Skocz do zawartości

MTB vs Treking dla dużej osoby


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie wszyscy,

Trafiłem na RP i to forum po wpisaniu w Google "rower 150kg". Przeczytałem artykuł jaki-rower-dla-ciezkiej-osoby, ale brakuje mi tam przykładów rowerów, które spełniają opisane zalecenia.
Bardzo proszę o pomoc i pchnięcie mnie w odpowiednim kierunku i już spieszę z opisem czego szukam konkretniej.

CO
Chcę kupić 2 rowery.
Komponenty chciłbym, aby byłby dobrej jakości tak jak opisane w artykule. 
Zakładam do max. 6000zł w sumie na oba.

KTO
Ja mam 196cm wzrostu, przekrok 86-87 cm, waga 130kg.
Do tego muszę jeszcze móc przewieźć dziecko na foteliku z tyłu + jakaś torba/sakwa. (liczyć +20kg???)
Żona 170cm wzrostu, przekrok ???, waga ok. 105kg.

GDZIE
Jeździć mamy zamiar po asfalcie, szutrze (tryb codzienny), bezdroża i ścieżki leśne (tryb weekendowo-wycieczkowy).
Ja mam zamiar jeździć codziennie do pracy ok. 6km w jedną stronę po asfalcie, gdzie część drogi jest sporym wzniesieniem.

MTB czy Treking ???
MTB wyobrażam sobie ma większą wytrzymałość, większe opony i lepiej poradzi sobie z wagą.
Treking ma natomiast jak rozumiem cały osprzęt wycieczkowy, umożliwia bardziej wyprostowaną pozycję rowerzysty podczas jazdy.
Jak czytałem opisy tych typów rowerów to miałem wrażenie, że potrzebuję hybrydy obu tych typów...
Czy ktoś miał tu podobną zagwozdkę?

Wizyta w sklepie
Byłem w lokalnym sklepie rowerowym i sprzedawca polecił mi takie dwa modele:
Dla mnie - Kellys Spider 50
Dla żony - Unibike Voyager GTS
Po przestudiowaniu po powrocie do domu komponentów mam wrażenie, że to chyba nie są modele ze średniej półki, a raczej niższej...
Miałem również wrażenie, że sprzedawca chciał mi sprzedać po prostu to co miał na stanie kusząc promocyjną ceną - 2150zł za Kellys i 1970zł za Unibike
Co sądzicie o powyższych modelach dla opisanego przeze mnie scenariusza?

Bardzo proszę o jakieś rekomendacje modeli.
Z góry bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Niestety nie dam Ci na tacy odpowiednich modeli. W cenie, w której szukasz roweru nie znajdziesz cudów. Tym bardziej, że rower będzie musiał więcej przeżyć.

10 godzin temu, MichalK napisał:

MTB wyobrażam sobie ma większą wytrzymałość, większe opony i lepiej poradzi sobie z wagą.
Treking ma natomiast jak rozumiem cały osprzęt wycieczkowy, umożliwia bardziej wyprostowaną pozycję rowerzysty podczas jazdy.
Jak czytałem opisy tych typów rowerów to miałem wrażenie, że potrzebuję hybrydy obu tych typów..

Czyli rekreacyjny MTB - bardziej wyprostowana pozycja niż w sportowym, możliwość montażu stópki i bagażnika. Z tym, że raczej nie montowałbym bagażnika. Będziesz przewoził dziecko w foteliku. A to wszystko waży. Jeśli nie potrzebujesz dużo pakować to może jakaś torba na kierownicę? Warto też wybrać model bez amortyzatora lub wymienić amor sprężynowy (nie sądzę byś w tej kwocie dostał amor powietrzny) na sztywny widelec.

Niestety większość MTB, które kojarzą maj maksymalne obciążenie 138-140kg. Więc Ty + torba zapakowana + fotelik + dziecko to może być za dużo dla kół. Może warto by trochę dociążyć rower małżonki? Zawsze też możecie zrezygnować z fotelika na rzecz przyczepki ale to zwiększy koszty.

Odnośnik do komentarza

Nie sądzę aby Ci ktoś z nas wskazał konkretny rower w stylu "idź i kup" - większość trafiających tu ludzi jest związana mniej lub bardziej z rowerami jako "normalni" użytkownicy czyli moze nie wylajtowani i cieniasy atletyczne ale na pewno nie mega ciężkie osoby - jeśli ktoś pytnie to napisze 2-3 posty i ucieka zamiast się udzielać i "wspierać" innych - użytkowników wcześniej mocno "masowych", jeżdżących na rowerach i PISZĄCYCH tutaj po prostu NIE MA - stąd wszelkie wskazówki tyczące JAKI ROWER wybrać sa czysto teoretyczne wynikające ze "studiowania" instrukcji obsługi, internetu czy z doświadczenia osób innych, przez osoby chcące się udzielać i nieść "oświaty kaganek" potrzebującym a mało rozgarniętym w necie osobom lub po prostu zapracowanym i nie mającym czasu a wierzącym i ufającym że trafiając na forum rowerowe jak za dotknięciem magicznego palca wszelkie problemy im sie rozwiążą. Zazwyczaj połowicznie problemy znikają ale najczęściej taka osoba jest po prostu bardziej uświadomiona i wie czego i jak i gdzie szukać.
Sam ważę 105 kg i jeżdżę na rowerze czasem mocno upakowany ale to inny rower i robiony pode mnie więc nie polecę Ci go bo i tak byś nie umiał na nim jeździć.
Pracując jednak nad nim starałem się uwzględnić istotne punkty krytyczne - czyli mocna konstrukcja ramy, koła 36 szprychowe mocny zawias i widelec.
Twoja masa plus wymagania (szczególnie cena za rower) bardziej pasują pod rowery sztywne stalowe klasy cruiser lub miejskie bez amortyzacji (Batavus, Sparta, Gazelle)  niż pod MTB , a jeśli trekking to taki prawdziwny pod wyprawy gdzie idzie załadować dodatkowe kilkadziesiąt kg pod bagaże:
- stalowe bo sa one wprawdzie cięższe ale wytrzymalsze i zazwyczaj tańsze
- bez amortyzatora bo pod Twoją masą KAŻDY tani/prosty amortyzator się ugnie do końca i lepiej jakby go w ogóle nie było - a amortyzator ktry spełniałby Twoje wymagania musiałby byc "tuningowany" przez wymianę sprężyny lub powietrzny - niestety bez kasy w wartości 1/3 roweru nie podchodź do tematu
- stalowe rumaki maja zazwyczaj szersze widelce więc szersze opony łatwiej wejdą (niekoniecznie fat bike) i są w stanie poprawnie amortyzować samą "pneumatyką" czyli ugięciem  opony.

Tu https://roweroweporady.pl/jaki-rower-dla-ciezkiej-osoby/ masz mocno sformalizowany kierunek moich dywagacji ubrany w artykuł plus dodatkowo w komentarzach kilka istotnych wskazań CO KONKRETNIE - warto komentarze czytać bo niosa cenne info.

Odnośnik do komentarza

Pomimo, że liczyłem na wskazówki odnośnie konkretnych modeli lub producentów, to i tak bardzo dziękuję za powyższe posty.

Ja sam też nie oczekuję cudów - jedynie w miarę dobrego, jak to nazwałeś, rekreacyjnego MTB.
A pisząc dobrego, mam na myśli, że nie będę musiał szukać pomocy w serwisie co chwilę.
Budżet ustaliłem na podstawie artykułu - 
https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic-do-3000-zlotych/ - który zaczyna się on od zdania:

Szukając roweru w cenie oscylującej w granicach 3000 złotych, spokojnie kupimy sprzęt, który będzie dawać radość przez długie lata.

Oboje sugerujecie, że mój założony budżet jest największym ograniczeniem, więc jak zmieniłaby się sytuacja, jeśli przeznaczyłbym po 4000 na rower?

Przeczytałem dzisiaj wszystkie komentarze pod artykułem o rowerze dla cieżkiej osoby. Nauczyłem się, żeby przede wszystkim zerknąć do instrukcji obsługi/gwarancji, jeśli jest na stronie i sprawdzić maksymalne obciążenie roweru - bardzo pomaga to zawęzić poszukiwania ?
Jedna z osób sugerowała ten rower GIANT Talon 29 1 GE
A firma Giant podaje oficjalną informację, że maksymalne obciążenie to 136kg rowerzysta + 25kg bagaż = 161kg

Co sądzicie o jego konfiguracji?
 

Odnośnik do komentarza

Talon 1 jest dobrym rekreacyjnym MTB. Napęd to starsze Deore (tylna przerzutka XT) z nowymi manetkami. Nie sądzę, że przy zwykłej jeździe będziesz potrzebował więcej. Amortyzator jest powietrzny więc dostosujesz go do swojej wagi (koniecznie poproś o to w sklepie podczas zakupu - pompowanie komory amortyzatora wymaga specjalnej pompki).

Nasz kolega Jacek na pewno będzie narzekał, że to badziewiasty amortyzator. Nie do końca wiem, jakie jest maksymalne obciążenie dla tego amora, ale skoro producent informuje o 136kg (bagażu nie liczę bo fotelik z dzieckiem nie będą aż tak obciążać amora) to amortyzator przez co najmniej 2 lata powinien tyle wytrzymać. A po 2 latach możesz go wymienić na jakiegoś RockShoksa albo sztywny widelec.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...