Skocz do zawartości

Kompatybliność


gpg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam problem i proszę o radę dot. kompatybilności napędu.

Buduję swoją maszynę na starej ramie od górala. Źle się za to wziąłem, ale no teraz muszę jakoś wybrnąć. Kupiłem kierownicę baranka (sic!), do niej klamki i manetki:

Shimano Deore BL-T611 v-brake i Shimano Deore SL-M610 2/3x10s I-spec B

oraz piastę z bębnem na 10 rzędów: NOVATEC RH802SB - 36-otw idę za ciosem i planuję dalsze zakupy, tj. kasetę:

SHIMANO CS-HG500 DEORE TIAGRA 10rz  11-25T

przerzutkę tył:

Shimano Deore RD-M610 GS 10S

i się zatrzymałem na tym bo nie wiem czy będą kaseta i przerzutka będą kompatybilne z manetkami. Wcześniej myślałem o przerzutce tiagry, ale podobno ciąg linek jest inny i nie zagra z manetką.

Co byście proponowali do posiadanej już przeze mnie manetki Shimano Deore SL-M610 2/3x10s I-spec B i chęci kupna kasety SHIMANO CS-HG500 DEORE TIAGRA 10rz  11-25T (ew. 34T typowe deore). Dodam, że zależy mi na płynnych przełożeniach i możliwie jak najszybszej jeździe - stąd 25T.

Czy przerzutka Shimano Deore RD-M610 GS 10S byłaby odpowiednia do tej kasety tiagry? Wg specyfikacji na stronie producenta największa koronka powinna mieć ponad 30T.

Pytanie też o przednią przerzutkę i korbę - jaką wybrać? Przerzutkę- myślałem o Shimano Tiagra FD-4700-B 2x10 i znów czy jest ok do manetek.

Korbę chciałbym dwu blatową coś w tej okolicy 50z, ale jest problem z dostępem kompatyblinych kwadratów (obecnie mam suport zintegrowany z osią kwadrat.) do 10 rzędów z tyłu. Są co prawda takie rozmiary, ale do 7/8/9 rzędowych. Czy może w ogóle zmienić suport na inny typ (Hollow np.Tiagra BB-RS500), jest to możliwe w starych ramach?

Z góry dziękuję za pomoc.

TLDR: Chcę kupić napęd na tył kompatybilny z posiadanymi manetkami i możliwie z jak najmniejszą koronką, tą koronkę 10rz oraz łańcuch. Chciałbym również przerzutkę pod 10rz i korbę z blatem ok. 50z, ale nie wiem czy i jaką przerzutkę obsłuży mi posiadana manetka.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. A co w przypadku gdybym chciał przerzutkę od tiagry do tyłu? faktycznie nie spasuje ciąg linki? Bo tak myślę, że lepiej by obsłużyła tą kastę 11-25T, która z kolei dla przerzutki deore (jak shimano na stronie podaje) jest za mała (tam min. największa zębatka tylna to 34T).

A co do korby to może wyrzucić cały ten support na kwadrat i włożyć jakiś BSA Hollowtech (np. tiagry BB-RS500). No i też co z tym ciągiem linki z przodu manetka deore a przerzutka byłaby tiagry....

Korba dowolna 9/10/11 zadziała? Sorry, nie chce żeby wyglądało to jako czepianie się, ale po prostu naczytałem się o łancuach, które mogą nie spasować na za szerokie zębatki albo za wąskie miejsca pomiędzy. Jak to jest w końcu różnie piszą.

P.S. Z barankiem to było tak, że chciałem o tyle uniwersalny osprzęt (klamki i manetki na zamykanej obejmie), żeby ewentualnie jak się znudzi pozycja siedząca to zmienić kierownice na ergonomiczną i przełożyć wszystko bez problemu (mostek mam regulowany, przy szybkim napędzie pojechałbym wtedy i szybko i wygodnie - coś jak trekking).

Odnośnik do komentarza

Imo za dużo kombinujesz. Wygląda że chcesz zrobić trekkinga na szosę. Najlepszy setup jaki miałem w trekkingu na szosę to była korba 48x38x28. Po płaskim dwa blaty jak najbardziej tak. Mam szosę do jazdy po płaskim i ma korbę 53x39. Ale  nawet w średnich górkach z takim napędem już słabo. Na góry mam szosę, która ma korbę 52x39x30

Wszystkie korby 9/10/11 są zwykle takie same. Zmienia się grubość zewnętrznych blaszek łańcucha. Blaty korby mają te samą grubość. Korba na kwadrat wcale nie jest zła. Mój kumpel przejechał na takiej 100 tys km. Oczywiście BSA lepsze.

Baranka sugeruję wyrzucić. Prosta kierownica, rogi i lemondka. Ja tak miałem 13 lat temu.

spacer.png
 

Odnośnik do komentarza

Heh chyba tak właśnie kombinuje.. Teraz zwyczajnie szkoda mi tej kierownicy i tych manetek z zamykaną obejmą lemondkę też właśnie mam więc cały blat skomponowany, a baranek to jednak mnogość chwytów. Kurcze nie chce się cofnąć ech.

Wiki nawet nie wiem jak czytać heh, ale podsumowując do tyłu przerzutka deore nawet z tą mniejszą kasetą 10rz niż sugerowana a przód coś (cokolwiek?) na 9/10/11 których nie ma za dużo na kwadrat właśnie. Może poleciłbyś coś konkretnego do 50z dwa lub trzy blaty na kwadrat lub tez nie

Odnośnik do komentarza

Ale jesteś pewien, że do baranka będziesz montował manetki od mtb ? Nie będzie to za wygodne.

Odnośnie korb, to możesz też zamontować HT2 zamiast kwadratu. Żeby to zrobić musisz tylko sprawdzić jaki masz obecnie standard mufy suportowej w ramie. Jeśli jest to BSA gwint angielski (jeżeli masz obecnie suport na kwadrat, to na 99% właśnie taką mufe w ramę masz), co najwyżej może być o szerokości 68 lub 72 mm. Suporty HT2 obsługują obydwa te standardy. Problem będzie tylko taki, jeżeli założysz na przykład szosowy mechanizm korbowy Triagra, możesz mieć co najmniej dwa problemy spowodowane tym, że szosowe mechanizmy korbowe mają inny Q factor, czyli po prostu cały mechanizm jest węższy. Może to dać taki efekt, że po zamontowaniu tarcza będzie ocierać o ramę. Inna też jest linia łańcucha. Do Twojej ramy MTB najbezpieczniej byłoby dać albo korby mtb albo trekkingowe. Jeżeli zależy ci na twardych przełożeniach (faktycznie jeździsz z prędkościami 40-50 km/h ?  ) to w tego typu ramie można by dać jakieś korby od roweru crossowego z największą zębatka 48, np. ten : https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-sr-suntour-xcm-t-pd20418/?v_Id=131905   Ten akurat wymaga suportu Octalink, ale to nie jest problem, też powinien pasować do Twojej ramy.

Swoją drogą zastosowanie kasety 11-25 wcale nie zapewni ci "najszybszej" jazdy, tylko ciaśniejsze stopniowanie w stosunku np. do kasety 11-32. Twarde przełożenia uzyskuje się poprzez jak najmniejszą zębatkę z tyłu (standard to 11, czasami tylko spotyka się 10 albo 12, 13) plus jak największa z przodu, czyli np. 53. Daje to jednak tak twarde przełożenie, że albo trzeba być dobrze (ale to tak naprawde dobrze) wytrenowanym żeby utrzymać tempo dłużej niż kilkanaście sekund albo jechać z dużej górki ? Dla amatora największa tarcza z przodu w okolicach 46 to aż nadto.

Odnośnik do komentarza

Już to nawet zrobiłem tak jak pisałem wybrałem takie, które później można ew. przepiąć do innej kierownicy.

Co do HT2 to właśnie BSA 68 mm powinna pasować. Dzięki.

Dzięki również za ten pomysł z korbą octalink nie pomyślałem o tym, z kolei co do zębatki z tyłu to wiem, że najmniejsza 11z jest tu i tam (pojadę tak samo), ale po prostu nie potrzebuję wysokiego stopniowania do 34z - jedyna obawa to tylko zalecenia shimano co do przerzutki tylnej deore: "Największa zębatka_Min. 32T" https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6000/RD-M6000-SGS.html

Obecnie mam z przodu jedną tarcze na kwadrat 46z i taka też mogła by zostać, lecz nie wiem czy łańcuch HG pod 10rz nie będzie za wąski na te zęby.

W ogóle to miałbyć bardziej gravel - gdzie mogę zjechać na szuter - niż trekking czy cross pod większe góry.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...