Skocz do zawartości

Powody by nie kupić buty rowerowe?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam rower typu gravel i pedały obustronne.

Rozważam zakup takich butów: https://www.fizik.com/eu_en/terra-x5.html

Ale mam kilka obaw:

1. Miałem wypadek na rowerze nie tak dawno, byłem w normalnych sportowych butach i nie chcę sobie nawet wyobrażać co by się stało, gdybym nie zdążył wypiąć nogi. Widziałem takie sytuacje na własne oczy. To nie są bajki, to się zdarza. Osobiście miałem podobny wypadek na nartach, kiedy jedna narta się nie wypięła (niby nie powinno się zdarzyć) i w efekcie zerwane więzadła i 2 lata rehabilitacji.

2. Jeśli jeżdzę dużo po mieście, to sytuacja wygląda tak, że musze bardzo często schodzić z roweru (światła, przejścia, jakiś samochód zajedzie drogę i t.d.). W butach sportowych jest to naturalne. Nic dodatkowego nie trzeba robić

3. Nigdy mi buty nie zeskakują z pedałów, nigdy się nie zdarzyło (to jest zawsze argument za butami rowerowymi)

4. Nie zależy mi na przejechaniu trasy o 0.01 sek szybciej

Jakie są argumenty za? Co buty rowerowe zmieniły w waszym przypadku? Jakie są za i przeciw?

 

Odnośnik do komentarza

W mojej ocenie trochę temat rozjeżdża się z tym co piszesz - wszystkie "przeciw" są skierowane nie ku butom, a pedałom zatrzaskowym. Buty rowerowe są też dedykowane platformowym pedałom, a nawet gdy z butów MTB zatrzaskowych wykręcisz bloki to można w nich jeździć na platformówkach.

 

Zatrzaski w MTB są potrzebne w wyścigach - dla profesjonalistów. Amatorom startującym w zawodach przydają się, ale IMO nie są jakoś koniecznie potrzebne. Tym, którzy kolarstwo MTB uprawiają zupełnie amatorsko, dla przyjemności, mogą zupełnie zrezygnować z zatrzasków. Ci którzy spróbowali często mówią o zespoleniu się z rowerem i to jest na plus, ale w jeździe rekreacyjnej czy tylko dla przyjemności nie liczą się waty i sekundy więc wybór pomiędzy zatrzaskami a platformami jest tylko i wyłącznie kwestią wygody.

Piszę tu tylko o MTB bo nie jeżdzę na szosie/grawelach.

Odnośnik do komentarza

Tak jak @thalcave napisał - roztrzepałes temat na wszystkie strony nie wpinając sie w konkret - pewnie chodzi CI o zatrzaskowe typu SPD lub szosowe - dla osób jeżdżących nawet półprofi SPD nie jest potrzebny - po prostu sie przydaje gdy chcesz depnąć i szybko kręcisz (ponad 110-120/min) - wtedy nogi nie spadają Ci z korby tylko "młócisz" jak chomik w kołowrotku. Pod górkę sa tez dobre ALE trzeba nauczyc sie jak to robić - praca obu nóg pod góre to mit dla kogos kto nie przećwiczy i nie wypraktykuje - to jak chodzenie boso po węglach czy spanie na kolczastym łożu - niby nie da sie a ludzie to robią.

Poza tym nie sa CI potrzebne.

 

Odnośnik do komentarza

Kto CI takich bzdur naopowiadał? Jacy wszyscy? ja nie jestem wszyscy...
Jesli  ufasz każdemu kto CI jakakolwiek bzdurę podpowie to nie wróżę Ci długiego życia - masz własne zwoje w głowie? to po próbach samodzielnie podejmij decyzję ...
Troche nie na temat - wiesz jak samotnego bacę przy wypasie na hali przyciśnie to i kozę pociśnie, co nie oznacza że to dobre dla wszystkich i przede wszystkim moralnie wartościowe ...

SPD-y maja i zalety (dużo) i wady (mniej) - jeśli ktoś ma problem np. z błędnikiem to powinien jeździć na ... rowerku trójkołowym ;) co nie oznacza że nie może tego robic w butach zatrzaskowych - wszystko jest dla ludzi i tylko własne doświadczenie i praktyka podpowie Ci czy warto kontynuować.

Odnośnik do komentarza

Możesz kupić takie : https://www.centrumrowerowe.pl/buty-shimano-sh-mt501-mt5-pd19191/

Są to buty rowerowe z opcją jazdy w SPD lub bez (w komplecie są przykręcane zaślepki, które zakłada się zamiast bloków jak chcesz jeździć na platformach). Od zwykłych butów turystycznych lub sportowych są o tyle lepsze, że podeszwa jest znacznie twardsza (szczególnie w porównaniu z butami do biegania). A twardsza podeszwa zwiększa efektywność pedałowania, na mój gust w większym stopniu niż SPD. Mam wyżej podlinkowane buty, obecnie używam ich do jazdy z pedałami SPD, ale na planowany letni dwutygodniowy wyjazd będę ich używał właśnie z platformami, głównie ze względów bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza

Znam jedną osobę, która nie zaszczepiła się na buty wpinane. Moją koleżankę, byłą modelkę ?
Ale też fakt że mój najlepszy kumpel, który na szosie jeździ w butach wpinanych szosowych, na mtb jeździ w zwykłych butach sportowych. Może dlatego że na mtb jeździ rekreacyjnie i nie musi się napinać. A trochę z lenistwa bo zdjął pedały SPD na zimę i zapomina założyć ?
Ja po mieście jeźdżę również w butach sportowych, z tym że bez sznurówek, które stanowią poważne zagrożenie. Na szosie jeżdżę tylko w butach wpinanych. W mtb w zasadzie też oprócz ostrego zlodowacenia zimą, kiedy albo nie jeżdżę w ogóle albo jeżdżę w zimowych butach trekkingowych.
A dlaczego jeżdżę we wpinanych? Bo nie muszę pracować stopą w celu utrzymania buta w stałej pozycji. Jazda w butach wpinanych jest wygodniejsza. Bo oprócz tego że naciskamy na pedał to również ciągniemy kolano i stopę do góry przez co ruch jest bardziej płynny a rytm pedałowania lepszy. A podczas zjazdu po stromym zboczu jest lepsza kontrola i nie ma obawy że noga nam się ześliźnie.
Zawsze można kupić buty Shimano MT5, które nie są twardymi butami do wyścigów XC, tylko miękkimi butami Trail w których można chodzić i jeździć oraz pedały, które mają z jednej strony platformę a z drugiej wpięcie pod SPD. PD-A530 albo PD-EH500. zachęcam też do skorzystania ze szkoleń organizacji POMBA, które uczą prawidłowej techniki podczas jazdy terenowej. Wysłałem na nie dwie koleżanki i dużo się nauczyły.

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy temu...

Problem w tym że do zwykłej jazdy prawie nikt nie używa dobrej jakości pedałów platformowych ani dedykowanych do platform butów. 

Różnica między zwykłymi platformami a dobrej jakości jest jak między krzesłem zwykłym a elektrycznym.  ?

Podobnie buty: rekreacyjnie ludzie jeżdżą najczęściej w zwykłych "adidasach" czyli butach do biegania które nadają się do jazdy rowerem kiepsko. 

Zwykłe pedały są dosyć krótkie, mają słabe zaczepienie do butów. Efektywność pedałowania jest kiepska, stabilność również, w mokrych warunkach jest jeszcze gorzej. 

Po 22 latach w spd przesiadlem się na platformy. Buty trekkingowe z dość agresywną podeszwą oraz rasowe platformy DMR. Zestaw bardzo dobry, pedały "gryzą " podeszwę na bardzo dużej powierzchni. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...