Skocz do zawartości

Fitting siodełka. Wątpliwości.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nadal walczę z ustawianiem wysokości siodełka. Metody które opisywane są w sieci są nieskuteczne. Stosując się do do nich musiałbym ustawić siodełko strasznie nisko, tzn. w ten sposób że kąt jaki tworzy kość udowa z kością piszczelową mały kąt jakieś 50 stopni, co chyba nie jest korzystne dla kolan. Ustawienie siodełka 2 cm wyżej daje pewien efekt, pod warunkiem że będę jeździł tylko raz w tygodniu ( Na drugi dzień gdy jeżdżę to odczuwam bóle kolan). Ostatnio jeżdżę nie wiele jakieś 200 km tygodniowo. Czy mogę mieć jakieś schorzenie  kolan?

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, karol1994czx napisał:

Witam. Nadal walczę z ustawianiem wysokości siodełka. Metody które opisywane są w sieci są nieskuteczne. Stosując się do do nich musiałbym ustawić siodełko strasznie nisko, tzn. w ten sposób że kąt jaki tworzy kość udowa z kością piszczelową mały kąt jakieś 50 stopni, co chyba nie jest korzystne dla kolan. Ustawienie siodełka 2 cm wyżej daje pewien efekt, pod warunkiem że będę jeździł tylko raz w tygodniu ( Na drugi dzień gdy jeżdżę to odczuwam bóle kolan). Ostatnio jeżdżę nie wiele jakieś 200 km tygodniowo. Czy mogę mieć jakieś schorzenie  kolan?

Jakie metody ustawiania wysokości siodełka z sieci są nieskuteczne? I kiedy masz kąt 50 stopni między udem a podudziem? Ja znam jedną metodę, bardzo dobrze opisaną przez Łukasza:

"Wkładamy but, w którym jeździmy. Korbę ustawiamy tak, by jej ramię pokrywało się z osią rury podsiodłowej (inaczej mówiąc, by korba była w jednej linii, z rurą podsiodłową ramy). Poproś kogoś o potrzymanie roweru i usiądź na siodełku. Na dolnym pedale połóż piętę, w takim przypadku noga powinna być wyprostowana w kolanie." 

Odnośnik do komentarza

Zakladajac że rama została wybrana prawidłowo - i to jest podstawowe najważniejsze założenie (w przypadku za małej lub za dużej ramy ustawienia poniżej są albo bez sensu albo wymagane jest zastosowanie wszystkich trzech Naraz i żmudne sprawdzanie które z ustawień jest OK).

Jeśli rama jest ok to jak wyżej ale nieco prosciej:

Ustaw siodełko tak wysoko aby siedząc w pozycji do jazdy i opierając prawą nogę na opuszczonym pedale piętą mieć ją wprostowana. 

To jest pierwszy etap ustalania prawidłowej pozycji wysokości. Zazwyczaj człowiek pedaluje naciskając poduszka zaraz za palcami stopy i wtedy noga jest leciutko zgieta w kolanie. Drugi etap dla nieco bardziej zaawansowanych to delikatne pochylanie siodelka w dół i w gore - o ząbek w dół lub w górę. Ostatnim trzecim jest przesuwanie siodelka do przodu lub do tyłu +/- 1cm. 

Odnośnik do komentarza

Czy zbyt wysoko siodełko może powodować ból kolan? 

Jeśli boli mnie kolano w przedniej części kolano to siodełko jest za bardzo do tyłu czy za bardzo do przodu? 

Co ma największy wpływ na  ból kolan? Zła wysokość siodła, czy źle ustawienie bloków spd, czy źle ustawienie pochylenia siodła a może przesunięcie przód tył?  Którym z tych ustawień powinienem manewrowac na trasie celem znalezienia najbardziej optymalnego ustawienia ? 

Czy ilość podkładek pod mostkiem ma pośredni wpływ na ból kolan? 

Co zrobić gdy boli tylko jedno kolano? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza

Za dużo pytań i nie ma jednoznacznej odpowiedzi:
Ogólnie jak coś jest w sam raz to jest to "zoptymalizowane" czyli ani za dużo ani za mało - każdy ma inny organizm i pewien "naturalny" zakres swobody ruchów który "biomchanicznie" jest najlepszy - rowerowy bikefitting to taki sposób na znalezienie optymalnej pozycji - niestety profesjonalny "kolo optymalizator" bierze za coś takiego od kilkuset do 1500 zł w zależności od renomy i zakresu "ustawiania".

Stąd wiedza ogólna jak ustalać pozycję to tylko odprysk wiedzy i zestaw pewnych czynności mających na celu ustalenie "jak siedzieć".
Nie czytasz rowerowych porad - tam znajdziesz dużo informacji - wystarczy sformułować odpowiednio pytanie - niestety to normalna codzienność, że ludzie wola zapytać na forum licząc, że zaraz wyskoczy stado geniuszy i wskaże rozwiązanie - niestety również nie zawsze im się chce - bo ile można na to samo ...

1. za wysokie i za niskie siodełko - kolana bolą
2. bóle kolan i nie tylko - https://roweroweporady.pl/wiecejruchu/bol-kolan-podczas-jazdy-na-rowerze-co-zrobic/
3. co ma wpływ na ból kolan - wszystko, a najbardziej zbyt duża siła przykładana na źle ustawionym siodle - przy wysokiej kadencji - 75 do 90 i wyżej dolegliwości są mniejsze - ustawienie wszystkiego nie robi się na trasie tylko PRZED wyruszeniem w nią (oczywiście chodzi o "przed sezonem")
4. podkładki pod kierownica maja taki wpływa jak kapelusz dla chomika - marginalnie tak ale tylko wtedy kiedy dochodza pozycje ekstremalne wyczynowe np. https://1.bp.blogspot.com/_4G7zZa0j1cY/TUdQKDfdCoI/AAAAAAAAETY/kXdMYp4W2JI/s1600/6a00d8341c730253ef0148c830a714970c-800wi.jpg - normalnie nikt tak nie siedzi bo by go wszystko bolało już po kilkuset metrach ...
A tu masz widok z boku pozycja pod triathlon https://tricarbon.pl/public/assets/fuji-norcom-rower.jpg
tu wersja żart "mocno do przodu" https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQtY0vsq5HC8KYKBYYbjldmefMMaHyXDHLQd_ES0rJ1MGwmQOvB
a tu wersja "na wszelkie dolegliwości" - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Maria_Parker_setting_the_24-hour_world_record_on_the_Cruzbike_Vendetta_recumbent_bicycle.JPG ;)
5. jedno kolano? - jeśli masz za krótka nogę to grubsza podeszwa/wkładka ew. lepiej dopasować bloki

Za dużo wiedzy aby przekazać w kilku punktach - na ten temat ludzi piszą kilkunastostronicowe poradniki - mi dopasowanie siebie do fotela i roweru zajęło ok. 2 tygodni lub ok 15h jazdy a potem 2x tyle czasu zajęło dopasowanie roweru pod siebie ;)

Odnośnik do komentarza

Jak boli kolano to albo bike fitting albo fitting we własnym zakresie. Ja mogę podpowiedzieć tanią metodę, która sprawdziła się u mnie i na którą wpadłem przypadkiem wiele lat temu. Poszedłem na spinning na siłownię. Rowery, które tam mieli mają regulację siodełka przód-tył góra-dół i kierownicy góra-dół. Więc można poprzestawiać wszystko bardzo łatwo w kilka sekund. I tak właśnie po pół godziny zabawy uzyskałem pozycję, którą potem pomierzyłem miarką i przeniosłem na rower. W kwestii bólu w przedniej części kolana w dużej mierze może za to odpowiadać zbyt długie ramię korby. I wtedy zalecana jest zmiana na korby długości 170mm.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...