Skocz do zawartości

Wycieczki rowerowe Śląsk i okolice


Oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Od jakiegoś czasu w ramach rodzinnego utrzymywania kondycji fizycznej jeździmy z rodziną na wycieczki po okolicach Górnego Śląska.

Trasy może nie są zbyt długie (do ok 30 km), ale wynika to z mierzenia do najsłabszego, a dzieci łatwo zniechęcić do jakiegoś działania zbytnio je forsując. Dodatkowym założeniem wycieczek jest unikanie dróg asfaltowych, ze względu na bezpieczeństwo.

Dzięki temu udało nam się odwiedzić wiele ciekawych miejsc bliżej i dalej Katowic. Mam wiele ciekawych tras zapisanych na Strava i Endomondo. Bardzo chętnie wymienię się z kimś doświadczeniami, trasami itd.

 

Oto przykładowa trasa jaką przejechaliśmy w okolicach Mosznej, słynącej z pięknego zamku:

 

https://www.strava.com/routes/2225833

Odnośnik do komentarza

Wyborcza w weekendowym dodatku dawała jakiś czas temu trasy wokół Pogorii i w okolicach Dąbrowy. Tam jeszcze nie dotarliśmy. Byliśmy na Jurze, ale trafiliśmy na upały co jest mało przyjemne i góry piachu na trasie co jest jeszcze mniej przyjemne.

Na Śląsku najfajniejszy rejon to chyba pomiędzy Gliwicami a Raciborzem gdzie jest sporo lasów z dobrą infrastrukturą dla rowerzystów. Super jest też Opolszczyzna, no ale to dalej, mało lasu, płasko. Za to mały ruch na drogach i można jechać asfaltem.

Odnośnik do komentarza

Polecam odwiedzić Zamek Lipowiec (mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Krakowem, a Katowicami). W słoneczne dni, kiedy jest przejrzyste powietrze, ze szczytu baszty rozciąga się niesamowity widok na Beskidy. Byłem tam w kwietniu, akurat trafił się dzień z niezłą przejrzystością powietrza... można było dojrzeć wzniesienia Beskidu Wyspowego, Makowskiego, Małego, Śląskiego i Żywieckiego (głównie Babią Górę, była jeszcze ośnieżona) - czyli widzialność na jakieś 100km conajmniej. Poza tym we wnętrzu zamku jest małe muzeum przedstawiające historię tej budowli. Wejście jest płatne, ale ceny są rozsądne wg mnie (zdaje się, że w poniedziałki można wejść nawet za darmo).

Mi się naprawdę bardzo podobało i podejrzewam, że jeszcze kiedyś tam wrócę :)

Odnośnik do komentarza

W okolicach Żor jest Pojezierze Palowckie z trasą rowerową i ładną okolicą.

Trójkąt Gliwice - Rybnik- Racibórz to klasa sama w sobie -  dużo tras przez las, bardzo zadbanych, bo rudzkie nadleśnictwo dba o rowerzystów. Po asfalcie jest gorzej, bo to dość ruchliwa okolica.

Mam tam opracowanych kilka tras i chętnie się podzielę.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Chudów (zwłaszcza okolice) to fantastyczne miejsce, ostatnio zaliczyliśmy wyjazd z Batorego na Chudów (z małym przystankiem) i z powrotem, bardzo fajna, łatwa trasa, większość lasem i bocznymi drogami - unikamy ruchliwych odcinków. Zamyka się w ok. 45km. Trasę postaram się wrzucić później.

 

Oprócz tego mogę polecić przejażdżki po Lasach Kochłowickich (Ruda Śl.), piękne tereny w sercu aglomeracji, mało ludzi, liczne ścieżki rowerowe w lesie. Jako atrakcja kilka bunkrów po drodze ;)

Warto zajrzeć do Goczałkowic i Pszczyny - swego czasu jeździłam w tamtych okolicach na wycieczki 70-85km (Goczałkowice, Łąka, Pszczyna, Kobiór itp.).

 

A macie jakieś sprawdzone, fajne trasy rekreacyjne po Katowicach i bliskiej okolicy? Tak do 30-35km, żeby można wyskoczyć przed/po pracy :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...