Skocz do zawartości

Jaki rower MTB 29 cali do 4500 złotych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu rozglądam się za nowym rowerem MTB. W sumie to powinienem już dawno zmienić, bo mam 190 cm wzrostu, a jeżdżę na kołach 26 cali rozmiar ramy 21, więc powiedzmy, że na kołach 29 też będzie 21 ( oczywiście jeszcze zrobię osobiste przymiarki, bo jestem na granicy L/XL) . Za bardzo się przywiązałem ? Zainwestowałem tam w osprzęt SLX i XT. Chciałbym żeby nowy rower nie pokrył się z przysłowiem "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Oglądając różne sprzęty, aż boli głowa, bo jak dobry osprzęt to słaba rama, jak dobra rama to słabszy osprzęt itd. 

Jeżdżę rekreacyjnie - większość po lesie, rocznie 1000-1500 kilometrów. Zależy mi aby mieć coś porządnego, co posłuży kilka lat.  

Zawiesiłem oko na Unibike Expert. Czy słusznie? Może jeszcze coś wchodzi w grę do 4500 złotych? 

Dziękuję za wszystkie rady i życzę Wesołych Świąt! 

Odnośnik do komentarza

Nigdy nie miałem Unibike wiec nie podpowiem Ci co ijak z nimi jest.
Ale wychodząc lekko poza budżet (4600-4700zł) pomyślałbym raczej o Dartmoor Primal Evo - osprzęt Srama, fajny widelec bo Rock Shox Recon RL Solo Air 29", Boost, skok 140mm, oś 15mm, tapered.
Kółka masz 29" - fajne oponki schwalbe. Śmigałem na takim i powiem Ciże jest kocurem. No i to malowanie Scout Green - wiem że to kwestia gustu a mnie to sie podoba wybitnie.

Odnośnik do komentarza

Dartmoor robi rowery trailowe. Czyli do bardziej agresywnej jazdy terenowej. Znane są też niestety z tego że pękają.

Nie wiem o jakim stylu jazdy mówimy. Jak generalnie w miarę żwawe XC to wszystko co potrzebujesz to przyzwoity amor powietrzny (raczej nie Suntour) czyli RockShox, Manitou lub Fox i napęd Deore. Od tej bazy dopłacisz za elementy, które mogą ale nie muszą być Ci potrzebne. Lżejszą ramę, lepsze koła, lepszy i lżejszy napęd, sztyne osie, piasty boost. Bardziej rekreacyjną poycję dadzą rowery Cube. Pośrednią pomiędzy rekreacyjną a wyścigową większość innych. Marketing wciska nam napędy 1x. Jak chcesz 2x to przyzwoite rowery ma Kellys z serii Gate, Merida seria Big Nine, Rose, Accent (podobne ramy do Dartmoor, łamliwe ale lekkie, dają 5 lat gwarancji na ramę), Kross. Unibike Expert jak dla mnie nie wart swojej ceny ale od biedy obleci jakby kosztował 3,5-3,8k. Amor Suntour przestaje prawidłowo pracować w zimnie i przy wadzę użytkownika powyżej 90 kg.

Odnośnik do komentarza

Jacku, dziękuję za Twoją odpowiedź i polecane rowery. Moja jazda jest raczej łagodna, ale lubię czasami szybkie leśne ścieżki czy zjazdy, więc wolę mieć coś lepszego na wszelki wypadek. Przejrzałem ofertę np. Kellys Gate - fajne rowerki, ale... w moim budżecie lub lekko ponad dają wszystko na deore lub slx i słabsze hamulce od Acery. Daliby chociaż hamulce od Deore i tańszą przerzutkę z tyłu (po co dawać tylną od XT jak wszystko pozostałe na deore - marketing ehhh). Piasty Novetec jak się plasują? No i pytanie o ramy.... gdzieś czytałem, że kellys sprowadza ramy z Chin, ale te gorsze. 

Z kolei Merida Big Nine daje hamulce Altusa....

Accenta nie biorę pod uwagę.

Kross całkiem całkiem, ale promuje jednoblaty, a ja nie chce ?

Kurcze ten Unibike jakby o głowę przez nimi w tej samej cenie. W zimie nie jeżdżę to może i Santour się sprawdzi.

Nie myślałem, że w tej cenie, jaką sobie założyłem można aż tak wymyślać ?

 

Odnośnik do komentarza

Kellys ma ramy na poziomie Kross. Jedne i drugie są lepsze niż Unibike. Accent Peak jest z kolei lepszy od nich technologicznie i blisko 400 gram lżejszy. Teraz mają nowa ramę. Nie wiem czy łamliwą czy nie. Kross ma podobną wytrzymałość jak Accent.

Nie wiem które modele sprawdzałeś ale Kellys Gate 50/70/90 mają dobry osprzęt jak się nie mylę. Piasty Novatec przeciętne ale żaden producent (oprócz chyba Decathlon, Accent i Specialized)) w cenie do 5k nie daje dobrych kół z dobrymi piastami.

Merida Big Nine 500 Lite 2020 jest bardzo przyzwoitym rowerem. Hamulce MT-400 ale każdy producent na czymś oszczędza. Prawie każdy na kołach, hamulcach i korbie.

Nie wiem co widzisz w Unibike o głowę. Ma amor kosztujący 600 zł podczas gdy RockShox Recon kosztuje dwa razy tyle. Fakt że ma pełny SLX, napęd i Hamulce. Ale rama i koła do lekkich nie należą. Możesz się jeszcze przyjrzeć rowerowi oczko niżej od tego który mam. Czyli Specialized Chisel Comp 2x. Można znaleźć model 2019 czy 2018 w rejonie 4,8-5k. Ma najlżejszą i najlepszą ramę na rynku z wszystkich, 1350 gram (Unibike/Kross 2,2 kg), sztywne osie z piastami boost, amor powietrzny RockShox, dobre koła, napęd Deore 2x10 (lepszego nie potrzeba do Twoich zastosowań) i hamulce Deore. Caly rower w tej wersji waży chyba 11,8 kg. Jest tu gdzieś wątek w którym masz opnie użytkowników bo paru go kupiło. No i jest jeszcze przyzwoity Trek X-Caliber 9 i trochę lepszy Procaliber 6.

Co do Suntoura nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nie działa dobrze ani w zimie ani pod kimś od 90 kg w górę bo ma kiepski tłumik który traci czułość pod większą wagą.

Odnośnik do komentarza

Mam obręcze tubeless i raczej nie ma problemu tylko jest to system w którym trzeba regularnie uzupełniać mleko co jakieś 2 miesiące. Wczoraj przed jazdą okazało się że mam flaka z tyłu. Napompowałem i 2h trzymało. Ale to oznacza że mam małą dziurkę i mleko zaschło i jej nie uszczelniło. Nie jest to więc bezobsługowy system. Czasem dętka i opona w wkładka antyprzebiciową nie są złe.

Hamulce w Meridzie faktycznie MT-200. Coś źle spojrzałem.

Kellys Gate 50 2019 ma hamulce MT-400 i raczej wszystko co potrzebujesz. Co do wagi to koła z oponami ważą do diabła. Ktoś pisał że po zmianie zszedł poniżej 12 kg
https://www.greenbike.pl/rower-gorski-kellys-gate-50-2019-p-3663.html

Jak chcesz lekki rower z napędem 2x to najlżejsze są Spec Chisel a potem Accent Peak.

to bym rozważył:
https://www.olx.pl/oferta/rower-specialized-chisel-comp-x2-2019-CID767-IDCP3UU.html

 

Tu nówka XL za 5200:
https://www.heliasport.cz/kolo-specialized-chisel-dsw-comp-29-xl-black-storm-grey

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...