Skocz do zawartości

Rower dopasowany do moich potrzeb - max. 5000zł


Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie wszystkich witam.

Przymierzam się do zakupu porządnego roweru w kwocie 4000 - 5000zł. Ponieważ jest to dla mnie duży wydatek, to chcę jak każdy, wydać te kwotę jak najrozsądniej. Od roweru oczekuje niezawodności i trwałości. Obecnie mam dosyć leciwego 15-letniego  Authora, ze sztywnym widelcem z przodu i już wystarczająco mnie wytrząsł?. Przeważnie jeżdżę 50%/50% asfalt/teren (las, małe górki), z jednym lub dwoma wypadami wakacyjnymi w nasze góry (okolice Szklarskiej Poręby i tamtejsze trasy rowerowe).

Jak na razie przejechałem się kilkoma rowerami ale nie wiem czy to optymalny wybór dla mnie. Wypróbowałem m.in. Kross level 9.0 w cenie 4800zl, rockridera xc 100 z Decathlonu za 3999zł oraz dwa droższe modele (te to raczej z ciekawości bo cena wysoka):

https://www.bikesalon.pl/rower-ktm-ultra-1964-comp-2922-2019-kola-29-czarny

https://www.greenbike.pl/specialized-chisel-men-comp-2019-p-3189.html

Szczerze mówiąc najwygodniej mi było na w/w modelu KTM, ale to chyba z racji mniej agresywnej geometrii.

Biorę jeszcze pod uwagę TREKA X Calibura 8/9 lub CUBE Attention SL lub wyższy mode z Decathlona czyli XC 500.

Jeżdżę czysto rekreacyjnie, czyli żadnych maratonów, wyścigów itd. Mój wzrost to 184cm i 92kg wagi, wiec celuje w ramę 19 i koła 29.

Prosiłbym o jakieś wskazówki odnośnie modeli, które wymieniłem i ewentualnie co jeszcze brać pod uwagę do moich potrzeb.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli oczekujesz trwałości i niezawodności, to celowałbym raczej w segment 3-4 tys a nie w okolicach 5-6 tys. Droższe rowery wcale nie są bardziej trwałe. Na pewno są za to droższe w utrzymaniu. Do tego często mają sportową geometrię, co nie każdemu pasuje. Na Twoim miejscu wybrałbym raczej w model z amortyzatorem olejowo/sprężynowym, napęd raczej 10x niż 11x. Przykład : https://bikepark24.pl/rower-gorski-mtb-cube-attention-blacknblue-2018.html . Przy amatorskiej jeździe różnicy za bardzo nie odczujesz a na pewno sporo zaoszczędzisz. Przykładowo, kaseta do napędu 10x (wymiana co około 5 tys. km) kosztuje 100 zł , natomiast 11x około 200 zł. Amortyzator powietrzny, koszt przeglądów około 300 zł rocznie, olejowo/sprężynowy  : można praktycznie nie serwisować, itp.

Właśnie w KTMie masz i amortyzator powietrzny i napęd 11 rzędowy. Do tego dali opony przeznaczone do jazdy w trudniejszym terenie (do tego jedne z najtańszych). Czyli na dzień dobry raczej do wymiany. Schwalbe Smart Sam są lepsze na asfalt / lekki teren.

 

Odnośnik do komentarza

Zdaje sobie sprawę o kosztach eksploatacyjnych. Ale wolę dołożyć do nowocześniejszych rozwiązań, dlatego szukam już czegoś z amortyzatorem powietrznym. Oczywiście KTM jest najbardziej, że tak się wyrażę, rekreacyjny i napisałem że najwygodniej się czułem. Ale nie znaczy że boję się sportowej geometrii. Po prostu chce kupić rower z dobrym osprzętem i nie przepłacić.

 

Odnośnik do komentarza

Dzisiaj przymierzyłem się do Treka X caliber 9 oraz do Cube Attention SL. Fajnie się jechało na tym Treku, ładnie zmieniał biegi i ma niezły ciąg do przodu ?. Szkoda że nie ma sztywnej osi z tyłu, ale coś za coś. Na Cube Attention SL w sumie też było nieźle ale jakoś Trek tak mi lepiej podpasował, no i osprzęt w Treku jest lepszy. Może jutro jeszcze uda się sprawdzić tę Meridę BigNine 600, bo też wygląda ciekawie, więc będę miał jeszcze szerszy pogląd i wówczas zdecyduje, który wybrać.

PS. A co myślicie o modelu Specialized Chisel Expert - 2X 29. Mogę go dostać w dosyć dobrej cenie (trochę przekroczę budżet o jakieś 700zł). Ale wydaje się najlepszy ze wszystkich wymienionych wcześniej.

Odnośnik do komentarza
19 godzin temu, robi007 napisał:

A co myślicie o modelu Specialized Chisel Expert - 2X 29. Mogę go dostać w dosyć dobrej cenie (trochę przekroczę budżet o jakieś 700zł). Ale wydaje się najlepszy ze wszystkich wymienionych wcześniej.

Bardzo dobry rower wielokrotnie opisywany na forum.Gdzie można go dostać w takiej cenie?

Odnośnik do komentarza

Nie ma lepszej aluminiowej ramy MTB HT na rynku niż Specialized Chisel. Expert 2x jest moim osobistym faworytem. Mam jego wcześniejszą wersję Spec Crave. Trochę się dopłaca ale ma się najlżejszą, najlepszą ramę, sztywne osie, bardzo dobry amor, dobre hamulce, dobre koła i dobre pozostałe elementy. Waży 11,3kg i bije wszystko na głowę. Więc jeśli stać Cię na jego zakup to nie wahaj się ani chwili. Natomiast trzeba sobie zdać sprawę z tego co pisał słusznie @pepe o kosztach utrzymania.

Mam w domu w tej chwili Speca Epica Hardtail mojego kumpla, niemal identycznego z Chiselem, który właśnie wrócił z serwisu. Amor Reba RL został przeserwisowany po dwóch latach użytkowania. Ponieważ użytkownik dbał o niego, nie było potrzeby wymiany żadnych elementów eksploatacyjnych oprócz oleju. Rozebrany, wyczyszczony i zalany nowym olejem. Koszt 120 zł. Serwis piast, sterów, mycie i regulacja kolejne 120. Nowy łańcuch 100. Ceny kumpelskie ale w mniejsze miejscowości zapewne podobne. Więc nie jest to dużo. Ale to jest użytkownik, który jeździ w miarę rekreacyjnie i ma przebiegi rzędu 1000 km rocznie. W moim przypadku przy 3k km rocznie na mtb, głównie w piaszczystym terenie i bardziej agresywnej jeździe są to sporo większe koszty.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Yarecki napisał:

Bardzo dobry rower wielokrotnie opisywany na forum.Gdzie można go dostać w takiej cenie?

Mnie udało się tutaj: https://bikepark24.pl/pl/p/Rower-gorski-mtb-Specialized-Chisel-Expert-2X-29-Gloss-Rocket-Red-Black-2018/12997

Bardzo miła obsługa, szybko odpowiadają na e-maile, a opinie jako sklep też mają pozytywne.

W każdym bądź razie rower zamówiony i czekam na sygnał, kiedy mogę odebrać mojego Chisela Experta. Myślę że spełni moje oczekiwania ?

Odnośnik do komentarza
Dnia 26.02.2019 o 19:15, robi007 napisał:

Mnie udało się tutaj: https://bikepark24.pl/pl/p/Rower-gorski-mtb-Specialized-Chisel-Expert-2X-29-Gloss-Rocket-Red-Black-2018/12997

Bardzo miła obsługa, szybko odpowiadają na e-maile, a opinie jako sklep też mają pozytywne.

W każdym bądź razie rower zamówiony i czekam na sygnał, kiedy mogę odebrać mojego Chisela Experta. Myślę że spełni moje oczekiwania ?

Gratulacje mega zakupu, będziesz na pewno zadowolony.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...