Skocz do zawartości

Jaki mtb do 3.500 kupić na początku 2019 roku?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem nowy na forum i im więcej czytam o sztywnych osiach, hollowtech'ach i innych blatach, tym mniej wiem ? Pomóżcie!

Budżet jaki przeznaczam na rower to 3.500 choć wolałbym się zamknąć w 3.000. Mam 185cm i 95kg, więc w oparciu o to co wyczytałem, szukam 29-era z ramą 21" (czy dobrze?) Raczej nie będę jeździł w maratonach ani się ścigał, więc głownie lasy, inne ścieżki i pagórki oraz miasto. Po przejrzeniu masy opisów, recenzji i ofert sklepowych za najwyższy pułap dla siebie uznałem Krossa Level 8.0 2018, ale za 3.500, przynajmniej oficjalnie, nie do wyrwania. Myślicie że w styczniu jest na to szansa na jakichś wyprzedażach? Czy dobrze kombinuję, że już za parę dni, gdy zawita nam nowy, 2019 rok, automatycznie wszystkie modele z 2018 stanieją? Prosząc o podrzucenie jakichś paru modeli dla mnie, w zasadzie odpowiedź znalazłem już we wpisie z kwietnia 2018, gdzie na podobne pytanie blacha71, odpowiedział jajacek

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Więc wracając do pierwszego Twojego postu 80% asfalt, w weekend ścieżki, górki zalecam kupić rower klasy:
Trek X-Caliber 8 2017, Cube Attention 2017 lub Kross Level B7 2018"

(Nawiasem mówiąc gubię się w tych modelach Krossa: jest level 7.0, B7, R7... czy jest jakaś zasada jak to należy czytać? Nie znalazłem zresztą Krossa Level B7 z 2018, tylko z 2017, czy to jakaś literówka?)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moje pytanie/prośba dotyczy aktualizacji tej odp., w końcu minęło już trochę czasu i dostępne są już rowery 2019; czy kupowanie roweru modelowo 2 lata starszego ma sens, gdzie chyba każdy kolejny rok niesie jakieś nowinki i udoskonalenia? No właśnie... czy lepiej kupić lepszy sprzętowo rower, ale starszy i być może pozbawiony tych nowinek, czy być może technologicznie nowszy, ale ogólnie gorszy? Znalazłem gdzieś X-Calibra z 2017 za 3.000, ale czy to nie za dużo za 2-letni za chwilę model? 

 

Odnośnik do komentarza

Nie kombinujesz dobrze że się obniżą. Obniżki zaczynają się w drugiej połowie sierpnia i trwają aż do wyczerpania zapasów. Najpierw znikają rowery w rozmiarach M i L. Potem S i XL czyli taki jak potrzebujesz. Na końcu zostają tylko XS i XXL. Czasem te niestandardowe rozmiary ciut przecenią bo rzadko są na nie chętni.

Nie ma żadnego znaczenia czy rower jest z roku 2015 czy 2019. Ma jedynie znaczenie jaki ma osprzęt. Tendencja jest taka że w 2019 za te same pieniądze co w 2018, kupi się rower na gorszym osprzęcie. Zapewne nastąpiły jakieś podwyżki ceł, lub zmieniła się cena metali w Azji. Na tym poziomie cenowym raczej sztywne osie się nie łapią. Krossy R to modele na kołach 27,5 cala. Krossy B na kołach 29 cali. Moja wypowiedź wydaje się nadal aktualna. Jest jeszcze ze dwa modele Ghosta w okolicach 3k.

Odnośnik do komentarza

Wielkie dzięki za błyskawiczną odp.! Jeszcze tylko dopytam... ? 

 

1. czy cube attention 2017 to jakiś wyjątkowy rocznik, czy może być z 2018?

2. co sądzisz o kross level 6.0 2018? zdecydowanie gorszy od 7.0? no bo z kolei o 7.0 widziałem filmik, żeby lepiej dołożyć 500,- i kupić 8.0, no ale tak można w nieskończoność ?

3. no tak, ale kross level b7 2018, który polecasz, to jeszcze coś innego niż level 7.0, prawda? doszukałem się info że tam jest napęd 1x11, więc chyba to nie dla mnie ? Czy w takim razie te krossy z pyt.2 dopuszczasz też do tego zestawienia? 

4. a jak oceniasz kross evado 7.0 2018? wiem że to inny rower, te koła są na oko zdecydowanie węższe od mtb ale do moich zastosowań, może wystarczą? wizualnie bardzo mi się ten rower podoba

5. no i ostatnie pytanie: czy interesować się używkami, np. https://www.olx.pl/oferta/cube-ltd-pro-2016-black-line-art712000-CID767-IDx5pKD.html#899d60de60 czy, będąc laikiem, który nie będzie umiał ocenić ich stanu, dać sobie spokój?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Ad 1. Może być Attention 2017, nie ma znaczenia. Z tym że Cube ma krótsze ramy. Ich 21 cali odpowiada 20 cali.

Ad 2. Kross Level 6.0. Ten sam amor ale beznadziejne koła, beznadziejne korby, beznadziejna obsługa jak to w firmie Kross. Ale jest to całkiem rozsądny rower i godny rozważenia. 7.0 jest 1,5kg lżejszy, ma lepszy amor, lepsze koła, lepsze korby, lepsze hamulce. 500 zł różnicy jest w pełni uzasadnione.

Ad 3. Nie polecam żadnego Krossa. Nie mam przekonania do tej firmy ani do napędów 1x, oprócz pewnych specyficznych zastosowań. Głównie wyścigów XC. Technicznie nie są to gorsze rowery niż produkty konkurencji. Ale obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna  nie jest na tym samym poziomie, co zachodnich firm.

Ad 4. Na rowerach typu cross przejeździłem ponad 100 tys km. Od czasu jak mamy rowery mtb na kołach 29 cali, nie widzę dla nich zastosowania. Oprócz jazdy wyłącznie po nawierzchniach utwardzonych.

Ad 5. Kupno używanego roweru mtb, to stąpanie po polu minowym. Popełniłem taki zakup 2 razy i za każdym razem się naciąłem. Może się np. okazać że po wymianie łańcucha (stówa), kaseta go nie przyjmie bo jest zajechana. Wymieniasz kasetę. Stówa. Okazuje się że nic z tego, bo przedni blat jest zajechany. Blaty kosztują niewiele mniej niż korba. Więc wymieniasz korbę (3 stówy). Ale suport też przy okazji trzeba wymienić. Stówa. Coś tam zaczyna się dziać z amorem. Pełny serwis. 3 stówy. Piszczą hamulce. Wymiana klocków. Stówa. Nic nie dało bo jednak przeciekają zaciski. 3 stówy. I tak w szybkim tempie wydajemy ponad 1000 a nadal mamy używany rower.

Odnośnik do komentarza

No to sytuacja dzięki Tobie zaczyna się krystalizować! ?

 

Na tapecie zostały 3 rowerki:

1. Cube ATTENTION SL 29 czarno-pomarańczowy 2017

2. KELLYS GATE 30 MTB-XC 29" 2017 LIMITED EDITION (znalazłem gdzieś Twoją opinię, że w tej. cenie to bardzo dobry rowerek; prawda?)

3. TREK X-CALIBER 8 29" 2017

ostatni za 3k, dwa pierwsze poniżej 3.400,-

 

który brać? ?

minusem jest to, że żadnego nie będę mógł przymierzyć, bo wszystkie wysyłkowo

Odnośnik do komentarza

Gate 30 technicznie jest zdecydowanie najlepszym z tych rowerów ze sztywnymi osiami. Ateention SL to nie to samo co Attention. Amory powietrzne RockShox wymagają regularnego dobrze dbania o nie i regularnego serwisu żeby dobrze funkcjonwały. Co wymaga serwisu za 300 zł rocznie. Amor olejowo-sprężynowy, taki jak w Attention, takiego serwisu nie wymaga. Więc zastanów się czy wolisz mieć rower z bardziej czułym amorem dającym lepszą pracę ale droższym w eksploatacji czy też trochę mnie czułym ale dramatycznie tańszym w eksploatacji.

Czy X-Caliber 8 to w tej wersji?
https://archive.trekbikes.com/us/en/2017/Trek/x-caliber_8#/us/en/2017/Trek/x-caliber_8/details

Jeśli tak to bym go nie kupił. Miałem napęd SRAM X7/X9 w jednym z rowerów i był to wyjątkowy chłam. Sugeruję trzymać się napędów Shimano od Deore w górę. A jeśli SRAM to od GX w górę.

Odnośnik do komentarza

Gate 30 2016 to zdecydowanie najlepszy technicznie rower z amorem powietrznym RockShox Recon z goleniami 32mm. Gate 30 2018 miał już podłego Suntoura. Rower ma sztywne osie i napęd 2x10 i jest rowerem typowo górskim.

Cube Attention jest rowerem, który od 2016 prawie się nie zmienił. Ma amor olejowo-sprężynowy RockShox XC30 z goleniami 30mm i uniwersalny, tak bardziej zbliżony do trekkingowego napęd 3x10 na wszystkie nawierzchnie. 2016 był 400 gram lżejszy i miał ciut lepsze hamulce.

Więc jest to wybór pomiędzy rowerem lepszym technicznie ale droższym w eksploatacji a gorszym technicznie ale tańszym w eksploatacji. Jeżdząc więcej w terenie, zdecydowanie wybrałbym Kellys. Więcej po asfalcie, Attention.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...