Skocz do zawartości

Czy to zużyty/popsuty bębenek?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zamontowałem w rowerze nową kasetę oraz łańcuch, ponieważ łańcuch się wyciągnął i zaczął coraz bardziej przeskakiwać. Jednak po wymianie przeskakiwanie nadal występuje. Podczas ruszania, ale także podczas jazdy i ciągłego pedałowania lub gdy zaczynam pedałować. Mam jednak wrażenie, że przeskakiwanie nie jest tak duże, jak kiedyś, kiedy miałem baaaaardzo styrany napęd, tylko delikatniej. Wtedy to aż nogi spadały z pedałów, a teraz jest tylko delikatny uskok.

Korba według mnie jest jeszcze OK i wydaje mi się, że odgłosy tego przeskakiwania dobiegają gdzieś z tyłu.

Takie przeskakiwanie miewałem też już wcześniej na nowych kasecie i łańcuchu i na łańcuchach trochę używanych. Czasami przeskakiwanie występowało kilka razy dziennie, a czasami przez tydzień w ogóle, albo raz. W tamtym roku rozbierałem bębenek, żeby go obejrzeć, ale na moje oko wyglądał OK. Po tym rozkręcaniu mam wrażenie, że bębenek zaczął ciszej cykać, ale przeskakiwanie występowało nadal.

Teraz po wymianie przeskakiwanie też występuje nieregularnie. Jednego dnie kilka razy, innego dnia zero.

Czy to może być objaw zużytego bębenka? Czy możliwe jest, że zapadki w bębenku przeskakują podczas ciągłego pedałowania? Jak to można sprawdzić? Stanąłem przy ścianie próbowałem na postoju spowodować przeskok ?, ale nie dałem rady.

Czy to że bębenek pracuje ciszej może być spowodowane zbyt dużym lub zbyt słabym rozciągnięciem sprężyny zapadek? Trzeba ją ścisnąć, żeby bębenek pracował głośniej albo rozciągnąć żeby pracował ciszej? Czy na odwrót?

Tylna piasta jest firmy Joytech, kaseta 8 rz.

Dużo pytań, ale może ktoś coś pomoże.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Zauważyłem wczoraj jeszcze jeden szczegół w moim rowerze podczas czyszczenia napędu. Gdy zakręcę kołem, kaseta rusza się od środka na zewnątrz roweru, tak jakby nie przylegała równo do bębenka. Jest krzywa tak jakby scentrowane koło. Nie wiem jak to opisać, ale powiedziałbym że zębatki nie trzymają swojej płaszczyzny tylko wachlują na boki. Czy to może mieć związek z moim problemem?

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Dzień dobry. Odświeżam temat.

Podczas startowania, w zakrętach, przyśpieszania głośny (z trzaskiem) przeskok łańcucha, o kilka ogniw.

Korba Shimano RS 510 50/34 (przebieg ok. 4-4,5 tyś), Kaseta, łańcuch, support po wymianie.

Korba, kaseta i łańcuch moim zadaniem są niewinne - prawię nie jeżdżę na mniejszym blacie korby i lekkich przełożeniach z tyłu - po zmianie na te biegi efekt taki sam. Długość łańcucha dobrana z kalkulatorem. Obwiniam bębenek. Spotkaliście z podobną przypadłością? Rozebranie bębenka i jego serwis coś da, czy po jego otwarciu potrzebna będzie już tylko zmiotka, szufelka i otwarty śmietnik? Warto grzebać, czy szkoda czasu i lepiej poświęcić go na wybór nowego?

Przyjmuję podejście: jak się da naprawić, to naprawiam, jeśli nie, to bez żalu kupię nowy :-)

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...