Skocz do zawartości

MTB 29er około 5 tyś


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

poszukuję roweru jak w temacie, MTB (górala), do użytkowania rekreacyjnego. Ścigania na razie nie rozważam ale nie wiadomo co czas przyniesie. Do tej pory jeździłem na stalowym 26" przeżytku.

Przeznaczenie to leśne ścieżki, żwir, szutry, asfalt (tego asfaltu może być dość dużo). Dlatego mocno zastanawiałem się góral czy cross ale zdecydowałem, że wolę górala (zawsze mogę wrzucić tu cieńsze/sliki opony niż na odwrót w crossie). Ale oczywiście jestem otwarty na każde propozycje / dywagacje.

Rozmiar roweru wypada raczej na L (187cm / 83 cm / 93kg).

To czym się kieruje w kupnie roweru:

- blokada amortyzatora na kierownicy,

- koła 29"

- napęd 2x?? (2x11 / 2x10? ) (1x?? - mnie nie przekonuje więc tego nie rozważam),

- spoglądałem na wyposażenie na poziomie Deore SLX / XT,

- taperowana główka,

- kolor wiśniowa anoda (po prostu uwielbiam ten kolor no ale tutaj muszę iść na kompromis)

Z całego tego mętliku w głowie takie rowerki znalazłem:

1) Chyba najbardziej mi się podoba, chociaż mocno przekracza kwot.ę 5tyś (ewentualnie Grand Canyon AL 6.0 z 2018? )

https://www.canyon.com/pl-pl/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon-al-sl-8.0/2035.html?dwvar_2035_pv_rahmenfarbe=RD&dwvar_2035_pv_rahmengroesse=XL#all-components-section-tab

lub

https://katalog.bikeworld.pl/2018/web/produkt/rowery/mtb_29er_hardtail/canyon/56965/grand_canyon_al_6_0

2) Mocno rozważam ten rowerek, kolorystyka taka sobie ale wyposażenie wydaje mi się być świetnie i dostępne za 5 tyś

https://www.cannondalebikes.pl/rowery/2019-gorskie/sport/trail/trail-2

3) Też chyba sensowny wybór

https://www.kross.pl/pl/2019/mtb-xc/level-8-0

Odnośnik do komentarza

Najlepszy rower do 5k z napędem 1x:
XC 500 z Decathlonu

Najlepsze rowery z 2x?
1. Na pewno Specialized Chisel Expert 2x. Ale to poza budżetem.
A Inne? Kellys Gate 50/70/90, Trek X-Caliber 9, Accent Peak TA 29 SLX, Kross Level 8.0 może być, choć nie pałam miłością do tej firmy. Amor RockShox Judy jest problematyczny. Raczej unikać.
Canyon na Foxie z myk-mykiem bardzo ciekawy rower ale wyjątkowo nieasfaltowy. Hamulce raczej szybko do wymiany. Temat kolorów mnie nie interesuje.

Odnośnik do komentarza

Decathlon daje dożywotnią gwarancję na ramę, jeśli się nie mylę. I na razie nie słyszałem żeby komuś się te ramy XC 050/100/500 łamały. Pytałem kilku użytkowników jak im się jeździ i wszyscy byli zachwyceni.

Rowery Specialized są standardowo przecenianie po sezonie o 15%. Czyli z 8000 na 6800. Czasami 18-20% więc jest szansa pocelować Chisela Experta za ok. 6500.

 

Odnośnik do komentarza

Czyli pozostają mi 3 opcje do wyboru, teraz żeby to dorwać gdzieś w dobrej cenie. Bardzo mnie kusi na kupno tego Canyona, mam tylko obawy co do kwestii gwarancyjno - serwisowych. Specialized mogę kupić lokalnie i tam serwisować, a takiego Canyona nie wiem jak z serwisowaniem np amorka.

Canyon wychodzi taniej niż Specialized i do tego ma myk-myka, który sporo kosztuje. Czy sprzęt / jakość Specilized, aż tak bardzo przewyższa pozostałe, że tyle kosztuje?

Brakuje mi tylko tej blokady zdalnej, ale pisałeś jajacku , że to przereklamowane? Mi się wyadje, chociaż nie mam doświadczenia, że to chyba dość wygodne. Kwestia tylko czy to się nie zepsuje po jakimś czasie, w stosunku do pokrętła na goleni.

I nadal nie wiem jajacku co miałeś na myśli pisząc, że Canon jest wyjątkowo " nieasfaltowy "?

1) Specialized Chisel Expert 2x

2) Grand Canyon AL SL 8.0

3) Kellys Gate 90 (tylko nie wiem czy rocznik 2018 czy 2019, totalnie nie ogarniam sprzętu SRAM)

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Rrajk napisał:

a takiego Canyona nie wiem jak z serwisowaniem np amorka.

Właściwie w każdym serwisie, który przyjmie rower nie kupiony u nich. Dla mnie trudniej z takimi rowerami jeśli chodzi o gwarancję bo trzeba wysyłać.

1 godzinę temu, Rrajk napisał:

Czy sprzęt / jakość Specilized, aż tak bardzo przewyższa pozostałe, że tyle kosztuje?

Jak kupujesz rower za taką kasę do jazdy średnioamatorskiej (bez udziału w zawodach) to rower (czytaj rama) może Ci służyć latami, pół życia. Specialized to ułatwia dając super ramę. Resztę osprzętu i tak wymienisz bo się  zużyje.

Osobiście wolałbym jednak rower ze sklepu stacjonarnego zawsze się lepiej dogadać, poprosić o ustawienie roweru (jak choćby wycentrowanie kół) itp.\\

1 godzinę temu, Rrajk napisał:

Kellys Gate 90 (tylko nie wiem czy rocznik 2018 czy 2019, totalnie nie ogarniam sprzętu SRAM)

Daj linki do rowerów.

Odnośnik do komentarza

Canyon bardzo ciekawy. Typowo trailowy i górski rower ze względu na charakter amora z powiększonym skokiem, potężnymi lagami 34mm i myk-mykiem. Więc "wyjątkowo nieasfaltowy". Geometria lekko progresywna z kątem główki 68,5 stopnia więc tak naprawdę bardziej XC niż trail. Bardzo zbliżona do geometrii XC 500 z Deca. Co do myk-myka to nie przeceniałbym jego wartości. Jest to zapewne jakiś tani model za ok. 500 zł przebrandowany dla Canyona.

Fox Rhythm jest zwykle czulszym amorem niż RockShox Reba, aczkolwiek seria Rhythm to seria budżetowa i chyba będąca bezpośrednią konkurencją RockShoxów podobnych do Reby. Fox jest troszkę droższy w serwisie niż RockShox. Pełny serwis amora to zwykle 400 zł raz do roku. Jego wadą jest nierozbieralny, nieserwisowalny dumper, który jak padnie to sporo kosztuje. W RockShox jest on w pełni rozbieralny i serwisowalny.

Blokada skoku jest przereklamowana o tyle, że bardzo często zdarzało mi się ją włączyć na asfalcie i zapomnieć wyłączyć na singlach, niepotrzebnie nadwyrężając amor. Więc może nawet lepiej nie mieć, nie będzie kusić. Najwyżej włączy się z goleni na wyjątkowo długim podjeździe lub długim, asfaltowym odcinku.

W Specialized dopłacasz za najlepszą i najlżejszą ramę na rynku, która waży 1350 gram w rozmiarze M i jest "hartowana" czyli przeszła proces utwardzania T6 i potrójnego hydroformingu. Bliżej jej do ram karbonowych niż konkurencyjnych alu. Większość ram konkurencji waży od 2kg w górę. Te tańsze nie są utwardzane i pękają. 

Chisel ma też zaletę w postaci wkręcanego suportu, który jest lepszy niż trzeszczący suport PressFit, tańszy w produkcji. Dopłacasz też za obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną i brand, który jest jednym z najbardziej uznawanych.

Osobiście nie jestem zwolennikiem zakupów zdalnych rowerów terenowych. O ile w szosie nie bardzo ma co sprawiać problem (co najwyżej pęknie rama), to w rowerach terenowych często coś się dzieje, co wymaga kontaktu z serwisem. Nie jestem też fanem firmy Canyon. Widziałem już parę ich pękniętych bez wyraźnego powodu ram, co sugeruje że cena ma odzwierciedlenie w jakości. Zdecydowanie wolałbym kupić rower z Decathlonu niż z Canyona.

Natomiast Chisel Expert jest moim zdecydowanym wyborem i już jeden w kolorze czerwonym na mnie czeka. Nie ma może absolutnie najlepszego osprzętu ale ma świetną ramę, bardzo dobry amor i dobre koła. I jest bardzo lekki, 11,3 kg. Zmieniamy opony na wyścigowe, zalewamy mlekiem, ewentualnie zmieniamy parę szczegółów i mamy świetną wyścigową maszynę ważącą ok. 10kg. Gdybym był nastawiony na jazdę w ciężkim terenie być może rozważałbym Canyona ze względu na amor.

Napisałem kiedyś taki tekst na jego temat:

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...