Skocz do zawartości

Romet Sprint 2 - wymiana tylnej przerzutki


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Swego czasu odnowiłem dla swojej córki rower Romet Sprint 2. Niestety po kilku latach eksploatacji skończyła się zupełnie fabryczna przerzutka Favorit. Jeżeli to możliwe to chciałbym wymienić stary napęd na coś nowszego. Czym mogę zastąpić w/w przerzutkę? W jaki sposób mogę zmodyfikować cały napęd?

Rower posiada z tyłu 5 przełożeń + przerzutka Favorit. Z przodu jest jedna tarcza.

Docelowo chciałbym założyć coś nowszego - np. 6/7 czy 8 przełożeń + dedykowaną przerzutkę i manetkę. Rozumiem, że wymiany na nowe mogą wymagać również przednia tarcza oraz łańcuch.

Będę wdzięczny za sugestie i podpowiedzi (Poproszę bez uszczypliwości typu "sprzedaj ten złom i kup coś nowszego". Rower ma wartość sentymentalną, a córka uwielbia na nim jeździć.)

Odnośnik do komentarza

Interesujące.  Skoro sam kiedyś odnowiłeś więc orientujesz się nieco w temacie. Nie widziałem klamkomanetek szosowych na 5 rzędów, najmniej ma 7 i jest to Tourney. Zatem czeka Cię mocna inwestycja w napęd, jeżeli oczywiście chcesz nowe/inne części. Dla np. 8-rzędów potrzebujesz przerzutkę, wolnobieg (zakładam że taki jest zamontowany) no i klamkomanetki na 8 rzędów (tu sprzedawane przeze mnie: https://allegro.pl/oferta/klamkomanetki-claris-st2400-2x-3x-8x-8217067136). Jednakże tańszą opcją byłby zakup przerzutki używanej np. Tourney (5, 6,7,8 - rzędów ma taką samą szerokość łańcucha) i jej montaż. Pewnie manetki które posiadasz są montowane na dolnej rurze  ramy i są bezstopniowe także indeksacja nie ma znaczenia. Co do przodu - to dla klamkomanetek potrzebujesz przerzutki, ale oryginalnie pewnie były korby blokowane klinami dlatego teraz będziesz musiał zmienić suport no i kompletną korbę.

Odnośnik do komentarza

Wbrew pozorom nie orientuję się za bardzo - po prostu robię zdjęcia, rozkręcam, robię notatki i tak w koło. Potem czyszczę, wymieniam lub odnawiam to co konieczne i działam w drugą stronę. A... w międzyczasie czytam jeszcze instrukcje, pytam na forach.

Tak czy inaczej dzięki za odpowiedź. Jeżeli ktoś może dorzucić jeszcze garść informacji z jakimiś przykładami to będę wdzięczny.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...