Skocz do zawartości

Cross vs Gravel [2700-3700 zł]


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum!

Od dłuższego czasu szukam dla siebie roweru i typy, które zostały w rozważaniach to cross i gravel. Czy mogłbym prosić o pomoc w wyborze konkretnego modelu lub wybranie najlepszego z graveli lub crossów? Mam 185 cm wzrostu i 80 kg. 

Przeznaczenie:

- Codzienny dojazd do pracy 5 km, mieszana ścieżka rowerowa + kostka + szuter

- Weekendowe wycieczki max 50 km 'za miasto' ale nie w ekstermalnych warunkach (sporadycznie 'cięższy' teren), raczej kombinacja szutru i asfaltu

Modele, które w tym momencie rozważam:

1. Triban 500 z włożeniem opon 35 mm gravelowych - max 3000

2. Marin Four Corners - 3700

3. Fuji Jari 2.3 - 3500

4. Unibike Viper GTS - 3000

5. Canyon Pathlite - 2700

6. Cube Nature Exc - 3200

Macie może jakieś inne propozycje? Poczytałem trochę forum i przymierzyłem się do górskich (Cube Attention, Indiana) i w w mojej opinii nie jest to rower, który mi się podoba lub którego potrzebuje.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Damian

Odnośnik do komentarza

Cześć, weź Tribana z decathlonu na 3 dni na testy i zobaczysz, czy to Ci pasuje. Wystarczy wyrobiona karta decathlon. Do Tribana wchodzą jeszcze trochę szerszę opony ?  Przesiadłem się w zeszłym roku z crossa na starszego brata Tribana - Tribana 520 i na crossa już nie wrócę. Pomyśl tylko czy nie wybrać Tribana 520 na 105. Sora mi bardzo dobrze działała i nie mam do niej zastrzeżeń, ale jednak ten rower tak mnie wciągnął, że chcę teraz więcej i żałuję, że nie dołożyłem do wyższego modelu.

Odnośnik do komentarza

W gravelu będziesz miał bardziej pochyloną, sportową pozycję, węższą kierownicę, sporo mniejszą wagę roweru (stalowe jak MArin czy Fuji 2.3 są trochę cięższe). Gravel będzie szybszy, ale mniej komfortowy i wymagający większej wprawy.  Pytanie na czym Ci bardziej zależy. Jeżeli wybierzesz gravela, to raczej nie szedł bym w kierunku stali, rower będzie sporo cięższy. Czyli z tych które wymieniłeś, jak dla mnie Triban RC500 najbardziej by pasował. Jeżeli bardziej zależy Ci na komforcie (wyprostowana pozycja, mniejsze wstrząsy dzięki amortyzatorowi, ale kosztem prędkości), to któryś z wymienionych crossów. Unibike Viper zapewni najbardziej wyprostowaną pozycję, jeśli Ci na tym zależy. Canyonowi najbliżej do 29era z uwagi na napęd MTB i bardziej sportową pozycję. W Cube masz średnio wyprostowaną pozycję, szerokie opony 44mm, czyli duża wszechstronność i wygoda.

Odnośnik do komentarza

@Oskarr - dzięki za sugestię, na pewno tak zrobię! Wiesz może, czy wejdą tam Panarcer Gravelking 700x38? Co do Tribana 520 - niestety już przekracza on mój i tak rozciągnięty budżet ? Może w przyszłości ?

@pepe - dziękuję za odpowiedź! Wydaje mi sie, że Unibike będzie z tego najlepszy faktycznie. Poczytałem o Canyonie i nie mają stacjonarnego sklepu. Co do Cube - model przeze mnie wysłany z tego co się orientuje jest już średnio dostępny we Wrocławiu. 

Wiecie może jak wymienione wyżej rowery porównują się do Treka Dual Sport 3? Mogę go mieć za 2700. Czy jego rama jest faktycznie tak fantastyczna że oferują niższy osprzęt? Czy raczej po prostu dopłacamy za markę?

 

Odnośnik do komentarza

Wolałbym Unibike od tego Treka. Trek ma słaby osprzęt jak na tą cenę.

Decathlon nie zaleca montażu opon powyżej 36, ja do starego Tribana 520 z hamulcami szosowymi na teren mam 37c. Do obecnej wersji 500 wejdą opony 40c, z tym, że będzie już mała przerwa między kołem a Twoją nogą przy mocnym skręcie. Ja jeżdżę w SPD i przy rozmiarze buta 43 mam jeszcze około 1,5cm do koła. Nowa 500 ma rozstaw kół o 1cm dłuższy niż mój rower, więc jeśli nie masz rozmiar buta powyżej 46, przy dużej oponie i bez wpięcia SPD jak Ci noga trochę zjedzie, możesz czasem zahaczyć przy skręcaniu.

Jeśli zdecydujesz się na crosa, też bym wybrał Unibike.

Jeszcze co do wygody - Triban niestety nie nadaje się do ścigania, cały rower jest bardzo miękki. Oczywiście po przesiadce z crosa czy MTB będzie strasznie twardy, ale w porównaniu do normalnych szos jest nastawiony na komfort. Opony 35c + ciśnienie 4 atmosfery dają naprawdę przyjemną jazdę.

Odnośnik do komentarza

Alternatywą dla Unibike może być Kross Evado 7,

Łukasz w zestawieniu rowerów crossowych do 3k poleca również riverside 920. Riverside ma trochę inny napęd niż inne rowery na rynku - 1x11. Świetny napęd dla osób, które nie lubią zmieniać przedniej przerzutki, ostatnio jak doradzałem koleżance crossa to wybór padł właśnie na riverside 900. Przełożenia są tak zestopniowane, że można podjeżdżać pod górki i jechać szybko na prostej, może zabraknąć przełożeń, jeśli ktoś mieszka w górach i chciałby jeździć z torbami i dokręcać na szybkich zjazdach. Idealny rower dla osób, które nie interesują się rowerami i nie wiedzą czym jest krzyżowanie łańcucha.

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...