Skocz do zawartości

Droga przecinająca ścieżkę dla rowerów


mateusz

Rekomendowane odpowiedzi

Ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż jakiejś głównej ulicy, poprzecinana dość często ulicami dochodzącymi do tej głównej ulicy. Kto ma pierwszeństwo w takiej sytuacji, kierujący autem dojeżdżający do głównej ulicy i siłą rzeczy przecinający tą ścieżkę czy rowerzysta? Trzeba nadmienić iż na wszystkich drogach przecinających ścieżke rowerową nie ma zaznaczonego przejazdu dla rowerów, ani pasów ani żadnych znaków pionowych czy poziomych dla kierującego autem że zbliża się do ścieżki rowerowej, po prostu jest ścieżka, którą przecina ulica i dalej ścieżka. Miałem niedawno przypadek, dojeżdżałem właśnie do głównej drogi i dobrze że zwolniłem - siła rzeczy, i tuż przed nosem przejechał mi rowerzysta .......

Ko ma pierwszeństwo?

Odnośnik do komentarza

Ogólnie rzecz biorąc jeśli ścieżka rowerowa biegnie wzdłuż ulicy z pierwszeństwem przejazdu to cykliści mają pierwszeństwo, ale skoro piszesz, że na ulicy nie ma zaznaczonego przejazdu rowerowego w żaden sposób to nie ma takowego na ulicach, które ta ścieżka przecina to rowerzysta powinien się zatrzymać, zejść z roweru i przejść na drugą stronę prowadząc rower (na prawach pieszych, że tak to ujmę).

Z drugiej strony jest zdrowy rozsądek - ja zwalniam i redukuje biegi przed każdym przejazdem. Co mi po pierwszeństwie jeśli ktoś mnie walnie i już rowerem nie pojeżdżę.

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze, gdy się jedzie rowerem, to zasadę ograniczonego zaufania trzeba stosować 10 razy bardziej niż gdy się jedzie autem (ale raczej wszyscy to wiedzą), a jak to niektórzy mawiają: "Na cmentarzach jest pełno tych, co mieli pierwszeństwo".

A co do Twojej sytuacji, to jeżeli ścieżka rowerowa jest na drodze z pierwszeństwem, pomiędzy pasem dla samochodów a krawężnikiem, czyli jest to jeden z pasów ruchu na jezdni, to wtedy na drodze poprzecznej linia zatrzymania powinna być przed ścieżką rowerową. I wydaje mi się, że wtedy chyba nie musi być znaku na drodze poprzecznej informującej o ścieżce.

Natomiast jeżeli jest to ścieżka zrobiona, jako pas na części chodnika, to wtedy raczej powinny być przejazdy dla rowerzystów. Wtedy jest tak jak z pieszymi na przejściach. Rowerzysta ma pierwszeństwo jeżeli już jest na przejeździe, ale nie ma pierwszeństwa jeżeli dopiero zbliża się do przejazdu. Czyli kto pierwszy ten lepszy. Tylko wtedy też trzeba uważać, bo rower porusza się szybciej niż pieszy i kierowca samochodu może nie zauważyć rowerzysty.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...