Skocz do zawartości

Rower MTB - poczatki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
taki uniwersalny rower, troche szosy, polnych, moze troche lasu ale rzadziej, kumpel poleca MTB bo jeździ.
Nie poleca krossów, poleca meridy. Zakres to okolice ~1500zł, znalazlem takie opcje:
https://allegro.pl/oferta/rower-merida-big-nine-15-wyprzedaz-2018r-sale-8151345059

https://allegro.pl/oferta/kellys-spider-30-grey-27-5-rama19-tarcze-blokada-8056846533

178cm wzrostu, nie wiem jakie kola czy lepsze 29" czy 27,5".
czy moze cos innego polecacie, lub ktorych z tych?

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, 314ter napisał:

29" w MTB to odpowiednik 28" gdzie indziej, ni mniej, no więcej. Jest szybciej i bardziej komfortowo, ale często mniej zwrotnie. Klasyczne coś za coś. Pytanie jak zamierzasz wykorzystywać rower. Jeśli nie koncentrujesz się na terenie, powinna zdecydować wygoda i komfort siedzenia, a ten jest inny w przypadku obu średnic.

Koła 29" i 28" posiadają obręcze o tej samej wielkości ale to nie jest odpowiednik. Koła 28" używane są w rowerach szosowych, crossach, treakingach i innych. Koła 27.5" oraz 29" w MTB.

Podchodząc do tematu na zasadzie odpowiedników to jaki jest odpowiednik koła 27.5"?

Odnośnik do komentarza

Dopiero zaczynam temat, ostatnio przejechalem 50km na pozyczonej kolegi meridzie,  tam byly 26", szosa + troche piachu zwirku. I raczej takie byloby uzytkowanie, mieszane. Po 50km max, moze do 100km dojde kiedys, wiec nie wiem czy jest sens wydawac wiecej pieniedzy. Odradzano mi tylko Kross-y, ze awaryjne i osprzet kiepski.

 

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Moim zdaniem lepszy byłby mtb na kołach 29 cali a nie 27,5 jak te podlinkowane. Co do ilości przełożeń, tak jak pisałem,  jeżeli chcesz tym rowerem nie tylko jeździć po szosie, ale i szybko po asfalcie (i masz na tyle silną nogę, żeby wykorzystać twardsze przełożenia), to może być lepszy napęd z trzema zębatkami z przodu. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że taki z dwoma też w zupełności wystarczy.  Nowsze, droższe mtb mają już zwykle napęd z dwoma zębatkami z przodu. Nie jest to wada.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...