Skocz do zawartości

Za duża rama.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam rower Rockrider 520. Według tabeli rozmiarów z decathlonu mój wzrost 175 cm jest między ramą M/L. Rozmiar L zaczyna się od 175 i taki wybrałem sugerując się wskazówką podaną przez decathlon, że wybór większej ramy pozwoli na pozycję bardziej komfortową i wyprostowaną. Z racji tego że mam lekką skoliozę odcinka lędźwiowego zdecydowałem się na ramę większą. Po kilku jazdach stwierdzam, że moja pozycja jest zbyt nachylona i zgarbiona. Bolą mnie barki i kręgosłup. RR520 ma regulowany mostek dwoma plastikowymi przekładkami. Czy podwyższenie mostka coś pomoże? Rama może faktycznie za duża? A może są inne sposoby? Rower posiadam od 2 tygodni i szkoda byłoby mi go sprzedać bo jest świetny. Pozdrawiam

Zrzut ekranu (6).png

Odnośnik do komentarza

Z tego co napisał Łukasz : https://roweroweporady.pl/btwin-rockrider-520-test-gorala-za-1300-zlotych/ wynika że kierownicę da się podnieść o 3 cm. A to może zdecydowanie pomóc. (przeniesienie podkładek z góry do dołu, plus obrócenie mostka). Możesz ewentualnie sprawdzić też czy nie masz za wysoko ustawionego siodełka, ustawienie go niżej też powinno pomóc, oczywiście nie za nisko, noga powinna być delikatnie zgięta w kolanie w najniższej pozycji.

Odnośnik do komentarza

Według artykułu Łukasza i jego tabeli o dziwo rozmiar mojej ramy jest prawie idealny na mnie.

https://roweroweporady.pl/rozmiar-ramy-rowerowej/

Rozmiar belki podsiodłowej u mnie to 45 cm. Natomiast rozmiar nogi od strony wewnętrznej to 78 (w laczkach 80) więc rama 45 wydaje się być idealna. Mi się wydaje ze rozmiary decathlonowskie to jakaś pomyłka totalna... ogólnie rzecz biorąc przy kupnie rower miałem okazję przymierzyć i wydawało się wszystko w porządku ale po kilku przejazdach to była troszkę udręka... dam znać jak się przejadę gdzieś dalej ?

Odnośnik do komentarza

Z całym szacunkiem do Łukasza ale ta tabelka, hmm, .... .... powiedzmy delikatnie że jest nieco nieaktualna. Zreszta napisane że wpis sprzed 5 lat a w rowerach to epoka.
Według niej przy moim 175 wzrostu i przekroku 86cm, powinienem mieć ramę 20,5 to jest oczywistą bzdurą do kwadratu. Ma idealnie dopasowaną ramę MTB 17,5 cala.

Kompletnie nie tak się mierzy rozmiar ram. Na przestrzeni czasu zmieniły się geometrie i stare wyznaczniki można stosować jedynie do ram torowych, w których geometria jest w miarę klasyczna.

Jeśli chcesz uzyskać wymiary niemal idealnie dopasowane do Twoich proporcji to mierzysz się za pomocą drugie osoby w kalkulatorze online i na tej podstawie wybierasz ramę i dopasowujesz kokpit. Takie kalkulatory to Jenson USA i Pedal Force..

W rowerze nie mówi się o belkach tylko o rurach. rura podsiodlowa, rura górna. Ale tak naprawdę kluczowe wartości to wirtualna długość górnej rury, stack i reach.

Lektura doszkalająca:
https://www.1enduro.pl/geometria-roweru-mtb-enduro/

Odnośnik do komentarza

Miałem szosówkę z Deca i rozmiar M przy wzroście 175cm. L-ka była za duża.

@jajacek czasem żadna tabelka nie pomaga. Jak kupowałem MTB to niby najbardziej pasował rozmiar S ale miałbym za nisko siodełko. Kupiłem M i mam trochę za długą górną rurę ( w tym modelu w ogóle jest jakaś długa). No i teraz kombinowałem z siodłem i mostkiem...

Odnośnik do komentarza

Obawiam się że masz po prostu za dużą ramę w stosunku do swojego wzrostu i wszelkie półśrodki z podnoszeniem kierownicy, obniżaniem siodełka itp wiele nie wniosą

i nie uzyskasz  satysfakcjonującej cię pozycji.  Za nisko siodełko, trochę pagórków i z kolei zaraz poczujesz mięsień czworogłowy.

Ta Wskazówka Deca to wierutna bzdura. Oczywiste jest że przy tych samych proporcjach ramy na większej uzyska się mocniejsze  pochylenie a na mniejszej bardziej wyprostowaną pozycję.

Ja mam 183cm i jeżdżę na L-ce (MTB) w lekko pochylonej, jak dla mnie komfortowej  pozycji (ta na prawym rysunku). Tyle że nie mam żadnych problemów z kręgosłupem i zawsze lubiłem duże ramy. Na  M-ce czułem się jak na rowerku młodszego brata (lewy rysunek).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...