Skocz do zawartości

Rower crossowy do 5 000


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Chciałbym kupić pierwszy rower, gdyż dotychczas jeździłem na "góralu" z komunii (serio, 20 lat ma ten sprzęt) lub rowerach miejskich (o których chyba nie muszę nic pisać). Jeżdżę amatorsko, ale preferuję ścieżki leśne, dukty czasem asfalt, ale jak mam wybór to wolę szutrową drogę czy leśną niż asfalt. Jak będę miał rower to planuje wyjazd 1-2 tygodniowy na rowery po górach, ale drogą, a nie szlakiem. Mam 173 cm i 70 kg. 

Ponadto, wskazałem cenę 5 000, ale tak naprawdę nie mam ani minimum ani maksimum, po prostu chciałbym jak najtańszy rower, który mnie nie zawiedzie podczas takiego wyjazdu. Oczywiście zawsze coś może się stać nawet z najlepszym sprzętem, ale chodzi o pewne uogólnienie. Wyczytałem, że chyba takim minimum jest osprzęt Deore, dlatego chyba to jest minimalny osprzęt, który bym chciał (chyba, że jednak lepiej w coś lepszego zainwestować). 

Dla laika jest to niezmiernie irytujące, że producenci rowerów nie trzymają się jednej serii osprzętu w danym rowerze (przerzutki, korby, manetki, hamulce), dlatego też dwa pytania:

1. Hamulce - z reguły są poziom niżej niż przerzutki. W aucie nie idę na kompromis w odniesieniu do hamulców, dlatego też czy w przypadku roweru hamulce również powinny być minimum Deore?

2. Amortyzator - myślę, że powinien być powietrzny. Tylko kompletnie nie wiem czym one się różnią. Czy do mojego jeżdżenia potrzebuję czegoś lepszego czy wystarczy najprostszy powietrzny? Czy może jednak lepiej sprężynowy, ale nie najprostszy?

 

Patrzyłem na trzy poniższe modele i de facto ten najtańszy (polecany w zestawieniu rowerów do 4000) wygląda, że ma wszystko co powinien mieć i jest prawie tysiąc tańszy niż pozostałe dwa. Chyba, że czegoś nie dostrzegam.

Canyon Pathlite 5.0 - 3 699 PLN
Kross EVADO 8.0 - 4 499 PLN
Cube CROSS Allroad - 4 599 PLN

Będę wdzięczny za inne propozycje i wszelkie porady. 

Pozdrawiam, 

Robert

Odnośnik do komentarza

Cross się nie nadaje do jazdy terenowej. Kup jakiegoś mtb który ma porządny amortyzator i opcje które Cię interesują. Jak ma szybko jeździć też po asfalcie to wybierz model z napędem 2x i załóż opony 700x45. Spójrz na przykład na Trek X-Caliber 8 i 9. A jak chcesz oszczędzić to Cube Attention, Attention SL, Cube Acid i Kellys Gate. Przejeździłem na crossach blisko 100 tys km i już nie zamierzam do nich wracać. Potrzebujesz rozmiar ramy 17-17,5 cala. sprężynowy RockShox może być. Ale Suntour nie.
 

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź. 

Zastanawiam się tylko czy przy dłuższej jeździe MTB nie będą niewygodne?

Jednak jeżdżę dla relaksu i wygody. Ścieżki, po których jeżdżę, raczej są utwardzone i jedyne nierówności to jakieś wystające korzenie. Stąd też czy MTB będzie lepsze niż Cross? 

 

Edit. 

MTB kojarzą mi się z profesjonalną jazdą, a nie z laikiem ?

Odnośnik do komentarza

Wywróciliście teraz wszystko do góry nogami, bo byłem przekonany, że potrzebuję crossa. 

Możecie polecić kilka 'amatorskich' modeli, żebym mógł sobie je porównać?

Widziałem, że polecacie Cube Attention, Attention SL, Cube Acid. 

 

I jeszcze jedno pytanie, bo w crossach, w mojej półce cenowej, nie było takiego problemu. W MTB pojawia się osprzęt SRAM. Kiedyś czytałem, że trzeba na to uważać, bo nie każdy serwis sobie z tym osprzętem poradzi. 

Odnośnik do komentarza

Osprzęt SRAM jest nastawiony na napędy 1x. Ma on zaletę w bardzo ciężkich błotnistych warunkach w których mniej zabija się błotem niż Shimano. Natomiast do naszych niewyścigowych zastosowań sugeruję się trzymać od niego z daleka, z tego tez powodu że poniżej grupy SRAM GX Eagle, niższe grupy osprzętu bywają nędzne. Co mogę potwierdzić z mojej praktyki z osprzętem X7/X9. Shimano Deore jest znakomitym osprzętem i nie ma wielkiej potrzeby wychodzić poza ten poziom do niewyścigowych zastosowań.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie, 

 

Byłem w sklepie, przymierzyłem MTB, pomimo, iż znajomi doradzali mi cross. Ale w sklepie powiedziałem, że chcę rekreacyjne MTB i faktycznie wybrali coś sensownego pod kątem wygody. Przymierzałem różne rowery, patrząc pod kątem wygody a nie osprzętu, i wybrałem dwa modele:

1. Cannondale trail 3

2. Big Nine 500 lite

Widocznie taka geometria mi pasuje. CUBE kompletnie mi nie pasował, jakoś tak sztywno było. 

 

Moglibyście coś powiedzieć powiedzieć o tych rowerach? Czy warto? A może w czymś innym szukać?

 

Z góry dziękuję, 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...