja jeżdżę długie dystansy w 80-90 % po szosie a ramę mam 56 przy wzroście 184 i na początku muszę się przyzwyczaić do tej ramy bo jeździłem cały czas na góralu

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...