Skocz do zawartości

Jaka kaseta do szosy?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Kupiłem swoją pierwszą szosę i zakochałem się w tym rodzaju kolarstwa. Zaznaczam, że jestem 100% amatorem, żadnych startów, ścigania itp. W rowerze mam korbę 50x34 i kasetę 11-28. Napęd Sora 9 rzędowa. Mieszkam w łódzkiem,  więc mam płasko jak na stole, ale lubię też pojeździć po górach. Latem jeździłem gł. po Sudetach. Na najlżejszym przełożeniu czyli 34x28 dawałem radę (np. Przełęcz Okraj bez większego problemu), ale jednak czasem czułem, że przydałoby się mieć w zapasie lżejsze przełożenie.

Teraz mam dylemat. Kaseta ma przebieg ok 2000 km, więc jeszcze długie życie przed nią, ale zastanawiam się czy jednak nie zmienić na 11-30 lub 11-32. Wg instrukcji roweru przerzutka obsłuży 32 zęby. Jeśli bym zmieniał kasetę to tylko na Shimano, bo mam pełną Sorę i nie chcę nic mieszać. Tylko, że jak się zorientowałem to największy zakres kasety szosowej Shimano, czyli Cshg 50, przynależnej do grupy Sora to 11-30. Kaseta o zakresie 11-32 czyli Cshg 400 jest już oznaczona jako mtb z grupy Alivio. Natomiast cshg50 o szerszym zakresie niż 11-30 nie ma.

Pytanie czy ma to jakieś znaczenie, czy jednak do szosy lepiej jest wsadzić kasetę dedykowaną do szosy? Kasety cshg 400 11-32 są wkładanie przez producentów do niektórych szosówek, ale może to jest jakaś szosowa odmiana tej kasety? I drugie pytanie to czy 2 zęby więcej na kasecie będą odczuwalne, czy jednak lepiej dołożyć 4? Z jednej strony po płaskim szkoda wozić taki duży blat, ale z drugiej w planie urlopowym mam Toskanię lub Dolomity, więc może bezpiecznie jednak 11-32.

Wiem, że ludzie zmieniają kasety w zależności od terenu, na którym jeżdżą, ale ja się nie mam zamiaru w to bawić. Może wypośrodkować i wsadzić 11-30, albo zostać przy 11-28. Np z tego co czytam na forach, to niektórzy piszą, że w szosie to 32 to już przegięcie i przy tak lekkim przełożeniu traci się przyczepność na podjazdach. Oczywiście wiem, że najlepiej samemu wypróbować, ale nie mam teraz możliwości wypróbowania w większych górach,  a rower i tak pójdzie wkrótce do serwisu na małą regulację, więc bym to za jednym zamachem załatwił.

Jakie są wasze doświadczenia z przełożeniami w górach? Co byście poradzili? Pytanie kieruję raczej do amatorów jeżdżących bardziej rekreacyjnie, bo sam się za takiego uważam. Może jeszcze dodam, źe rzekomo gorsze stopniowanie w kasecie z większym zakresem nie jest dla mnie argumentem, bo po pierwsze nie scigam się, a poza tym zamiast np. 13tki, ktorej mało uzywam, doszłaby mi 32ka, ktora stanowiłaby tryb awaryjny w górach. W kasecie 11-30 to paradoksalnie jest nawet lepsze dla mnie stopniowanie, bo w zakresie najczęściej używanym mam skok co 2 zęby, tj. 16-18-20, a w tej co teraz mam jest 16-18-21. No i te zębatki, ktorych najczęściej uzywam w kasetach 11-30 i 11-32 przesunęłyby się o 1 rząd do środka, co byłoby chyba lepsze dla napędu ze względu na mniejszy skos łańcucha.

Z góry dziękuję za porady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Cześć,
odnośnie tego czy 11-30 czy 11-32 czy 11-34 nikt Ci nie odpowie i tak naprawdę nikogo nie ma sensu słuchać. Jednemu wystarczy 11-23, innemu 11-36 będzie mało ?

9. rzędowy napęd nie zachęca do pójścia w bardzo szeroki zakres kasety jeżeli komuś bardzo zależy na stopniowaniu co jeden ząbek. No ale jeżeli chce się mieć lżejsze przełożenia, to trzeba się z tym pogodzić. Zmiana z 28 na 30 nie da specjalnie odczuwalnej różnicy, prędzej 32, a może nawet 34.

W przypadku napędu 9. rzędowego możesz śmiało zastosować kasetę MTB. Są dostępne jeszcze kasety Shimano XT CS-M770 gdyby zależało Ci na odrobinę niższej masie i lepszej wytrzymałości w porównaniu z Sora/Alivio.

Odnośnik do komentarza

Mam jeszcze pytanie. W moim rowerze jest Sora r3000 SS, czyli z krótkim wózkiem. Korba 34/50. W specyfikacji przerzutki pisze wyraźnie, że jest kompatybilna z kasetą max 32T, pojemność max 37T. Czyli z kasetą 11-32 powinno wszystko dobrze działać. Ale część serwisantów odradza zakładanie takiej kasety do krótkiego wózka. Czy możesz się do tego odnieść? Przecież skoro sam producent dopuszcza taką kasetę to w czym problem?

Odnośnik do komentarza

W 105 R7000 krótki wózek ogarnia do 11-30, a średni wózek do 11-34. W Tiagrze 11-28 i 11-34, ale to ciut starsza konstrukcja, Shimano jeszcze nie pokazał nowej Tiagry.

Niemniej na Tiagrze ze średnim wózkiem GS jeździłem kiedyś z kasetą 11-36 i też było dobrze.

Odnośnie zakupu, to kasetę Shimano  CS-HG400 11-32 kupisz na Allegro za 52 złote z wysyłką do paczkomatu gratis (z pakietem Smart). Do tego łańcuch CN-HG93 za kolejne 53 zł i masz gotowy zestaw za niewiele ponad stówkę. Szybciej wyjdzie to kupić, zamontować i sprawdzić jak działa, niż zagłębiać się w ten temat zbyt mocno ? Jeżeli Shimano mówi, że to zadziała, to zadziała. A jak nawet nie, to sprzedasz kasetę, a łańcuch sobie zostawisz.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...