Skocz do zawartości

Czy po zniszczeniu przerzutki przedniej da radę jechać


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

W moim prawie 20 letnim rowerze górskim NO NAME, który pracuje pod trenażerem, rozsypała się ze starości przednia przerzutka i aktualnie jej część wisi na łańcuchu.

Czy w tej sytuacji wystarczy rozebrać łańcuch, zdjąc przerzutkę i po założeniu nowego łańcucha (łańcuch też ma ponad 20 lat i przejechane pewnie z 20k km, albo i lepiej - kiedyś nie byłem świadomy konieczności jego wymiany :P ) manualnie ustawić łańcuch na największej zębatce korby (rower w układzie 3x6) czy tez coś dodatkowo trzeba dołożyć, aby napęd pracował?

Miał kiedyś ktoś z was podobną sytuację?

Odnośnik do komentarza

 

  •  

Pozwolę sobie mieć jeszcze parę pytan

W serwisie Deca wymienili mi wolnobieg na nowy, ale myślałem że w tym celu należy wyjąć piastę i tak samo koło zawiozłem do serwisu

Tak, wiem jestem Jełopem, ale dotychczas sam nigdy nic nie robiłem przy rowerze poza zmianą dętek i hamulcami.

Więc pojawia sie problem bo teraz trzeba by złożyć piastę tylko z wszystkich części które wyjąłem z koła....

Ma ktoś może jakiś schemat?

I druga sprawa - skoro nowy wolnobieg, to trzeba by też włożyć nowy łańcuch. Mam już kupiony, ale z tego co widzę chyba korba jest za mocno wygięta. 

Odnośnik do komentarza
Dnia 14.01.2019 o 17:18, NoOnesThere napisał:

Możesz zdemontować przerzutkę i ręcznie założyć łańcuch na dowolnej tarczy.

Jest jeszcze kwestia tego, ile ten łańcuch wytrzyma na danej tarczy przy zmienianiu biegów z tyłu. Kiedy pojawi się za duży przekos, najprawdopodobniej łańcuch powędruje w lewo lub w prawo (tak, aby go zmniejszyć) i albo spadnie całkiem, albo na niższą zębatkę. Najlepiej w tym wypadku spróbować na środkowej, ale mimo wszystko łańcuch może ocierać. Na OLX jest sporo przerzutek przednich w cenie do 20zł (sama sprzedaję prawie nieużywanego Tourney'a po 15). Może znajdziesz coś w swoim mieście lub okolicy, jeśli nie jest to dla Ciebie aż tak duży koszt.

Do samego łańcucha natomiast kupiłabym spinkę. Kosztuje niewiele, a jest znacznie wygodniejsza w użytku niż spinanie skuwaczem, co może się różnie skończyć, jak nie masz doświadczenia - osobiście raz tak zrobiłam i w domu na trenażerze łańcuch wytrzymał ponad 1kkm. Ale wystarczyło pierwsze wyjście z domu i już na drugim kilometrze, zaraz po wjechaniu na leśną ścieżkę, pin puścił i musiałam wracać z buta.

 

Dnia 16.01.2019 o 22:03, tygrysek napisał:

W serwisie Deca wymienili mi wolnobieg na nowy, ale myślałem że w tym celu należy wyjąć piastę i tak samo koło zawiozłem do serwisu

Tak, wiem jestem Jełopem, ale dotychczas sam nigdy nic nie robiłem przy rowerze poza zmianą dętek i hamulcami.

Więc pojawia sie problem bo teraz trzeba by złożyć piastę tylko z wszystkich części które wyjąłem z koła....

Ja chyba też jestem jełopem, bo w ogóle Cię nie rozumiem ? Bo jeśli rozebrałeś piastę i zawiozłeś do serwisu, to czemu tam jej nie złożyli? I jak dali radę założyć wolnobieg na rozebraną piastę? A jeśli zdjąłeś tylko koło, to jaki jest problem w jego założeniu?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...